Wszyscy zgadzamy się, że nabrzeże Olzy powinno dawać poczucie kontaktu z rzeką. Potwierdziły to konsultacje z mieszkankami_ńcami Cieszyna dotyczące miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Śródmieścia (wrzesień 2020 r. – czerwiec 2021 r.). Pozytywnie oceniona została propozycja bulwarów/schodów przy Olzie od strony Mostu Przyjaźni – ale co będzie ze zwróceniem się ku rzece na odcinku między Mostem Wolności a Sport Mostem, który znajduje się poza obszarem planu? Mamy dla Miasta tanią i ekologiczną propozycję.

Embed from Getty Images
Mieszkanki_ńcy dostrzegają potrzebę koncepcyjnego i strategicznego odniesienia planowania przestrzeni miejskiej całego miasta, a nie tylko Śródmieścia. Jednak ze strony władz wciąż nie ma w żadnych propozycji włączających mieszkanki_ńców w konstruowanie adekwatnej polityki miejskiej. Strategii rozwoju miasta na najbliższą 10. latkę nadal nie ma. Elementy projektowanych rozwiązań dotyczących trzech dzielnic znalazły się co prawda we wniosku do tzw. funduszy norweskich. Jednak proponowane w nim przez Urząd Miejski rozwiązania będą musiały być „obcięte”, bo przyznane dofinansowanie zostało zmniejszone z 40. do 15. milionów złotych.

Potrzebna budżetowa strategia „małych kroków i małych środków”

Embed from Getty Images
Pomysł przekształcenia alei Łyska w bulwar pieszo-jezdny w logiczny sposób łączy się z wydłużeniem szlaku spacerowego od Mostu Wolności do Sport Mostu. Obecnie ten odcinek można przebyć jedynie betonową ścieżką rowerowo-pieszą oddaloną od nabrzeża Olzy o kilkadziesiąt metrów. Smutek budzi pusta przestrzeń wokół Mostu Wolności, która od lat czeka na rewitalizację np. miejską plażę  z leżakami (może trawiastą, bo z piaszczysta jest bardziej ryzykowna), bo projekt drewnianego pomostu wykonanego przez studentów nie udał się zupełnie.

Budowa miękkiej ścieżki pieszej wzdłuż Olzy odsłoniłaby spacerującym i biegaczom piękno i panoramę rzeki.  Mieszkankom_ńcom Miasta brakuje naturalnej, ale bezpiecznej i wygodnej trasy, która będzie kontynuacją malowniczej ścieżki biegnącej wzdłuż Olzy na odcinku od Campingu pod Czarnym Bocianem do Sport Mostu.

Wiemy, co jest lepsze od betonowej ścieżki

Proponowany przez nas pomysł przedłuża mieszkankom_ńcom możliwość spaceru wzdłuż cennego nadolziańskiego brzegu w przybliżając ich do urokliwej fauny i flory, nie naruszając leśnej tkanki.

Nasz projekt zakłada wydłużenie ścieżki dla spacerujących i biegaczy o kolejny odcinek wzdłuż rzeki, co sprzyjać będzie integracji społecznej i aktywnemu spędzaniu czasu na świeżym powietrzu.

Montażu wymaga jedynie ustawienie wzdłuż proponowanego odcinka nieużywanych na osiedlach urządzeń siłowych oraz instalację wolnostojącej kabiny WC, usytuowanych w pasie zieleni między nową ścieżką, a istniejącą betonozą pieszo-rowerową, z której mogą nadal korzystać osoby z wózkami dziecięcymi i inwalidzkimi.

To będzie tania i naturalna metamorfoza

Uporządkować należy przybrzeżny pas zieleni i wyłożyć go naturalną przepuszczalną nawierzchnią. Wytyczyć trzeba nowy odcinek z jak najmniejszą ingerencją w naturalną tkankę zieleni. Zagospodarowanie terenu należy poddać analizie  w kontekście obowiązujących przepisów prawa na etapie sporządzania dokumentacji projektowej (pas nabrzeża należy do Skarbu Państwa i jest pod jurysdykcją Wód Polskich).

„Miękka” ścieżka zwiększy obszar zieleni

Biegaczki_cze, osoby uprawiające nordic walking czy spacerujące „sportowym” krokiem nie mają w mieście dostępu do miękkich nawierzchni i często są zmuszeni do „twardego” przemieszczania się po asfalcie i betonie. Te ostatnie negatywnie wpływają na stan kolan i stawów. Miękka, leśna, naturalna nawierzchnia choć w części odpowiada za absorbcję wstrząsów, zminimalizując ryzyko kontuzji. A najważniejsze – daje ogromną przyjemność korzystania z natury wzbogacając doznania o walory wzrokowe – patrzymy na rzekę nieprzysłoniętą pasem wysokich krzaków i zwiększamy obszar zieleni służącej wszystkim.

Na koniec warto dodać, że plusem spacerowania i biegania po leśnej ścieżce w okresie letnich upałów jest także to, że nie nagrzewa się ona tak łatwo, jak betonowa i przynosi miłą bryzę dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu wody.