Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych założyło na Facebooku stronę „Angielski szansą dla kobiet” Upowszechniamy tam informacje o możliwościach nieodpłatnego uczenia się angielskiego. Dzielimy się naszym doświadczeniem w nauce i udostępniamy informacje o możliwościach pozaformalnego kształcenia się.
Na tej stronie udostępniamy narzędzia, za pomocą których uczymy się języka angielskiego. Jesteśmy zdania, że nauka języka obcego jest możliwa w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania znajomości języka i pokazujemy to na własnym przykładzie.
Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.
– Paulo Coelho
Z językami, wszędzie jesteś w domu (Edward De Waal)
Dlaczego w nawet bardzo dojrzałym wieku warto odświeżyć znajomość (zacząć się uczyć) języka angielskiego? Wyżej wymieniony cytat to jeden z powodów, dla których warto, bo z nim (angielskim) łatwiej poruszać się w naszym, zglobalizowanym świecie. Działajmy więc, bo z elektronicznymi narzędziami do nauki języka to o wiele łatwiejsze! Czterdzieści lat temu na rynku pojawił się walkman, obecnie każda z nas ma go w … torebce. Wystarczy, że wgrasz sobie kurs angielskiego na smartfon, laptop, tablet (na Google dysk), podłączysz słuchawki i możesz się bez problemu uczyć w samochodzie, łóżku, w kuchni czy na spacerze.
Nowe metody nauki języka obcego – co to jest ALM
ALM to metoda audiolingwalna nauki języka obcego, która bazuje na zakorzenionych w świadomości mechanizmach. Nauczanie zaczyna się od słuchania słów i dialogów, które są wielokrotnie powtarzane, co wyrabia nawyki językowe, ułatwia zapamiętywanie specyficznych wyrażeń i dba o właściwy akcent. My zakupiłyśmy jeden z takich kursów, wgrałyśmy na komputery (telefony) i … systematycznie słuchamy i powtarzamy. Można go kupić przez Internet, gdzie widnieją często informacje o 80% dofinansowaniu takiego zakupu ze środków unijnych. Zalecamy jednak ostrożność i potwierdzenie takiego wsparcia.
Diki.pl to najlepszy słownik angielskiego online
Diki.pl to znakomity, bo bardzo czytelny i prosty w użyciu, mobilny słownik angielsko-polski i polsko-angielski.Przekonała mnie do niego moja nauczycielka angielskiego. Wcześniej korzystałam po prostu z tłumacza Google. Ale w miarę nabywania kompetencji w języku angielskim doceniłam niezwykłość tego bezpłatnego pomocnika. Posiada on nagrania wymowy. Przy każdym słowie są przeważnie dwa głośniczki – jeden odtwarza wymowę angielską, drugi amerykańską.Większość słówek i zdań zostały nagrane przez brytyjskich i amerykańskich lektorów. Diki udostępnia ponad 2 908 116 przykładów użycia słówek. Posiada nie tylko wszystkie słowa potrzebne do codziennej komunikacji, ale tłumaczy terminy specjalistyczne np. medyczne, prawnicze, marketingowe, informatyczne czy biznesowe. Korzystam z niego na komputerze, a w smartfonie mam darmową apkę (do korzystania potrzebny jest oczywiście Internet). Diki prowadzi fajną stronę na Facebook @dikipl a wpisy uczą i przypominają zwroty i słówka dopasowane do okazji i świąt
Instaluj Grammarly i pisz bez „byków”
Polecamy Wam użyteczny bezpłatny program Grammarly, który po zainstalowaniu na komputerze, laptopie czy smartfonie pomaga w bezbłędnym pisaniu w języku angielskim maili, tekstów w Wordzie, na Facebooku czy Instagramie. Podkreśla i podpowiada właściwe zapisy. na stronę. Zobacz wizualizację i zainstaluj: httpss://www.grammarly.com/
Angielski w obrazkach
Kolejny sposób na bezpłatną naukę angielskiego to metoda obrazkowa na Facebooku lub Instagramie prowadzona przez „Ewa English”. Może wygląd tej pomocy jest na pierwszy rzut oka jak dla dzieci, ale daje wyjątkową szansę na naukę i powtórki.
Ewa ma stronę na Facebook @appEWA, na Instagramie #ewaenglish i każdego dnia publikuje porcję darmowej wiedzy. Uwaga na apkę, bo prowadzi do super materiałów, ale płatnych np. czytasz książki w języku angielskim i masz od razu dostępne tłumaczenie.
Angielski na minuty
W nauce angielskiego pomocne są podcasty m. in. „Kwadrans na angielski”. Te bezpłatne lekcje prowadzi nauczyciel Szymon, a można ich wysłuchać bezpłatnie na stronie httpss://szymon.edu.pl/ i na Facebooku @kwadransnaangielski. Podcasty znajdują się na Spotify i You Tube. Lekcje z Szymonem są baaardzo przyjemnym doświadczeniem poznawania i utrwalania języka angielskiego.
Angielski z celebrytką
Ogromną popularnością od kliku lat cieszy się kanał Arleny Witt na You Tube, która udostępniła ponad 200 odcinków nauki języka angielskiego pod wspólną nazwą „Po cudzemu„. W każdym odcinku są fragmenty z filmów, seriali i piosenek, które ilustrują naukę. Lekcje o numerach 10, 20, 30 itp. odpowiadają na konkretne potrzeby uczenia się np. przygotowania do matury czy oglądania filmów i seriali po angielsku.
Arlena Witt napisała też książkę „Grama to nie drama” i „Władaj i gadaj”, w której tłumaczy zasady nauki prostym językiem, po swojemu i z humorem. Można ją „przejrzeć” w Internecie i zamówić. Profil Arleny jest na Facebooku @pocudzemu i na Instagramie @wittamina
Duolingo wciąga jak gierka w klocki tetris
Lubimy Duolingo, które ma formę portalu internetowego i apki do nauki kilkudziesięciu języków obcych. Uczymy się tam angielskiego wybierając odpowiedni poziom zaawansowania oraz dzienny i tygodniowy czas lekcji. Duolingo opiera się na systemie grywalizacji, którego działanie zostało potwierdzone w niezależnych badaniach. Duolingo ma wersję płatną Plus, ale nie trzeba z niej korzystać. Przy logowaniu nie ma żadnych przykrych, ukrytych opłat.
Ale uwaga! Jak zaczniesz korzystać, to trochę trudno oderwać się od aplikacji, bo lekcje uzależniają!
Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych realizuje projekt „Język angielski szansą na rozwój organizacji kobiecej” w programie PO WER, współfinansowanym przez Unię Europejską w ramach środków Europejskiego Funduszu Społecznego.