W dzisiejszych czasach nietrudno jest być dobrze ubranym mężczyzną. Wielość poradników, internetowych blogów, dostępność męskich stylizacji, bardzo ułatwiają bezpośrednie obcowanie z trendami. Są jednak pewne kanony mody męskiej, które nie zmieniają się od lat i warto je sobie przyswoić. Jednak nikt nie potrafi tak dobrze ocenić stylu mężczyzny, jak kobieta. Już po kilku spojrzeniach – polegając na swoim wewnętrznym odczuciu – wie z kim ma do czynienia.
Jako pasjonat klasycznego, męskiego stylu, zwracam szczególną uwagę na to, jak ubierają się mężczyźni. Postanowiłem przekonać się, co o modzie męskiej, zwłaszcza tej bardziej dojrzałej i klasycznej, myślą kobiety. W swojej pracy zawodowej spotykam się na co dzień z kobietami, które reprezentują klasyczny, wysmakowany styl i szyk. W trakcie rozmów kuluarowych, zadawałem im pytania związane z męskim wizerunkiem. Oto wnioski.
Klasyka w modzie nie kłania się wiekowi, ani siwym włosom. Ona po prostu jest i nie przemija.
Przesadne wystylizowanie nie zawsze dobrym kierunkiem
Po pierwsze, nie warto zanadto wykraczać poza określone kanony mody męskiej. Jednym z nich jest umiar. “Zabawa modą męską” nie zawsze ma dobry finał. Czasem pomieszanie stylów i konwencji prowadzić może do efektu „nastroszonego i pstrokatego pawia”, aniżeli dobrze ubranego mężczyzny z klasą. Naturalnie nie mam na myśli modnie, odważnie ubranych dandysów, których możemy zobaczyć na największym na świecie festiwalu mody męskiej Pitti Uomo we włoskiej Florencji. To tam wyznaczany jest kierunek eleganckiej mody męskiej na kolejny sezon.
Nadmiar wszystkiego, co można na siebie włożyć, sprawia wrażenie zwyczajnej niedbałości, a tak ubrani panowie oceniani są ironicznymi komentarzami. Dobry wygląd i styl wymagają nie tyle zaangażowania finansowego i czasowego, co przede wszystkim dosyć sporej wiedzy i doświadczenia.
Elegancja i wdzięk – nie aparycja
Po drugie, zdaniem kobiet, idealny, elegancki, stylowy, mężczyzna powinien “wodzić na pokuszenie” ujmującym charakterem, kulturą osobistą i dobrym gustem. Naturalnie, nie każdemu dane jest urodzić się z manierami i wdziękiem angielskiego lorda, jednak pewne dobre nawyki i cechy można w sobie z powodzeniem wypracować. Można być szarmanckim gentlemanem, jak rodem z filmów o Jamesie Bondzie, potrafiącym zamówić dobre wino w restauracji i założyć odpowiedni do sytuacji garnitur – to również cechy, na które kobiety zwracają uwagę.
Rozmiar ubrania a sylwetka
Po trzecie, zdaniem kobiet, najczęstszymi błędami ubraniowymi wśród mężczyzn są źle dobrane rozmiary koszul, spodni i marynarek. Nawet najdroższy garnitur od Brioni czy Zegny nie będzie dobrze wyglądał, jeśli będzie źle dopasowany. Jak tego uniknąć? Należy dobrać ubiór odpowiedni do swojej sylwetki.
Marynarka nie może być za szeroka w ramionach, zbyt długa w rękawach, a spodnie nie mogą „omiatać” ulicy i fałdować się na butach. Kołnierzyk w koszuli do garnituru nie może upinać szyi i powodować efektu duszenia, a jej mankiet powinien sięgać połowy odległości między kostką nadgarstka a nasadą kciuka. Zadałem paniom pytanie, co myślą na temat stylu mężczyzn afiszujących się w obcisłych spodniach (rurkach), czy opiętych koszulkach prezentujących muskularne ciała. Odpowiedź była jednoznaczna – zdecydowanie nie! Panowie – wnioski wyciągnijcie sami.
Klasyczna elegancja
Ubiór i wygląd mężczyzny jest dla kobiet ważny. Jakkolwiek na naszą urodę nie zawsze mamy wpływ, to już na sam odbiór naszej osoby, bardzo duży. Dlatego elegancki mężczyzna powinien konkretnie i zdecydowanie sygnalizować swoim ubiorem, że zależy mu i szanuje drugą osobę. Warto trzymać się prostych i sprawdzonych zasad. Ubranie powinno być zawsze czyste, wyprasowane i znajdować się w idealnym stanie. Dobierając poszczególne części garderoby, należy wziąć pod uwagę wzrost, karnację, kolor włosów i oczu oraz wiek. Wszelkie dodatki, takie jak kapelusz, krawat pasek, obuwie, zegarek czy rękawiczki powinny stanowić spójną całość z resztą stroju. Należy wziąć pod uwagę rodzaj materiału, z którego uszyte jest ubranie, jego jakość i kolor.
Czy na pierwsze spotkanie z kobietą mężczyzna powinien pójść w garniturze? Niekoniecznie. Panie uwielbiają klasę, ale także niewymuszony luz. Idealnym zatem zestawem będzie coś w stylu smart casual, albo jak kto woli – sportowa elegancja. Świetnym połączeniem będą spodnie typu chinos (latem jasne) i ciemniejsza marynarka, w połączeniu z jasnoniebieską koszulą z guzikami typu button down. Dopełnieniem tego zestawienia, będą buty typu loafers oraz klasyczny męski zegarek i pasek.
Jeżeli zapraszamy kobietę na elegancką kolację, do teatru czy na wernisaż, to dobrym pomysłem będzie jednak klasyczny strój wizytowy. Składa się on z eleganckiego garnituru, uszytego z materiału wysokiej jakości. Do tego stonowana koszula (biała lub w jasnych pastelowych odcieniach) oraz zharmonizowany krawat bez krzykliwych wzorów, który powinien kończyć się na wysokości sprzączki paska od spodni. Regułą jest, że w miarę upływu dnia, kolor stroju wizytowego robi się ciemniejszy. Wieczorową porą dominują już tylko odcienie grafitu i czerni. Do tego czarne buty, koniecznie sznurowane, zaś zegarek na pasku powinien być kolorystycznie dobrany do butów i paska od spodni.
Oczywiście klasyczna elegancja jest uniwersalna i nie ograniczona wiekiem, to jej odbiór u poszczególnych osób może się znacznie różnić i być uzależniony właśnie od tego, co jej odbiorca przeżył i czego doświadczył w swoim życiu.
Mężczyzna trzymający się tych kanonów, nigdy nie zbłądzi wizerunkowo w oczach kobiety, a z pewnością zyska jej uznanie i akceptację.