Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych z siedzibą w Cieszynie kończy dziś 13 lat swojej działalności. Nasza misja to wspieranie kreatywności, przedsiębiorczości i obecności kobiet w przestrzeni publicznej. Realizujemy własne oryginalne projekty. Najważniejsza jest w naszym kręgu przyjaźń, lojalność, zaufanie, odpowiedzialność, słowność. Zapraszamy do aktywnego działania z nami! Możesz stać się autorką/autorem i pisać do naszego magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH i na portal prasowy www.cieszynskienaobcasach.pl

Dobrze charakteryzuje nas cytat w tle naszego profilu na facebooku, to wypowiedź młodej aktorki i aktywistki społecznej Emmy Watson (pamiętnej odtwórczyni roli Hermiony z filmów o Harrym Potterze) – Jeśli jesteś po stronie równości, jesteś feministką. Przykro mi, ale jesteś. A z okazji naszych 13. urodzin przedstawiamy Wam zamiast naszej historii, wizerunki sześciu współczesnych nam  kobiet – liderek, wizjonerek, ikon – które wybrałyśmy za patronki naszej nowej klubowej strony internetowej. Te kobiety mają w sobie dumę, która budzi nasz szacunek – zmieniają rzeczywistość walcząc o prawa słabszych i o lepszą przyszłość nas wszystkich. Łączy je to, co nam bliskie –  łamanie stereotypów w dążeniu o lepsze, sprawiedliwe traktowanie kobiet bez względu na wiek, wykształcenie czy status społeczny.

Zróbmy to! – JACINDA ARDERN – premierka Nowej Zelandii, socjaldemokratka i feministka

Jacinda ArdrenJacinda Ardern pełni urząd premierki od 2017 r., a świat oszalał z zachwytu na jej punkcie, bo:

  • Uczyniła Nową Zelandię symbolem nowoczesnego państwa mimo skomplikowanej różnorodności kulturowej – koegzystencji Europejczyków, Maorysów, Chińczyków czy Hindusów.
  • Zapowiedziała debatę na temat usunięcia królowej Elżbiety II jako głowy państwa Nowej Zelandii; jej kraj wchodzi w skład korony brytyjskiej chociaż leży od niej w odległości 9 tys. kilometrów.
  • Kierowany przez nią rząd skupił się w na kryzysie mieszkaniowym, ubóstwie dzieci i nierównościach społecznych.
  • W marcu 2019 r.  w następstwie strzelaniny w Christchurch wprowadziła surowe przepisy dotyczące broni palnej.
  • W 2020 r. zamknęła granice kraju kierując skutecznie walką z pandemią COVID-19.
  • W projekcie parlamentarnym zobowiązała się, że rząd będzie neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 r. – sektor publiczny będzie musiał kupować wyłącznie pojazdy elektryczne lub
  • W 2018 została pierwszym premierem Nowej Zelandii uczestniczącym w paradzie równości.
  • Poparła liberalizację prawa aborcyjnego poprzez usunięcie aborcji z Ustawy o zbrodniach z 1961 roku, zagłosowała za ustawą o prawie aborcyjnym, która zmienia prawo depenalizacji. Sama podczas sprawowania urzędu w wieku 38 lat urodziła swoje pierwsze dziecko.
  • Promuje politykę Nowej Zelandii jako kraju bez broni jądrowej podejmując działania w sprawie zmian klimatu.

Parlament Nowej Zelandi - przewodniczący sesji karmi noworodka umożliwiając posłance-młodej matce jej wystąpienieDemokrację w jej kraju najlepiej ilustruje sytuacja z transmisji parlamentu z Nowej Zelandii ukazująca, jak speaker przewodniczący obradom, Trevor Mallard, karmi nowonarodzone dziecko  posłanki,  umożliwiając jej wystąpienie podczas sesji.

Czy widziałybyście w tej roli naszych polityków i polityczki na sali obrad rady miejskiej, wojewódzkiej, w Sejmie czy Senacie wobec osób z małymi dziećmi zabierającymi głos na mównicy lub spośród publiczności? W Nowej Zelandii ojcowie mogą korzystać z 26. tygodniowego urlopu tacierzyńskiego.

 

Otwórz się na świat! – Martyna Wojciechowska – aktywistka, dziennikarka, podróżniczka i pisarka

Martyna WojciechowskaŻyciową misją Martyny Wojciechowskiej jest próba pokazania z jakim cierpieniem i presją mierzą się na co dzień kobiety z dalekich zakątków świata, pozbawione praw i możliwości wobec okrutnych tradycji kulturowych. Angażuje swój autorytet i nagłaśnia akcje społeczne sprzeciwiające się okaleczaniu dziewczynek i kobiet (kampania fundacji Kwiat Pustyni) oraz przeciwko zaostrzeniu przepisów aborcyjnych (Czarny Protest).

  • Jej dziennikarska działalność w programie Kobieta na krańcu świata pomaga zrozumieć, że my kobiety, mieszkanki Europy, mamy cały wachlarz możliwości, z których jednak często nie potrafimy skorzystać. Jej relacje nie tylko poruszają widzów, ale budzą wrażliwość i zrozumienie dla podobieństwa losów wszystkich kobiet doświadczających przemocy.
  • Założyła fundację UNAWEZA (w jęz. suahili MOŻESZ!), dzięki której pomaga w kobietom „na krańcu świata”, dla których los nie był łaskawy. Misją jej fundacji jest wyrównywanie szans ekonomicznych, społecznych i prawnych, zapewnienie dostępu do edukacji, opieki medycznej oraz spełnianie marzeń.
  • Adoptowała już trzy albinoski z Tanzanii, gdzie  bielactwo (braku pigmentu w skórze, włosach czy tęczówce oka) traktowane jest jako wyrok śmierci. Albinosi traktowani są tam jak żywe sztabki złota – z kawałków ich ciał robi się cenne amulety, które mają zapewnić noszącym je bogactwo, pozycję i władzę. Adoptowanej córce Kabuli odrąbano maczetą rękę aż do ramienia (Kabula uczy się, chce być prawniczką i … śpiewa. Adopcja na odległość umożliwia dziewczętom kształcenie i bezpieczeństwo.

Pisanie buduje życie –  Olga Tokarczuk – pisarka, laureatka Nagrody Nobla

Olga TokarczukOlga Tokarczuk walczy o prawa mniejszości aktywnie uczestnicząc w akcjach społecznych, proekologicznych, feministycznych i prodemokratycznych.

  • Miłośniczka ekologii, dla której zaangażowanie w nią jest postawą etyczną. Jest wegetarianką i walczy o prawa zwierząt, w tym o zaprzestanie produkcji naturalnych futer.
  • Wspiera protesty nauczycieli w walce o ich prawa i głos w tworzeniu wizji edukacji, bo pedagodzy kształtują  według niej przyszłe pokolenia i tak m.in. uzasadnił jej nominację są „trampoliną do lepszego jutra”.
  • Ma rzadką odwagę dyskutować o ciemniejszych kartach polskiej historii. Szef Komitetu Noblowskiego – Tokarczuk odkrywa historię Polski jako kraju posiadającego własną historię kolonializmu i antysemityzmu.
  • Wykorzystując konwencję realizmu magicznego oczarowuje i zachwyca czytelników w taki sposób, by przyglądającym się dwóm przeciwstawnym siłom – światu realnemu i mitycznemu, wlać w serce czułość i nadzieję na lepsze jutro.

Jak śmiecie! – Greta Thunberg –19. letniaszwedzka aktywistka klimatyczna, która porusza świat

Greta ThunbergGreta Thunberg jest twórczynią Młodzieżowego Strajku Klimatycznego i głosem młodego pokolenia na świecie, które nie ma prawa do głosowania w wyborach, nie ma wpływu na media, na naukę, biznes ani na politykę.

  • Nie boi się mocnych wypowiedzi skierowanych do światowych liderów i apeluje do nich o powstrzymanie katastrofy klimatycznej – Musicie głosować dla nas, waszych dzieci i wnuków!
  • Wystąpiła na światowym szczycie klimatycznym w Katowicach, spotkała się z papieżem Franciszkiem, zdobyła tytuł Szwedki roku, „Time” wybrał ją człowiekiem roku 2019, została nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla.
  • Oto naukowe fakty, uzgodnione przez kraje świata, potwierdzane przez instytucje naukowe. Jesteśmy w środku szóstego masowego wymierania. Zachodzi ono 10 tys. razy szybciej niż naturalne tempo wymierania. Codziennie z powierzchni Ziemi znika na zawsze 200 gatunków. Erozja gleby. Zanieczyszczenie powietrza. Zagłada owadów. Zakwaszenie oceanów. To wszystko są zmiany, które przyspieszają tylko dlatego, że wydaje nam się, że mamy prawo do naszego stylu życia –podsumowała niepopularne doniesienia naukowców na posiedzeniu komisji środowiska Parlamentu Europejskiego.

Ty też możesz! – MICHELLE OBAMA – Pierwsza (ciemnoskóra) Dama USA w latach 2009-2017, propagatorka zdrowego żywienia i gorliwa orędowniczka działań na rzecz praw kobiet

Michelle ObamaMichelle Obama jest autorką bestsellerowej książki zatytułowanej “Becoming. Moja historia” o życiu byłej pierwszej damy USA (audiobook czyta Agata Kulesza).

  • Inspiruje młode kobiety na całym świecie w dążeniu do własnego sukcesu mimo barier rasowych i społecznego pochodzenia – czarna, biała, biedna, bogata, silna i słaba – każda kobieta może się z nią utożsamiać.
  • Słynne „Yes, we can!” swojego męża zastąpiła swoim: „Nie ma rzeczy, której kobiety nie potrafiłyby zrobić”.
  • W swoich wystąpieniach publicznych podkreśla, że szacunek wobec kobiet ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o sukces narodu – Żaden kraj nigdy nie może naprawdę rozkwitać, jeśli tłumi potencjał swoich kobiet i pozbawia się wkładu połowy swoich obywateli.
  • Jako Pierwsza Dama zainicjowała dwa wielkie projekty sprawiedliwości społecznej: „Let’s Move!” – promujący zdrowe żywienie i fizyczną aktywność wśród dzieci i „Let girls learn” – walczący o dostęp do edukacji dla dziewczynek na całym świecie. Aby zachęcić ludzi do zagospodarowania każdego kawałka wolnej ziemi, założyła w Białym Domu ogród warzywny.
  • Zrobiła rewolucję w stylu garderoby. Mimo wysokiego wzrostu (180 cm) i wyrazistej postury, odsłoniła ramiona i zaczęła nosić jaskrawe, ostre kolory, zamiast stonowanych pasteli. W ten sposób zainspirowała do odważnego i wyrazistego wizerunku rzesze kobiet.
  • Jej popularność rodzi przypuszczenia, że będzie kandydować na pierwszą kobietę prezydentkę USA. Zaprzecza temu jej mąż – Są trzy pewne rzeczy na świecie: śmierć, podatki i to, że Michelle nie będzie kandydować na stanowisko prezydenta. Głównie dlatego, że ona się brzydzi tymi wszystkimi politycznymi zagrywkami.

 

Jestem niepowstrzymana! – Dr JILL BIDEN (ur. 1951) – amerykańska naukowczyni, orędowniczka edukacji i równych praw, Małżonka 46. Prezydenta USA Joego Bidena

Jill BidenJill Biden została Pierwszą Damą Stanów Zjednoczonych w styczniu 2021 roku; była również drugą damą USA w latach 2008-2016, kiedy jej mąż był amerykańskim wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy.

  • Łączy karierę zawodową z publicznymi obowiązkami Pierwszej Damy – pracuje wciąż jako pełnoetatowa wykładowczyni języka angielskiego w Northern Virginia Community College.
  • Mimo publicznego ataku broniła swojej decyzji o używaniu tytułu doktora będąc już Małżonką Prezydenta USA – Jedną z rzeczy, z których jestem najbardziej dumna, jest mój doktorat. Ciężko na niego pracowałam.
  • Od 1993 roku zarządzała organizacją „Biden Breast Health Initiative” zapewniającą bezpłatne programy zdrowia piersi. Dzieciom pochodzącym z rodzin o niskich dochodach zapewniała książki wprowadzając program „Book Buddies”.

Możecie się z naszej klubowej strony dowiedzieć więcej o naszym stowarzyszeniu non profit, którego działalność opiera się na wolontariacie i które jest wydawcą bezpłatnego magazynu dla kobiet CIESZYŃSKIE NA OBCASACH oraz tworzy portal Kobiece Medium Obywatelskie cieszynskienaobcasach.pl 

P.S. Aby cytaty z wypowiedzi patronek naszych zakładek na stronie internetowej KKK trafnie oddały nasze wartości i misję, poddałyśmy je głosowaniu.

 Być może urodziłaś się bez skrzydeł, ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć – Coco Chanel

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies Dowiedz się więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close