W Hawierzowie powstało innowacyjne Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości i Zatrudnienia (Centrum pro podporu podnikání a zaměstnanosti, z.ú.), wspierające kobiety.  Jego działania obejmują cały region morawsko-śląski, ale kierowane są też do Polaków.
Społecznie odpowiedzialny projekt RESIDOMO

RESIDOMO to największy właściciel lokali mieszkalnych i niemieszkalnych w tym regionie. Dzięki jego wsparciu swoją działalność rozpoczęło Centrum Wsparcia Przedsiębiorczości i Zatrudnienia z siedzibą w Hawierzowie, pozarządowa organizacja non-profit powstała w grudniu 2018 r. Jej zadaniem jest zwiększenie poziomu przedsiębiorczości mieszkańców zwłaszcza na rynku pracy w powiecie Karwina. Jest to jeden z niewielu okręgów notujących spadek liczby ludności, głównie młodych ludzi i rodzin z dziećmi, oraz długoterminowy spadek liczby podmiotów gospodarczych. Z tego powodu Centrum kieruje swoje działania do małych lub aspirujących przedsiębiorców, freelancerów lub pracowników, którym zależy nie tylko na własnej działalności, ale również na wspieraniu rozwoju regionu.

Coworking*, doradztwo, wsparcie dla biznesu

Niesprzyjające otoczenie biznesowe jest jednym z  powodów wyjazdu młodych ludzi, którzy wolą realizować swój biznesplan w innych miejscach Czech. Region traci w ten sposób najbardziej przedsiębiorcze osoby. Jednym z wielu wyzwań Centrum jest wsparcie przedsiębiorców z Polski, których będzie się zachęcać do przeniesienia swojej działalności do Czech. Zakładając ich zainteresowanie rozwinięciem swojej działalności gospodarczej w regionie, przygotowywany jest dla nich specjalny przewodnik na temat zakładania działalności gospodarczej w Czechach oraz porady ekspertów.

Jednym z celów Centrum jest zachęcanie do współpracy szerokiej gamy osób (specjalistów), którzy mogą pomagać sobie nawzajem, wymieniając się doświadczeniami i korzystając ze swych usług. Przedsiębiorcy mają teraz możliwość spotkań na terenie Centrum w celu wymiany swojej wiedzy biznesowej. W przyszłym roku ta wymiana zyska międzynarodowy wymiar, bo przygotowywane są dwa projekty wymiany doświadczeń i wsparcia młodej przedsiębiorczości w programie ERASMUS +.

Kompleksowe usługi rozwoju osobistego oferowane przez Centrum dotyczą doradztwa, coachingu, mentoringu i dalszego kształcenia zawodowego. Można też skorzystać z krótkoterminowego wynajmu biur, sal szkoleniowych oraz pracy w coworkingu. Coworking (też co-working, z ang. praca razem) – to możliwość indywidualnej lub wspólnej pracy na wynajmowanej powierzchni, najczęściej biurowej, wykorzystywana głównie przez tak zwanych freelancerów.

Praca z dziećmi jest możliwa

Centrum nawiązało ścisłą współpracę ze Stowarzyszeniem Klub Kobiet Kreatywnych, z którym od 1 stycznia 2020 r. będzie realizować projekt w ramach Visegrad Funds skierowany na wsparcie pracujących i niepracujących matek z dziećmi do 10 roku życia. Więcej informacji o tym projekcie jest na stronie internetowej https://www.centrumpropodnikani.cz/projekty/working-with-children-is-possible/

Inicjatorka Centrum aktywizuje młode mamy

Organizacją pracy całego Centrum kieruje Zuzana Palová, która ma wieloletnie doświadczenie pracy z pozarządowymi organizacjami non-profit, środowiskiem uniwersyteckim i w tworzeniu innowacji społecznych.  Jako pracująca matka trojga dzieci, rozumie doskonale jak ważna jest opieka nad dziećmi w czasie kiedy ich matki biorą udział w coworkingu w Centrum. Dlatego aktualnie przygotowuje, we współpracy z organizacją non-profit Spolek AktivSen, projekt niskopłatnej krótkoterminowej opieki nad dziećmi, które nie chodzą do przedszkola, a która będzie realizowana w sąsiedztwie, umożliwiając tym samym ich mamom pracę w biurach Centrum.