Klub Kobiet Kreatywnych

“Paryski styl”  to ponadczasowa elegancja – c’est tout!  Na czym dokładnie polega ten specyficzny szyk mieszkanek znad Sekwany? Jest nim kombinacja wyrafinowanej prostoty i elegancji. Możemy go naśladować wpasowując się w ideę minimalizmu, zachowując wysoką jakość ubrań i mając ograniczony budżet – wystarczy kreatywność w przeglądzie naszej szafy, szczypta nonszalancji i pewności siebie.

Z upływem lat coraz bliższa stawała mi się stylizacja w paryskim stylu. W dodatku zaczęłam też ograniczać ilość garderoby, przy jednoczesnym zwróceniu większej uwagi na jej jakość. Zbiegło się to z moim podejściem do ekologii, która objęła moją własną szafę.

Stylowa Paryżanka to kobieta, która:

Klub Kobiet Kreatywnych

Paryska przewodniczka-uosobienie stylu z nad Sekwany

Przedkłada jakość nad ilością, kupuje klasyczne ubrania w dobrym gatunku, ale sprytnie nie przepłaca, bo szuka na wyprzedażach. Nigdy nie afiszuje się metkami ani logo firmy, bo to w złym guście.

Stosuje minimalizm, zarówno co do ilości sztuk garderoby w szafie, jak i ilości sztuk na sobie. Również jej makijaż i fryzura  jest w wersji naturalnej, minimum. Wykorzystuje zasadę – odejmij jedną sztukę czegoś z siebie przed wyjściem. Spotkane na ulicy Paryża kobiety obwieszone biżuterią czy z ostrym makijażem, z pewnością nie są mieszkankami tego miasta.

Jest o krok za trendami  – nigdy nie jest w całości wystylizowana, ale lubi mieszać różne nurty modowe. Sięga do męskiej szafy po koszule, kamizelki itp., ale nie będzie chłopczycą. W jej szafie obok firmowych żakietów można znaleźć ubrania z sieciówek, dla przełamania stylu. Trzyma się zasady, którą określiła Coco Chanel  – prostota jest kluczem do prawdziwej elegancji.

Kocha luz i wygodę, dlatego większość butów ma na płaskim obcasie, szpilki zakłada na większe okazje. Coco Chanel jako pierwsza uwolniła kobiety z fiszbin i gorsetów, dodatkowo wprowadziła jersey i tweed do swoich kolekcji, dla wygody klientek. Dobrze skrojone jeansy obecnie stanowią niezbędnik we francuskiej szafie.

Wybiera stonowaną kolorystykę, głównie czernie, biele, szarości i granaty, największym szaleństwem mogą być usta w kolorze czerwonym lub jednokolorowe dopełnienie kreacji w postaci apaszki, torebki, rękawiczek itp.

Stawia na dodatki, bo wie, że są kluczowe. Buty, torebki, francuskie berety  – u nas niestety źle się kojarzą, w Paryżu powszechnie są noszone przez cały rok  – kapelusze, apaszki, to akcesoria zawsze dobrej jakości, znajdujące poczesne miejsce w garderobie stylowej Francuzki.

Jest szczupła, co stanowi jej dodatkowy atut i ułatwia wszelkie stylizacje. Można się jedynie zastanawiać, jak ona to robi, skoro we francuskim zwyczaju są wieczorne biesiady z co najmniej trzema daniami (przystawką, daniem głównym i deserem)?

Są rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody: jeansy, biała koszula i żakiet Chanel  – Karl Lagerfeld

Co wisi w paryskiej szafie?

Z pewnością jest tam znacznie mniej sztuk garderoby niż w naszych szafach w imię zasady: nie ilość, a jakość. Wszystkie ubrania są tak dobrane, że można z nich skompletować kreacje na różne okazje.

Paryski styl, Klub Kobiet Kreatywnych

Baza stylowej Paryżanki

 • trencz
 • mała czarna
 • spodnie cygaretki
 • dobrze dopasowane jeansy
 • tweedowy żakiet typu Chanel
 • czarna marynarka
 • biała koszula
 • bazowe T-shirty (białe, szare, czarne)
 • bluzka w paski
 • szary/granatowy sweter
 • ciepły kardigan
 • skórzana kurtka typu ramoneska
 • baleriny, mokasyny, sztyblety
 • szpilki (często są to tzw. kaczuszki)
 • kolorowa apaszka, okulary przeciwsłoneczne

Choć w Paryżu spędziłam tylko kilka dni, mogłam naocznie stwierdzić, jak naprawdę wyglądają stylowe mieszkanki tego miasta. Rodowite Paryżanki z daleka rozpoznawałam po ich niepowtarzalnym wyglądzie. Była to prawdziwa uczta dla mojego oka i ducha z jednym  zastrzeżeniem – trochę brakowało mi kolorów.

Nie da się ukryć, że Francuzki mają w sobie to coś, co jest warte naśladowania, bo może przynieść tylko pozytywne zmiany w naszym wizerunku.

Polecane książki:

Paryski szyk. Podręcznik stylu, Ines de la Fressange, Sophie Gachet

Lekcje Madame Chic, Jennifer L. Scott

Coco Chanel – sypiając z wrogiem, Hal Vaughan

Klub Kobiet KreatywnychAutorka artykułu:

Renata Owczarzy, członkini Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych http://klubkobietkreatywnych.org, redaktorka w CIESZYŃSKIE NA OBCASACH https://cieszynskienaobcasach.pl, blogerka na FB Stylowa Polka 50+ http://facebook.com/StylowaPolka50plus

 

 

Artykuł wydano w CIESZYŃSKIE NA OBCASACH nr 5, data wydania styczeń 2020