Gdy w przyrodzie zrobiło się zielono, a Cieszyn po długiej pandemii zaczął tętnić życiem, Głęboka – najpiękniejsza ulica w Cieszynie – powoli odsłania swój urok po rewitalizacji. Kuszą na niej małe sklepiki zapraszając zaciekawionych przechodniów z polskiej i czeskiej strony miasta. W jednym z nich, Mydlarni pod Zamkiem, możecie poznać tajemnicę zwykłej z pozoru kostki szarego mydła, które potrafi unosić się na wodzie! Tkwi w nim także sekret pięknej i zadbanej cery. Mowa tu o słynnym mydle z Aleppo z dalekiej Syrii, gdzie od ponad 2000 lat jest ręcznie robione przez jego mieszkańców.

RECEPTURA I SPOSÓB WYTWARZANIA ZIELONEGO MYDŁA

Mydło z Aleppo uważane jest za jedno z pierwszych mydeł w historii i za matkę wszystkich środków myjących. Zostało wynalezione przez Fenicjan, w Europie poznano je blisko tysiąc lat temu, a w Polsce zyskało popularność dopiero w XX wieku. Piaskowo-szare z zewnątrz, o niezwykłej zielonej barwie wewnątrz, wytwarzane są niezmiennie z tych samych składników: oliwy z oliwek, oleju laurowego i wody morskiej. Cenione są właśnie za swój wyjątkowo prosty skład i niezwykłe antybakteryjne właściwości. Powstają tylko jeden raz w roku, kiedy z końcem lutego rozpoczynają się zbiory oliwek i wawrzynu szlachetnego, z którego pozyskuje się olej laurowy.

Najpierw tłoczy się na zimno oliwki, aby uzyskać z nich olej najwyższej jakości, który następnie przez około 2 tygodnie gotuje się w specjalnych kadziach, stopniowo dolewając wodę morską. Następnie dodaje się olej laurowy, również tłoczony na zimno. Po schłodzeniu płynne mydło przelewa się na specjalne platformy wyłożone pergaminowym papierem. Kiedy masa mydlana stwardnieje, kroi się ją radłami na kostki i przybija oryginalną pieczęć. Kostki na skutek ręcznego krojenia bywają nierówne.

Tak wytworzone mydła przewoziło się na pustynię, gdzie ułożone w piramidy, osłonięte od słońca, ale nie od pustynnego wiatru, który je osusza, dojrzewają od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. W tym czasie kostki twardnieją i zmieniają swoją barwę z zielonej na piaskową, w środku pozostając soczyście zielone. Cały proces powstawania mydeł przebiega ręcznie, z najwyższą starannością oraz w oparciu o wielowiekową tradycję i wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie.

KOSMETYCZNE I LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI SZMARAGDOWEJ KOSTKI

Mydło z Aleppo ma wspaniałe właściwości. Oliwa z oliwek, bogata w witaminę E – zwaną witaminą młodości – silnie nawilża, wygładza i koi skórę. Z kolei olej laurowy nadaje mu właściwości antyseptyczne, antybakteryjne, antygrzybicze i przeciwzapalne – dodaje się go w różnym stężeniu, nawet 70%. Mydło z Aleppo ma również działanie seboregulujące, odblokowujące pory oraz przyspieszające gojenie ran i zmian skórnych oraz wspomaga proces regeneracji naskórka. Dlatego znakomicie sprawdza się przy takich dolegliwościach jak: alergia, trądzik, uporczywe zaskórniki, łupież, a nawet egzema i łuszczyca. Nie bez przyczyny mydła te bywają nazywane mydłami doskonałymi, a olej laurowy w nich zawarty – naturalnym antybiotykiem.

Kulturę narodu mierzy się spożyciem mydła —  Justus von Liebig 1803-73


Mydło z Aleppo jest doskonałym środkiem czyszczącym. Odbudowując płaszcz hydrolipidowy i działając ujędrniająco, nadaje się do mycia całego ciała, również twarzy i włosów. Może być używane jako naturalny szampon –
nie tylko wzmacnia cebulki włosów, pomaga zahamować ich wypadanie, ale i pozbyć się łupieżu. Do ostatniego płukania włosów można dodać odrobinę octu (soku z cytryny), aby przywrócić włosom odpowiedni odczyn. Wszyscy możemy stosować mydła z Aleppo. Odpowiednio dobrane nadają się do każdego rodzaju cery, nawet tej najbardziej delikatnej, wrażliwej i problematycznej. Dzieciom poleca się je od 3. miesiąca życia. Wiele osób stosuje je również do prania bardzo delikatnych tkanin. Jest ekonomiczne w użyciu – jedna kostka starcza nawet na trzy miesiące.

Mydło z Aleppo z olejem laurowym
Mydło z Aleppo z olejem laurowym
JAK WYBRAĆ MYDŁO ODPOWIEDNIE DLA SIEBIE

Kluczem, według którego dokonamy wyboru, może okazać się prosta zasada – im więcej oleju laurowego, tym silniejsze działanie mydła. A zatem, jeśli nie mamy żadnych skórnych dolegliwości, a nasza skóra jest normalna lub sucha, najlepiej wybrać mydło oliwne, bez oleju laurowego, ewentualnie z jego niską zawartością – 5% lub 12%. Im więcej problemów skórnych, tym większa powinna być zawartość oleju laurowego np. 30%, 40% lub więcej. Dotyczy to także skóry mieszanej, tłustej, gdyż olej laurowy, o czym już wspomniałam, posiada właściwości seboregulujące.

Po 2–3 tygodniach stosowania mydła z dużą zawartością oleju laurowego, dobrze jest zmienić je na takie z niższą jego zawartością (ewentualnie stosować tylko raz dziennie, lub co drugi dzień), aby nie przesuszyć za bardzo skóry. Przy cerze trądzikowej sprawdzi się mydło 30% lub 40%, może być dodatkowo z glinką czy błotem z Morza Martwego. Gdy jednak zauważymy poprawę stanu skóry, warto wybrać mydło słabsze – 12% lub 5%.

Skóra naczynkowa i delikatna ma podobne oczekiwania jak sucha. Tu również sprawdzi się najlepiej mydło czysto oliwne lub 5% oraz takie z dodatkiem róży damasceńskiej lub czerwonej glinki. Ważne, aby stale obserwować swoją skórę i odpowiednio reagować. Do pielęgnacji niemowląt i dzieci, jeśli nie mają alergii lub innych dolegliwości skórnych, najlepiej wybrać mydło czysto oliwne. Ale dla dor0słych możemy wybrać takie, którego skład jest rozszerzany także o inne oleje np. olej arganowy lub z czarnuszki, naturalne glinki, miód, a nawet błoto z Morza Martwego.

Podsumowując, mydło z Aleppo zawsze warto mieć w swojej łazience. Najlepiej je kupić w małej drogerii, takiej jak urokliwa Mydlarnia pod Zamkiem przy ulicy Głębokiej 52 w Cieszynie, gdzie można dobrać mydło idealne dla każdej osoby, bo potrzeby każdej skóry są inne. Nie sugerujmy się zatem wyborem siostry, czy koleżanki z pracy. Jeśli mamy wątpliwości po prostu zapytajmy. W małych, prywatnych drogeriach i mydlarniach stacjonarnych możemy przedyskutować interesujący nas temat i mieć pewność, że wybraliśmy produkt najlepszy dla nas. Przeszkolony i przemiły personel zawsze chętnie służy pomocą i doradztwem.

Szerokie zastosowanie mydła z Aleppo
    1. mycie całego ciała
    2. regularne mycie twarzy 1 x dziennie
    3. maseczka oczyszczająca
    4. pianka do golenia
    5. szampon do włosów (do walki z łupieżem pozostawić przez 10 minut na włosach)
    6. mycie dzieci i niemowląt
    7. pranie delikatnych tkanin.