Świadomie czy nie, każda z nas  dąży do perfekcji, chce pokazać swoje piękno, ciekawą osobowość, troskliwość w związku i rodzicielstwie, przyjaźń i lojalność wobez koleżanek, bycie ekspertką w swoim zawodzie. Pełnimy naraz tak wiele ról i w każdej z nich dążymy do sukcesu i spełnieniu się. Z początkiem każdego nowego roku wyznaczamy sobie kolejne ambitne cele do osiągnięcia, ale często tracimy zapał już od pierwszych miesięcy, przytłoczone codziennymi obowiązkami. Podpowiadam na własnym przykładzie jak zachować motywację przez cały rok i ceszyć się realizacją nawet najmniejszych z wyznaczonych celów. 

1. Analizuj 

Koło życia , narzędzie kołczingoweW osiągnięciu celów i postanowień kluczowym elementem jest analiza. Ważne, by mieć świadomość tego, gdzie jesteś w danym momencie. Dobrym narzędziem do regularnej analizy jest coachingowy instrument Koło życia.

Narysuj na kartce koło podzielone na strefy, każda z nich będzie odpowiedzialne za pewną dziedzinę Twojego życia:  Rodzina, Finanse, Życie zawodowe, Rozwój osobisty, Zdrowie i kondycja, Przyjaciele, Rozrywka, Duchowość i t.d.

Dalej intuicyjnie wyznacz swój własny stopień zadowolenia z każdej ze stref w systemie np. od 1 do 5 lub od 1 do 10 punktów. Połącz punkty jedną linią i zobacz, na których sferach życia chcesz się skupić w tym momencie. Rób to ćwiczenie regularnie  (np. raz w tygodniu), żeby trzymać rękę na pulsie w drodze do Twoich celów. 

2. Planuj z głową 

Istnieje wiele książek i publikacji na temat planowania i prawidłowego zarządzania czasem. Podstawą prawidłowego planowania jest systematyczność, obiektywna ocena własnych możliwości i umiejętność określania celów. Najlepiej zapisywać swoje plany na nośniku, który masz zawsze pod ręką. Może to być zwykły notatnik, który zawsze nosisz w torebce. W dzisiejszą dobę popularności nabywają cyfrowe narzędzia, np. Google Kalendarz lub różnorodne mobilne aplikacje. Plany mogą ulegać zmianom w zależności od sytuacji życiowej i nowej wiedzy, bądź elastyczną i nie bój się wprowadzać  regularne korekty do planu twoich działań. Jeżeli nie dajesz radę iść zgodnie z planem, po prostu odpuść i zaplanuj ponownie. 

3. Działaj małymi krokami 

Działaj małymi krokamiDuże cele wydają się trudnymi do osiągnięcia. Dlatego najlepiej podzielić ich na mniejsze i do każdej stworzyć szczegółowy plan działań. Niezależnie od celu pierwszym krokiem zawsze jest rozeznanie się w temacie. Wypisz listę tego, co jest dla ciebie niewiadome i do kogo możesz się zwrócić z każdym poszczególnym pytaniem, problemem. Wielu rzeczy dowiesz się korzystając z wyszukiwarki. 

Jeśli na przykład chcesz kupić mieszkanie na kredyt hipoteczny, potrzebujesz rozeznania się we własnych potrzebach i możliwościach. Twoje potrzeby to subiektywne wymagania, na których ci zależy. Wypisz je bardzo szczegółowo i wyznać wśród nich te niezbędne. Zrób taką listę  jeszcze przed przeglądaniem ofert, pomoże ci to nie tracić czasu na przegląd tych niewłaściwych. Natomiast żeby prawidłowo określić twoje możliwości w tym przypadku, najlepiej się zwrócić do doradcy kredytowego. W tym kierunku pierwszym krokiem będzie jego odnalezienie. Możesz poszukać samodzielnie w Internecie lub popytać znajomych o właściwy kontakt. 

4. Dziękuj sobie, chwal samą siebie

DziękujKażde najmniejsze działanie, które uczyniłaś, ma być przez ciebie zauważone. Nie zapomnij regularnie dziękować sobie za własne starania.

Wielu ludzi raczej podziękuje innymi niż sobie, wyrażi im uznanie za osiągnięcia. Wyrażanie wdzięczności innym jest pięknym gestem, spróbuj ćwiczyć się w mówieniu tego samego samej sobie. Niech twoje osiągnięcia zarówno jak plany będą dla Ciebie źródłem radościto słowa słynnych Dezyderat. Twoje działania zasługują na uznanie, dostrzeżenie, podziękowanie, bo dowodzą jak wiele piękna i dobra jest także w nas  samych.

Dobrym instrumentem podnoszącym na duchu jest prowadzenie dziennika wdzięczności, w którym będziesz regularnie zapisywać swoje osiągnięcia. Możesz to robić codziennie, co tydzień lub co miesiąc. Tak naprawdę niż częściej tym lepiej! 

5. Medytuj

Wyciszenie się jest najlepszym sposobem na uspokojenie umysłu od codziennych trosk. MedytujMedytacja prowadzi do głębokiego wyczucia własnych potrzeb. Po prostu usiądź wygodnie lub połóż się, włącz przyjemną muzykę i głęboko oddychaj.

Jeżeli do głowy przychodzą różne myśli, nie walcz nimi, niech płyną niekończącą się rzeką. Po prostu obserwuj je. Relaksacja jest niezbędna, ponieważ w tym czasie zbieramy siły na dalsze działania. Nawet kilka minut dziennie daje niesamowite efekty. 

6. Inspiruj się

Inspiruj sięCały świat może służyć ci inspiracją, ważne jest odnaleźć swoje źródło. Podróże są świetnym źródłem inspiracji. W podróży dystansujemy się od codzienności i tym samym nabywamy nowych pomysłów. Wystarczy nawet krótki wypad, żeby poukładać swoje myśli. Ludzie, bliscy i dalsi znajomi, mogą niesamowicie inspirować, warto jest poznać ich różne historie.

Przeczytaj ciekawy artykuł, zobacz film, posłuchaj wywiadu, podcastu, umów się na spotkanie. Każda z nas walczy z trudnościami w drodze do osiągnięcia swoich celów. Pamiętaj, że nie jesteś w tym sama. Mów głośno o swoich oczekiwaniach nie czekając, aż domyślą się otaczający cię życzliwi ludzie.

7. Wynagradzaj się za sukcesy

Kiedy cel – ten mały, czy duży – zostanie przez ciebie osiągnięty, nie zapomnij nagrodzić się za starania! Na miarę swoich zasobów finansowych – idź na  kolację, zapisz się do SPA, czy też podaruj sobie fajny prezent. Po prostu pozwól sobie celebrować życie, bo właśnie na to zasłużyłaś!