Kreując przestrzeń, nasze miasto Cieszyn w tym roku w spektakularny sposób zadbało o dzieci w dniu ich święta. Uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna począwszy od 1 czerwca 2022 roku dzieci i młodzież rok rocznie otrzymają nowe miejsce do zabawy i rekreacji. I nie chodzi o maluchy, bo wzięto pod uwagę potrzeby młodego pokolenia — wyrośniętych ze zjeżdżalni i huśtawek dziewczynek i chłopców, którzy ukończyli już dawno temu edukację w nauczaniu początkowym.
O tym, czy miasto jest dobre, czy dobrze się w nim żyje, świadczą dobre miejsca dla dzieci, czyli place zabaw i rekreacji, place, które sprzyjają nauce interakcji społecznych młodych nastolatków. Sensacyjna inicjatywa Cieszyna obejmuje małe osiedlowe placyki. Te niewielkie enklawy zostały wyznaczone we wszystkich dzielnicach miasta Cieszyna w trakcie wspólnych i zgodnych ustaleń ratuszowych i “spółdzielnianych” urzędniczek i urzędników. Wyznaczono bezpieczne niewielkie kompleksy zieleni, w których łatwo zaznać chwil nieskrępowanej zabawy, niedaleko od domu.
W tworzenie miejsc przyjaznych małym obywatelkom i obywatelom miasta zaangażowano młode architektki i architektów, którzy pro bono opracowali miejsca idealnie dopasowane do potrzeb nastolatków. Młodzi projektanci i projektantki, wyłonieni w konkursie, przyjechali do Cieszyna z całej Polski na koszt miasta i zgodnie ze sztuką zrównoważonej urbanistyki zbadali najpierw potrzeby dzieci w trakcie warsztatów typu charette. Odbyły się one w okresie wakacji 2021 roku w Zamku Cieszyn dzięki inicjatywie nowej szefowej tego śląskiego centrum designu.
Sensacyjna inicjatywa, której przyklasnęli i którą przypieczętowali radni i radne Cieszyna, polega na przyjęciu harmonogramu realizacji miejsc zabaw już na najbliższą pięciolatkę. Uchwała Rady Miejskiej w perspektywie finansowej na lata 2022-2027 wyznaczyła kwotę miejskich grantów do wysokości 2,5 tysięcy euro na jeden plac zabaw i rekreacji dla dzieci powyżej 10. roku życia, pod warunkiem zgłoszenia takiego wniosku przez inicjatywy sąsiedzkie z danej dzielnicy miasta.
Place zabaw dla nastolatków i młodzieży według tak pomyślanej współpracy: urzędników, projektantów i inicjatyw sąsiedzkich odmienią na zawsze smutne dziecięce zabawy na przysłowiowym trzepaku, połamanej osiedlowej ławce, czy huśtawce dla trzylatków.
Vivat Cieszyn!
Młodym artystom gratulujemy opracowania tanich, bezpiecznych urządzeń dla nastolatków, których „design wygląda jak nie z tego świata, idealnie pasując do dziecięcej zabawy od 6 do 10. lat wzwyż. Transparentny design pozwala na idealne wkomponowanie się w przestrzeń i niezaburzenie krajobrazu” – tak innowacyjną inicjatywę radnych Cieszyna oceniło Ministerstwo Edukacji i Wychowania Obywatelskiego Dzieci i Młodzieży.
P.S. Niestety, wszystko w tym artykule zostało przeze mnie zmyślone, choć potrzeby nastolatków nadal są aktualne. Piszę jednak dla inspiracji radnych – podrzucam Wam dobre praktyki, które warto brać pod uwagę, bo Wasza kadencja nie trwa wiecznie. Artykuł dołączony został do wniosku naszego Stowarzyszenia KKK do budżetu miasta na 2022 ro.