Szanowna Czytelniczko! Bezpłatny magazyn CIESZYŃSKIE NA OBCASACH jest już wydrukowany. Jego dystrybucję w powiecie cieszyńskim prowadzimy w miejscach publicznych takich jak biblioteki (w Cieszynie, Ustroniu, Wiśle, Hażlachu, Kończycach, Pogwizdowie, Kaczycach, Zebrzydowicach, Strumieniu, Dębowcu, Ochabach), przychodniach, sklepach, centrach informacji publicznej. Wręczałyśmy go na Rynku w Cieszynie i  w Galerii Handlowej Stela w dniu 5 i 6 grudnia. O dostępnych miejscach informujemy w naszych mediach społecznościowych Magazyn stworzyły wolontariuszki, jest pełen zaangażowanych, atrakcyjnych treści i ma nowoczesny look. Wszystko po to, byś mogła powiedzieć, że masz „swoje” medium – magazyn kobiet Śląska Cieszyńskiego.

magazyn CIESZYŃSKIE NA OBCASACH opuścił drukarnię OffserDruk i MediaMam nadzieję, że lektura  będzie dla Ciebie świątecznym oddechem od trudów 2020 roku. Bo najpierw, w marcu, pandemia koronawirusa – nagle i bez ostrzeżenia – nałożyła na nas kobiety dodatkowe role i zmieniła całe nasze życie. A od jesieni ogólnopolski strajk kobiet zmobilizował do masowych protestów kobiety z małych i wielkich miejscowości. Ta fala wzburzenia, aktywizmu oraz walki o sprawiedliwość i o prawa kobiet trwa  – budzi nasz niepokój, nadzieje i kontrowersje.

Poziomu naszego lęku o przyszłość nie zmniejsza powracający zimowym smog, zmuszając nas do ponownego pytania o niszczące zmiany klimatu. Dlatego w naszych artykułach podjęłyśmy się wyjaśnienia, jakie mamy szanse na redukcję zanieczyszczenia powietrza. W wywiadzie z prof. zw. dr. hab. Jerzym Buzkiem znajdziesz odpowiedź, co może być „szczepionką” na klimat i o ile wywalczone środki z UE dają nadzieję na radykalne obniżenie emisji CO2 i głęboką transformację energetyczną. Profesor wskazał też wagę małych kroków – zależnych od nas samych. 

O korzyściach i kosztach zostania prosumentką zielonej energii napisała na przykładzie swojego domu Renata Owczarzy. Omówienie przyczyn i skutków degradacji środowiska naturalnego znajdziesz w artykule Łucji Brzeżyckiej, która wyjaśnia osiem założeń tzw. głębokiej ekologii. Natomiast gościnne autorki dają pogląd na to, że eko siła tkwi w lokalnych społecznościach (Patrycja Płonka) i dlaczego młodzi powołali Cieszyńską Radę Młodych ds. Klimatu (Joanna Heller). Zaś Beata Sobik przekonuje, że transport publiczny jest trendy. Natomiast ja sama pytam o miasto, ale widziane z perspektywy kobiet. 

Rozdajemy magazyn CIESZYŃSKIE NA OBCASACHPodczas lektury magazynu zachęcam Cię też do refleksji nad własnymi potrzebami, o których w zawirowaniu obecnego życia mogłaś zapomnieć. Z artykułu Katarzyny Wawrzyniak Być kobietą w czasie pandemii dowiesz się, że jest metoda, by nie zatracić siebie i odnaleźć swoją pasję nie wychodząc z domu. Czytaj też jak zawalczyć o świadectwa z paskiem dla wszystkich dzieci w szkołach (wywiad z Wiolą Matusiak) i o degradującym umysł hałasie (Regina Waszut).

Mam też dla Ciebie kilka prawdziwie kobiecych tematów dotyczących kreatywnej i łatwej zmiany: w Twoich czterech ścianach (Patrycja Płonka), w Twojej szafie (Glamour z lumpeksu) i w Twoim wizerunku (Monika Wiecha). 

Wszystkie artykuły napisałyśmy w ramach wolontariatu. Dołożymy starań, by w przyszłości trafiał on do Twoich rąk częściej i pozostał bezpłatny. Jako mikołajowy upominek i nasze świadectwo, że – tak jak Ty się starasz, by życie biegło naprzód mimo pandemii – my też robimy swoje i dajemy Ci dowód, że kobiety Śląska Cieszyńskiego mogą mieć nie tylko swoją gazetę, ale i swój portal prasowy Kobiece Medium Obywatelskie – cieszynskienaobcasach.pl

Szanowna Czytelniczko!

Jeśli egzemplarz „CIESZYŃSKIEGO NA OBCASACH” trafił do Twoich rąk i go przeczytałaś, przekaż go dalej innym kobietom. Niech zadrukowany papier promujący aktywne, zdrowe i pożyteczne życie idzie w świat dalej i pełni swoją misję.

Dystrybucję magazynu w Cieszynie i powiecie cieszyńskim będziemy kontynuować po 6 grudnia, a listę punktów, w których można znaleźć nasz bezpłatny magazyn będziemy na bieżąco publikować – na stronie internetowej i w naszych mediach społecznościowych.

Magazyn  został dofinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.