Kobiety rzadko stają się patronkami ulic. Trudno to zmienić, bo nie przybywa nam szybko nowych ulic i osiedli w centrum małych miast i wsi. W Cieszynie, na 316 ulic jedynie trzy noszą nazwiska kobiet: Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej i Zofii Kossak-Szatkowskiej.
Przypomnijmy, że kobiety stanowią ponad połowę mieszkanek miasta i to one współtworzyły i tworzą jego dobrostan. Jak to możliwe, że zaniedbaliśmy w przestrzeni publicznej pamięć o kobietach, które dla nas wszystkich działały i tworzyły? Nie zgadzamy się z tym i oczekujemy, by rady miast i gmin naszego powiatu przyjęły jako zasadę nazywanie ulic, rond, skwerów, parków, sal konferencyjnych i innych znacząch miejsc publicznych kobiecymi nazwiskami, ponieważ zbyt dużo jest już tych męskich.
Nasza nowa inicjatywa dla Cieszyna – „Ławeczka cieszyńskich kobiet”
Ta inicjatywa skierowana jest do władz Miasta Cieszyna i budżetu na 2022 rok, a jej celem jest uhonorowanie kobiet żyjących, działających na rzez Miasta Cieszyna. Kojarzymy zapewne urokliwe ławki z dedykacjami z wielu miejsc Europy. Spacerując po publicznych przestrzeniach, można tam zobaczyć solidne, trwałe ławki, stylizowane na te stare, z angielskich ogrodów. Wiele umieszczonych na nich tabliczek z sentencjami czci ważne osoby i ich dokonania.
Oto nasza pierwsza propozycja treści tabliczki dedykacyjnej:
Zaangażowana, mądra, empatyczna. Działająca na rzecz kobiet, praw człowieka, społeczeństwa obywatelskiego i Miasta Cieszyna. Nasz autorytet i nasza duma – poznajcie wyjątkową kobietę ….. (tu jej nazwisko, dziedzina i QR).
“Uliczka Cieszyńskich Kobiet” honorem dla nieżyjących
Wkładem naszego Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych w upamiętnienie nieżyjących działaczek na rzecz Śląska Cieszyńskiego jest „Uliczka cieszyńskich kobiet”, która – przy znaczącym wsparciu Zamku Cieszyn – została utworzona na Wzgórzu Zamkowym w Cieszynie. Powstała jako inicjatywa naszych członkiń z taką dedykacją – Ku pamięci wszystkich kobiet tworzących na przestrzeni dziejów codzienność i niecodzienność Cieszyna. Ta niezwykła przestrzeń spacerowa mieści 18 pomników-lamp, świecących w ciemności, na których widnieją nazwiska zapomnianych działaczek.
Bielsko-Biała zainspirowana „Uliczką”
Podczas Gali X Kongresu Kobiet Podbeskidzia (25.09.2021 r.) jego główna inicjatorka i organizatorka Posłanka Mirosława Nykiel przypomniała, że nasza „Uliczka” była inspiracją dla powstania symbolicznego skweru w parku przed Bielskim Centrum Kultury. Dla uczczenia 10. wyjątkowych kobiet Podbeskidzia, na skwerze zasadzono dorodne drzewka magnoliowe i oznaczono je tabliczkami z nazwiskami kobiet-laureatek dorocznej nagrody „Perła Podbeskidzia”. Ustawiono tam też pamiątkowy fotel, by każda siadająca na nim kobieta mogła poczuć swoją wyjątkowość i inspirację do działania na rzecz innych, czerpiąc z tego miejsca siłę i budując poczucie własnej wartości.
„Ławeczki kobiet” na Rynku w Cieszynie
Nasz projekt zakłada uhonorowanie żyjących kobiet poprzez szersze rozpoznanie i uznanie dla ich ważnej społecznej roli, ich pracy dla dobra publicznego i tym samym naszego dobra. Naturalną przestrzenią do promocji kobiet wydaje się Rynek w Cieszynie. Mieści się na nim 16 stylowych ławek, wprost stworzonych do tego, by uczcić wyjątkową osobę, a jednocześnie wykorzystać u przechodzących moment odpoczynku na centralnym placu miasta.
Tabliczki dedykacyjne na ławkach
Dedykacje powinny zostać grawerowane na tabliczkach montowanych w bezpieczny i trwały sposób na oparciu ławki. Tabliczka ma zawierać prosty komunikat o uhonorowanej kobiecie, a proponowany tekst skonsultowany i podlegać zatwierdzeniu w publicznej ankiecie. Tekst uzupełniony ma być kodem QR, odsyłającym do informacji w Wikipedia Polska, dzięki czemu każda osoba ze smartfonem mogłaby zaspokoić wiedzę i ciekawość na temat wyróżnionej osoby.
Celem dedykacji ma być bowiem nie tylko uhonorowanie osobistości, jej wyjątkowości, ale i konkretne przesłanie. Siadając na ławce z dedykacją sprawiamy, że przestaje ona być bezimienna. Mamy okazję do refleksji, wspomnień i upamiętnienia istotnych chwil i dokonań konkretnej osoby dla rzecz Miasta Cieszyna.
Ławeczka może być też romantycznym miejscem …
Martyn Sutcliffe (l.22) oświadczył się narzeczonej Joannie Harbinson (l.19) na ławce w parku, przypominjącej scenę z filmu Notting Hill. Martyn poprosił Joannę o rękę po tym, jak lokalna rada miejska wydała zgodę na postawienie ławki z pamiątkową tablicą w ich ulubionym miejscu w Hexham w Northumberland. W filmie ekranowi kochankowie Hugh Grant i Julia Roberts czerpią inspirację z tabliczki na ławce i postanawiają się pobrać.
Może w Cieszynie tabliczki dedykazyjne na ławkach zachęcą młodych nie tylko do romantycznych spotkań, ale i do wspólnych społecznych działań na rzecz Miasta?
Plebiscyt w mediach społecznościowych i na stronie Miasta
O wyborze upamiętnianych kobiet powinni zadecydować mieszkanki i mieszkańcy Cieszyna w plebiscycie przeprowadzonym i promowanym na stronie Internetowej Miasta Cieszyn. Naszym zadaniem będzie multimedialne upublicznienie projektu „Ławeczka” – w tym też sylwetek wybranych do uhonorowania kobiet – w polskojęzycznej Wikipedii. Projekt “Ławeczka …” będzie można wpisać w światową akcję „(Nie) znane kobiety Wikipedii”, która odbywa się co rok w marcu.
„Ławeczka cieszyńskich kobiet” znakomitą promocją Cieszyna
Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie prosi już teraz o informacje o kobietach, które należy koniecznie wyróżnić. Honorować będziemy kobiety różnych zawodów i dziedzin: działaczki na rzecz praw kobiet i człowieka, działaczki polityczne, dziennikarki, pisarki, lekarki, nauczycielki, inżynierki, artystki, przedsiębiorczynie, naukowczynie, sportsmenki etc. Na podstawie tych zgłoszeń stworzymy konkretną listę, a potem specjalny fanpage poświęcony zasłużonym kobietom Cieszyna. Tam przeprowadzimy plebiscyt wybierając 16 wskazanych największą liczbą głosów postaci kobiet.
Wstępne zastrzeżenia regulaminowe
Wybór kandydatek powinien wykluczać osoby, których aktywna działalność wykonywana jest w ramach obowiązków służbowych i które były już wyróżnione „Srebrną Cieszynianką” i tytułem Orginalnej Kobiety Śląska Cieszyńskiego. Ważnym warunkiem kandydowania jest zgoda samej nominowanej na udział w plebiscycie i umieszczenie jej nazwiska na ławeczce.
Jeśli znacie kobiety, które zasługują według Was na to, by zostać patronkami ławeczek, a wierzymy, że prawdziwych pasjonatek w Mieście Cieszynie jest mnóstwo i to w każdym wieku, piszcie już teraz do nas na adres redakcjacno@gmail.com