Nauka angielskiego

Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych założyło na Facebooku stronę „Angielski szansą dla kobiet” Upowszechniamy tam informacje o możliwościach nieodpłatnego uczenia się angielskiego. Dzielimy się naszym doświadczeniem w nauce i udostępniamy informacje o możliwościach pozaformalnego kształcenia się.

Na tej stronie udostępniamy narzędzia, za pomocą których uczymy się języka angielskiego. Jesteśmy zdania, że nauka języka obcego jest możliwa w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania znajomości języka i pokazujemy to na własnym przykładzie.

Z językami, wszędzie jesteś w domu – Edward De Waal

Dlaczego w nawet bardzo dojrzałym wieku warto odświeżyć znajomość (zacząć się uczyć) języka angielskiego? Wyżej wymieniony cytat to jeden z powodów, dla których warto, bo z nim (angielskim) łatwiej poruszać się w naszym, zglobalizowanym świecie.

Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie – Paulo Coelho

Działajmy więc, bo z elektronicznymi narzędziami do nauki języka to o wiele łatwiejsze! Czterdzieści lat temu na rynku pojawił się walkman, obecnie każda z nas ma go w … torebce. Wystarczy, że wgrasz sobie kurs angielskiego na smartfon, laptop, tablet  (na Google dysk), podłączysz słuchawki i możesz się bez problemu uczyć w samochodzie, łóżku, w kuchni czy na spacerze.

Nowe metody nauki języka obcego – co to jest ALM  

ALM to metoda audiolingwalna nauki języka obcego, która bazuje na zakorzenionych w świadomości mechanizmach. Nauczanie zaczyna się od słuchania słów i dialogów, które są wielokrotnie powtarzane, co wyrabia nawyki językowe, ułatwia zapamiętywanie specyficznych wyrażeń i dba o właściwy akcent. My zakupiłyśmy jeden z takich kursów, wgrałyśmy na komputery (telefony) i … systematycznie słuchamy i powtarzamy. Można go kupić przez Internet, gdzie widnieją często informacje o 80% dofinansowaniu takiego zakupu ze środków unijnych. Zalecamy jednak ostrożność i potwierdzenie takiego wsparcia.

Ucz się wszystkiego czego możesz, kiedy tylko możesz, od każdego od kogo możesz ‒ Sarath  Caldwell

Polecamy Wam użyteczny bezpłatny proGrammarly - nauka angielskiegogram Grammarly, który po zainstalowaniu na komputerze, laptopie czy smartfonie pomaga w bezbłędnym pisaniu w języku angielskim maili, tekstów w Wordzie, na Facebooku czy Instagramie. Podkreśla i podpowiada właściwe zapisy. na stronę. Zobacz wizualizację i zainstaluj: https://www.grammarly.com/

Angielski w obrazkach

Kolejny sposób na bezpłatną naukę angielskiego to metoda obrazkowa na Facebooku lub Instagramie prowadzona przez „Ewa English”. Może wygląd tej pomocy jest na pierwszy rzut oka jak dla dzieci, ale daje wyjątkową szansę na naukę i powtórki .Ewa English - popularna pomoc w nauce języka angielskiego
Ewa ma stronę na Facebook @appEWA, na Instagramie  #ewaenglish i każdego dnia publikuje porcję darmowej wiedzy. Uwaga na apkę, bo prowadzi do super materiałów, ale płatnych np. czytasz książki w języku angielskim i masz od razu dostępne tłumaczenie.

Angielski w kwadrans

Kwadrans na angielskiW nauce angielskiego pomocne są podcasty m. in. “Kwadrans na angielski”. Te bezpłatne lekcje  prowadzi nauczyciel Szymon, a można ich wysłuchać bezpłatnie na stronie https://szymon.edu.pl/  i na Facebooku @kwadransnaangielski. Podcasty znajdują się na Spotify i You Tube. Lekcje z Szymonem są baaardzo przyjemnym doświadczeniem poznawania i utrwalania języka angielskiego.

Angielski z celebrytką

Ogromną popularnością od kliku lat cieszy się kanał Arleny Witt na You Tube, która udostępniła ponad 200 odcinków nauki języka angielskiego pod wspólną nazwą Po cudzemu“. W każdym odcinku są fragmenty z filmów, seriali i piosenek, które ilustrują naukę. Lekcje o numerach 10, 20, 30 itp. odpowiadają na konkretne potrzeby uczenia się np. przygotowania do matury, czy oglądania filmów i seriali po angielsku.Arlena Witt prowadzi kanał na YouTube

Arlena Witt napisała też książkę „Grama to nie drama” i „Władaj i gadaj”, w której tłumaczy zasady nauki prostym językiem, po swojemu i z humorem. Można ją „przejrzeć” w Internecie i zamówić. Profil Arleny jest na Facebooku @pocudzemu i na Instagramie @wittamina 

Duolingo wciąga jak gierka w klocki tetris        aplikacja duolingo

Lubimy Duolingo, które ma formę portalu internetowego i apki do nauki kilkudziesięciu języków obcych. Uczymy się tam angielskiego wybierając odpowiedni poziom zaawansowania oraz dzienny i tygodniowy czas lekcji. Duolingo opiera się na systemie grywalizacji, którego działanie zostało potwierdzone w niezależnych badaniach.  Duolingo ma wersję płatną Plus, ale nie trzeba z niej korzystać. Przy logowaniu nie ma żadnych przykrych, ukrytych opłat.

 

Ale uwaga! Jak zaczniesz korzystać, to trochę trudno oderwać się od aplikacji, bo lekcje uzależniają!

Roma Rojowska

Roma Rojowska – entuzjastka metod samodzielnej i bezpłatnej nauki
języka angielskiego