Przeklinam cię Franciszku Bernat! Przeklinam ciebie i twoje dzieci  – tak mówi umierająca Hanka, bohaterka pierwszej części sagi nie wiedząc, że rzuca także klątwę także na swoją córkę. Od tych słów zaczyna się właściwa historia kobiet z ulicy Grodzkiej. I choć tytułowa Hanka umiera już na początku powieści, jej klątwa naznaczy kilka kolejnych pokoleń. Klątwa, a może fatum? Tę tajemnicę będziemy rozwiązywać w każdej kolejnej części sagi.

Cały cykl powieściowy krakowskiej pisarki Lucyny Olejniczak zdobył ogromną poczytność. Obecnie składa się z sześciu tomów, których tytułami są imiona głównych bohaterek – Hanka, Wiktoria, Matylda, Weronika, Emilia oraz Aleksandra.

 

W pierwszym tomie – Hance – „wciąga nas fantastyczna narracja, kryminalny wątek oraz niezwykle plastyczne opisy. Pisarka wprowadza nas do dziewiętnastowiecznego Krakowa i do domu Franciszka Bernata. który jest właścicielem apteki Pod Złotym Moździerzem i szanowanym obywatelem miasta.  Wkrótce obnaża on przed Czytelniczkami swe prawdziwe oblicze – potwora w ludzkiej skórze. Wiktoria, córka zmarłej Hanki, bohaterka dwóch pierwszych tomów sagi, jest piękną i uzdolnioną dziewczyną, która jako jedna z pierwszych kobiet w Krakowie ukończy farmację na Uniwersytecie Jagiellońskim. Po śmierci ojca, stanie się prawowitą właścicielką apteki Pod Złotym Moździerzem. Jeszcze w gimnazjum pozna swą wielką miłość – młodego studenta medycyny Filipa –  z którym jednak rozdzieli ją los. Dziewczyna wyruszy jego śladami do Paryża, gdzie przeżyje fascynacje miastem, zaprzyjaźni się z Ivonne i jej bratem Pascalem. Owe przyjaźnie będą miały w przyszłości ogromne konsekwencje zarówno dla niej, jak i dla dwóch kolejnych pokoleń kobiet w jej rodzinie. To właśnie do Paryża powrócimy jeszcze w sierpniu 1957 roku wraz z córką Wiktorii, Matyldą i jej wnuczką Weroniką. Bohaterki wyruszą śladami Wiktorii, by odnaleźć część swoich korzeni i raz jeszcze stawić czoła rodzinnej klątwie.

Olejniczak po mistrzowsku osadza historie swoich fikcyjnych bohaterek w realiach dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych Krakowa, Paryża czy Berlina. Czyni to niezwykle drobiazgowo, z  wiernością faktom historycznym, uwiarygodniając tym samym losy swoich licznych bohaterów. W sadze bowiem dosłownie „roi się”od fascynujących postaci drugo- i trzecioplanowych–kobiet, mężczyzn i dzieci. Mimo, iż trudno nie czytać sagi jako historii na wskroś kobiecej, autorka poświęca dużo miejsca także postaciom mężczyzn.  I choć będą oni odgrywać także bardzo pozytywne i ważne role w życiu bohaterek, często służąc im tzw. silnym męskim ramieniem, to jednak pomocne dłonie innych kobiet okażą się być dla głównych bohaterek silniejsze.

Zdeterminowane klątwą losy tytułowych bohaterek będą ciężkie, często tragiczne, a mimo to, na przekór wszelkim trudom, kobiety Olejniczak pozostaną wierne swoim przekonaniom i uczuciom. Bohaterki cechuje niezwykła szlachetność odwaga i niezłomność. Żyjąc w czasach, gdy wolność i decyzyjność kobiet były mocno ograniczone, będą musiały pokonać wiele przeszkód na drodze ku własnej niezależności. Czy im się to uda?

Sagi Kobiety z ulicy Grodzkiej nie da się opowiedzieć. Ją po prostu trzeba przeczytać. Wciągnie nas i pochłonie bez reszty. Śledząc losy głównych bohaterek, będziemy świadkami narodzin faszyzmu i komunizmu, a także narastającego w Polsce i Europie antysemityzmu. Przeżyjemy dwie wojny światowe, biedę, głód lat okupacji, aż do czasów współczesnych. W tych złych i lepszych czasach dom przy ulicy Grodzkiej będzie domem przyjaznym dla wielu ludzi.

Obca, powieść Lucyny Olejniczak
Prequel

W listopadzie 2020 roku w księgarniach pojawiła się nowa powieść Lucyny Olejniczak pt. Apteka pod Złotym Moździerzem. Obca. Jest to prequel bestsellerowej sagi Kobiety z ulicy Grodzkiej i będzie się składać z 2 tomów. Akcja książki rozpoczyna się w 1831 roku, kiedy na terenie Galicji wybucha epidemia cholery.

Wokół losów brzemiennej kobiety, która ucieka z wioski ogarniętej zarazą. a później także jej córki, zbudowana jest fabuła Obcej, wiernie osadzona w odtworzonych realiach historycznych. Dla tych, którzy czytali sagę, prequel będzie dopełnieniem historii Kobiet z ulicy Grodzkiej, dla pozostałych –  stanowić będzie osobną opowieść.

Zimową porą przeczytanie całego cyklu powieściowego będzie fascynującą podróżą wyboistych dziejach upartych kobiet połączonych wspólną pasją do wiedzy i chęcią pomagania chorym. Mimo wielu przeciwności losu nie poddają się, marząc o własnej aptece.

Lucyna Olejniczak rozpoczęła swoją karierę pisarską, będąc na wcześniejszej emeryturze. Z zawodu laborantka medyczna, była pracownicą Katedry Farmakologii UJ. W 2008 roku zadebiutowała powieścią Wypadek na ulicy Starowiślnej, wkrótce potem powstała Opiekunka, czyli Ameryka widziana z fotela, a także kolejne powieści: Dagerotyp: Tajemnica Chopina, Jestem blisko, saga Kobiety z ulicy Grodzkiej, Księżniczka. Uznana krakowska autorka bardzo ceni sobie bezpośredni kontakt z Czytelniczkami. Na spotkaniach z nimi opowiada także o swojej, niedawno przebytej, ciężkiej chorobie nowotworowej, przekonując do badań profilaktycznych i wczesnej diagnostyki. Mimo wielu trudnych życiowych przeżyć jest w niej pogoda ducha i radość życia. Jej wielką miłością jest siedmioletnia wnuczka Emilia, to właśnie jej zadedykowała drugi tom sagi Wiktorię, a imienniczką uczyniła bohaterkę piątego tomu.