Czy zdarza Ci się czuć, że Twoje życie jest zbyt skomplikowane i przeładowane? Czy zastanawiasz się, jak przyczynić się do ochrony środowiska i jednocześnie zmniejszyć ilość posiadanych rzeczy? Minimalizm to styl życia, który polega na dążeniu do prostoty i świadomym ograniczaniu się, ale zachowując przy tym satysfakcjonującą jakość życia. W szerokim ujęciu sprowadza się do stopniowego pozbywania się nadmiaru i zbędnych rzeczy. Kiedy kupujemy mniej, to produkujemy mniej – co oznacza, że generujemy mniej śmieci i zużywamy mniej energii potrzebnej do ich produkcji. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia naszego niszczącego wpływu na środowisko naturalne.
Redukcja zużycia zasobów
Minimalizm w najłatwiejszym sposób możemy wprowadzić w życie porządkując przestrzeń wokół siebie. Oto kilka prostych wskazówek:
- Rozejrzyj się po swojej przestrzeni. Uporządkowanie swojego życia może być trudnym zadaniem, ale warto zacząć od porządków tych wszystkich drobiazgów, które są wokół.
- Wybierz i pozbądź się tych przedmiotów, które Cię nie inspirują lub nie są Ci potrzebne – sprzedaj, oddaj, przekaż do recyklingu lub wyrzuć. Sprawdź, gdzie w Twoim mieście można oddać rzeczy, które nie są poddawane segregacji tj. zepsute telefony, sprzęt AGD, płyty CD, baterie. Poświęć na to osobny dzień i skup się tylko na tym zadaniu – aby pozbyć się rzeczy.
- Zorganizuj rzeczy według kategorii np. odzież, akcesoria, książki, sprzęty elektroniczne, dokumenty itp. Pamiętaj, że porządek wokół Ciebie ma wpływ na Twoje samopoczucie i efektywność. Jeśli chcesz utrzymać porządek w swoim życiu, musisz być konsekwentny w swoich działaniach. Codziennie podejmuj więc małe kroki. Napisanie listy rzeczy do zrobienia może ci w tym pomóc. Dzięki temu utrzymasz porządek zarówno w Twoim umyśle, jak i wokół siebie, co da Ci poczucie kontroli nad swoimi wyborami i decyzjami.
Świadomość konsumencka
Zwiększona świadomość konsumencka może pomóc w unikaniu produktów, które generują nadmierną ilość odpadów, takich jak jednorazowe opakowania czy plastikowe produkty, a tym samym skłonić nas do szukania alternatywnych rozwiązań. Najpopularniejsze i już bardzo powszechne to używanie toreb i opakowań wielokrotnego użytku lub produktów, które mogą być łatwo poddane recyklingowi, noszenie wody we własnych, szklanych butelkach lub częstsze korzystanie z komunikacji publicznej czy współdzielenie samochodu np. w drodze do pracy.
Upcycling to również świetny sposób na wykorzystanie starych przedmiotów i przekształcenie ich w coś nowego i użytecznego. Wymaga pomysłowości i jest postrzegany jako skuteczny sposób na zmniejszenie ilości odpadów i ochronę środowiska naturalnego. Upcycling stał się trendy w ostatnich latach, głównie za sprawą rzemieślników i rękodzielniczych twórców projektujących unikatowe meble, ubrania czy biżuterię z przedmiotów, którym nadają nowe życie.
Jednym ze sposobów zwiększenia świadomości konsumenckiej jest ograniczenie podatności na reklamy w social mediach i telewizji, co pozwala lepiej zrozumieć, co jest naprawdę ważne w naszym życiu i uniknąć społecznej presji kupowania. Pomaga to przy codziennych zakupach, umożliwiając wybór produktów na podstawie wiedzy o potrzebie analizy składników, metodach produkcji, warunkach pracy i kosztów produkcyjnych. Daje nam to możliwość wyboru i unikania produktów, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, ludzi lub zwierzęta. To z kolei przyczynia się do wzrostu popytu na ekologiczne produkty i wpływa na to, jakie produkty są dostępne na rynku.
Energia na minimum
Minimalizacja urządzeń elektrycznych i elektronicznych oznacza mniejsze zużycie energii, a co za tym idzie, niższe rachunki za energię elektryczną. Innym sposobem na oszczędzanie energii jest minimalizacja oświetlenia, klimatyzacji i ogrzewania oraz ograniczenia zużycia wody. Korzyść z minimalizmu w gospodarstwie domowym jest natychmiastowa, bo przynosi oszczędności finansowe. Ważna jest jednak satysfakcja, że samoograniczanie się poprzez zmniejszenie zużycia energii i wody przyczynia się do ochrony naszej planety i w obecnej sytuacji kryzysu energetyczno-klimatycznego stanowi wyraz obywatelskiej troski.
Minimalizm nie polega na posiadaniu mniej rzeczy, ale na tym, aby mieć mniej rzeczy, które nie są dla nas ważne – Francine Jay
Ten artykuł został napisany przez autorkę w ramach wolontariatu i wydany drukiem w bezpłatnej publikacji “Vademecum ekologiczne”. Powstała ona w wyniku realizacji projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych” realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Publikacja została wydana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja i zawarte w niej artykuły odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.