Kocham słuchać podkasty

Podcast to regularnie publikowana audycja w odcinkach. Od kilku lat jest hitem jak audiobook. Jeden odcinek w ciągu 15-30. minut zapewnia rozrywkę, dostarcza wiedzy o świecie lub o najbardziej aktualnych wydarzeniach. Podcastów możemy ich słuchać tak jak radia lub offline. Gwiazdami podcastów są zarówno osoby publiczne, jak i zupełnie nieznane. Najwygodniej słuchać podcastów w smartfonie po zainstalowaniu apki np. Spotify, Lecton, czy Podcasty Google. Znajdziesz podcast z wybranej dziedziny również przez wyszukiwarkę YouTube.  Ale uważaj! Jak już zaczniesz słuchać przy gotowaniu, na spacerze lub przed snem, możesz całkowicie zmienić swoje życie i karierę.Wpadniesz jak śliwka w kompot i się uzależnisz.

Podcasty dzielą się z grubsza biorąc na eksperckie, rozwojowe i rozrywkowe. Te pierwsze to możliwość podnoszenia zawodowych kwalifikacji w bliskiej Ci dziedzinie. Rozwojowe dodadzą Ci wiedzy, ale i skrzydeł, bo mają moc podnoszenia poziomu motywacji i wiary w siebie. Rozrywkowe – podkręcą emocje i przypomną czym jest nieskrępowana niczym czysta przyjemność. Są na wyciągnięcie ręki oferując Ci intymną atmosferę jak podczas rozmowy z kimś ważnym i jednocześnie bliskim. Słuchać ich można w języku polskim, angielskim (podszlifujesz język) czy innym.

W Internecie znaleźć można liczne rankingi podcastów – te najbardziej popularne mają po kilka, a nawet kilkaset tysięcy odsłuchań każdego odcinka. Podcasty towarzyszą mi, podobnie jak większości Polaków, od ponad roku. Dzisiaj zarekomenduję kilka dobrze mi znanych.

Podcasty eksperckie

Ósma Dziesięć“, czyli podcast Gazety Wyborczej, dostępny w aplikacji lub na stronie internetowej Wyborczej  Od poniedziałku do piątku można słuchać rozmów o reportażach publikowanych w “Dużym Formacie”, “Wysokich Obcasach” i w “Ale Historiach!”, także o polecanych wydarzeniach kulturalnych oraz najważniejszych wydarzeniach w kraju i na świecie.

ósma dziesię podkast Gazety WyborczejOd miesiąca podcast  “Ósma Dziesięć” relacjonuje sytuację dotycząca koranawirusa w najróżniejszych zakątkach świata, codziennie z innego kraju.  Natomiast  w niedzielę Michał Nogaś  przypomina rozmowy z archiwum “Radia Książki”. Dzisiaj słuchałam godzinnej rozmowy z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki “Komeda. Osobiste życie jazzu” , która zainspirowała mnie do obejrzenia wybitnego dokumentu o tragicznym życiu i bogatej twórczości Krzysztofa Komedy. Przesłuchałam też ścieżki filmowe i współczesne adaptacje jego utworów. Dzięki podcastowi otrzymałam w darze moc wzruszeń i intelektualny zachwyt nad kompozytorskim geniuszem Komedy.

Takie cudowne, od kilku tygodni, niedziele dała mi rozmowa Michała Nogasia z moim ukochanym Mariuszem Szczygłem o jego książce „Nie ma”  Od dłuższego czasu dzień zaczynam od, rozbudzającego mój umysł do pracy, jego wpisu na Instagramie (jest przeważnie rekordowej długości i ma setki cudownych, twórczych komentarzy). Trzy tygodnie temu podcast “Wyborczej” przywołał rozmowę z Olgą Tokarczuk (jej twórczości nie mogłabym przecenić!) o jej „Opowiadaniach bizarnych” (są naprawdę “bizzare“).  Słuchałam  ich ostatnio na płycie (i to dwa razy!) w wykonaniu najlepszych aktorów i samej autorki; polecam ten audiobook.

Podcasty rozwojowe

Podkast Strefa Psyche Uniwersytetu SWPSNie ma lepszego niż „Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS”, który popularyzuje wiedzę psychologiczną na NAJWYŻSZYM MERYTORYCZNYM poziomie (zapewniam!), niezależnie od miejsca i czasu, bo to wiedza oparta na badaniach. Można ich słuchać tutaj lub przez aplikacje z podcastami. Na dzisiejsze czasy pandemii polecam wykład profesora Bogdana de Barbaro pt. Rodzinne pułapki – rodzinne nadzieje. Ciekawią mnie zawsze komentarze pod jego wykładami, a najcelniej według mnie brzmi taki bezpretensjonalny wpis – To mój najulubieńszy profesor!.

 

Rozrywkowe ? hiciory

Podkast Justyny Mazur Pogadajmy o życiuPierwsze miejsce zajmuje podcast Justyny Mazur „Słuchowisko. Pogadajmy o życiu”, który ma już 137 odcinków. Jej osiągi to nawet kilkaset tysięcy odbiorców jednego odcinka. Jeśli zdecydujesz się, to zacznij słuchać od początku. Jej podcasty znajdziesz w czterech miejscach. Widomą (sic!) pamiątką w moim mieszkaniu po słuchaniu odcinka #111 jest 70. metrowy sznur ledowych światełek, które kupiła sobie Justyna, a ja natychmiast też. Porozwieszałam je wszędzie gdzie się dało i zachwycają mnie każdego dnia roku począwszy od Bożego Narodzenia. Ogromnie podobał mi się odcinek  #104  Idę!  Może kiedyś dam radę i podejmę takie wyzwanie jak ona. Justyna prowadzi też dużo bardziej popularny podcast kryminalny “Piąte: nie zabijaj” – nie dam rady słuchać, mam za słabe nerwy. Według rankingów jest najlepszy w Polsce. Jeden z ostatnich odcinków dotyczył chłopczyka znalezionego w stawie w Cieszynie.

Podkast Joanny Okuniewskiej Tu_OkuniewskaNajwiększą konkurentką Justyny Mazur  jest Joanna Okuniewska. Prowadzi kilka podcastów. Gwiazdą stała się dzięki „Tu_Okuniewska” , nagrywanego ze swojej legendarnej już teraz piwniczki w Reykjaviku. Zakochacie się w jej szalonej wyobraźni lub ją znienawidzicie, ale emocje gwarantowane do sufitu. Uwaga na wulgaryzmy! Nie ma chyba innej podcasterki/podkastera, który tak malowniczo i z taką wyobraźnią słowotwórczą klnie co chwila jak przysłowiowy szewc (ale zawsze à propos).

 

Podkast Joanny Okuniewskiej Ja i moje przyjaciółki idiotkiJej drugi podcast (nie słucham, nie jest dla mnie) to „Ja i moje przyjaciółki idiotki”, przy czym idiotka może być męska lub żeńska i jest nią każda osoba wychodząca na miłości jak Zabłocki na mydle.

To już koniec inspiracji. Nie przypalcie obiadu lub nie skręćcie na spacerze w niewłaściwa stronę ze słuchawkami w uszach. Życzę Wam wielu inspiracji, porywającej wiedzy i motywujących do działania podcasterów lub podcasterki.

 

 

Roma Rojowska

Autorka wpisu: uzależniona od słuchania podcastów Roma Rojowska, prezeska Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych, naczelna redaktorka Magazynu dla kobiet CIESZYŃSKIE NA OBCASACH