Dożyć w zdrowiu do wieku emerytalnego to wielkie szczęście i przywilej. Od nas zależy jak spędzimy jesień naszego życia. Istnieje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu z pożytkiem dla siebie i innych.
Kim jest senior ?
W USA za seniora uważa się osobę po 80-tym roku życia, w Polsce o wiele młodszych ludzi kwalifikuje się do grupy nestorów. Kłóci się to z faktem, że obecni 60- latkowie wyglądają znacznie młodziej niż ich rodzice, inaczej się ubierają i spędzają wolny czas. A przede wszystkim wciąż czują się młodo. Teoretycznie osoby po zakończeniu pracy zawodowej powinny dysponować nadmiarem czasu wolnego. W rzeczywistości większość emerytów stwierdza, że tego czasu im brakuje. Na pierwszym miejscu stawia się dobro najmłodszych członków rodziny-59 % seniorów w woj. śląskim zajmuje się wnukami. Dla tych wszystkich, którym pozostają siły i chęci powiat cieszyński oferuje szeroki wachlarz możliwości dbania o własny rozwój i kondycję.
Żeby mózg nie zarastał pajęczyną a ciało było gibkie
Aby długo zachować pamięć, sprawność umysłową nie wystarczy tylko rozwiązywać krzyżówki, rebusy czy oglądać teleturnieje. Niewątpliwie uczestnictwo w zajęciach grupowych daje nam znacznie większe możliwości rozwoju. Jednymi z takich miejsc są Uniwersytety Trzeciego Wieku w Cieszynie, Skoczowie, Istebnej, Ustroniu czy w Wiśle (Akademia Aktywnych). W tych placówkach, osoby po 55 roku życia mogą poszerzyć (lub odkryć) swoje zainteresowania w licznych sekcjach np. artystycznych, językowych, historycznych, komputerowych czy też zadbać o kondycję fizyczną w cotygodniowych zajęciach ruchowych.
Nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu – Beniamin Franklin
GUS podaje, że w 2015 roku na terenie powiatu cieszyńskiego było zameldowanych ok. 54 tys. osób po 55 roku życia. Jak na taką rzeszę seniorów wciąż jeszcze niewiele z nich korzysta z dobrodziejstw jakie dają uczelnie III wieku (np. UTW Cieszyn – 400 członków, UTW Skoczów – 100 członków). Z uwagi na dynamiczny rozwój usług elektronicznych niezwykle istotne dla seniorów powinna być stała możliwość dokształcania się z zakresu obsługi sprzętu IT (np.smartfonów, komputerów). Według danych Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego tylko 30 % seniorów korzysta z komputerów i internetu. Brak tych umiejętności może powodować wręcz wykluczenie z życia lub całkowite uzależnienie od… wnuków.
W środowisku wiejskim wciąż sporym zainteresowaniem cieszą się Koła Gospodyń Wiejskich (w naszym regionie działa ich czterdzieści dziewięć). Stanowią one ośrodki, które od wielu lat mają na celu kultywowania polskiej tradycji, dokształcanie, dbanie o kulturę fizyczną itd.
Osoby ze zdolnościami muzycznymi znajdą swoje miejsce w jednym ze stu czterdziestu zespołów artystycznych (w tym 43 chóry i 46 zespołów regionalnych i śpiewaczych) działających w Cieszynie i okolicy. Nie sposób je wszystkie wymienić, zainteresowani znajdą kontakt we wszystkich Gminnych Ośrodkach Kultury czy w Miejskich Centrach Kultury w każdej miejscowości naszego powiatu. Tutaj są też realizowane różne projekty unijne, które mają na celu aktywizację ludzi 55+ i obejmują ciekawe zajęcia np. z obsługi komputerów, ćwiczenia na sali/basenie, czy wycieczki turystyczne. Jednym z takich projektów, realizowanych przez Gminę Zebrzydowice jest „Senior na granicy”. Jak mówi koordynatorka projektu, pani Wanda Kowalska, zajęcia cieszą się bardzo dużym powodzeniem, przekraczającym obecne możliwości. Pocieszającym jest fakt, że gmina zapowiada kontynuację projektu dla osób 60+.
W Cieszynie od wielu lat działają kluby seniora, oferujące zajęcia ruchowe, czy gry stolikowe –chętni znajdą interesujące zajęcia w pobliżu swojego miejsca zamieszkania.
Zniżki dla seniorów czyli Śląska Karta Seniora i Ogólnopolska Karta Seniora
Aby móc korzystać z różnych atrakcji, warto zapoznać się z możliwościami tańszego ich zakupu. „Śląska Karta Seniora” jest to oferta skierowana do osób, które ukończyły 60 rok życia. Uprawnia ona do ulgowego skorzystania z usług instytucji kultury, rekreacji i edukacji na terenie Województwa Śląskiego. Dokumentem umożliwiającym skorzystanie z tej oferty jest tylko dowód osobisty. W naszym powiecie do tej pory do projektu jako partnerzy zgłosiły się tylko trzy firmy tj.: Zamek Cieszyn, Sanatorium Ustroń Ośrodek Magnolia & Ośrodek Tulipan (Arka Vitae S.A).
Z kolei Ogólnopolska Karta Seniora upoważnia osoby po 60 roku życia do korzystania z ulg oferowanych przez partnerów z całej Polski, którzy przystąpili do tego projektu (obecnie ponad 670 instytucji). Aby korzystać z ulg konieczne jest bezpłatne wyrobienie karty–można to zrobić za pośrednictwem Uniwersytetu III Wieku lub samemu bezpośrednio w Stowarzyszeniu Manko z Krakowa. W powiecie cieszyńskim do tego projektu przystąpiły firmy :
P.W. RAFA Willa Wichrowe Wzgórza w Beskidach, Brenna, tel. 509 337 09; GEERS Akustyka Słuchu Sp. z o.o., Cieszyn, tel. 33 858 23 34; Ośrodek Sanatoryjny „Magnolia&Tulipan”, Ustroń, tel. 33 854 36 90; Ośrodek Rehabilitacyjno -Wypoczynkowy „Muflon”, Ustroń tel. 33 854 27 11; Sanatorium Uzdrowiskowe „Malwa” Sp. z o.o., Ustroń, tel. 33 479 0505 -09; Przedsiębiorstwo Uzdrowiskowe „Ustroń” SA, Ustroń, tel.33 856 56 65; Wioska Medyczna MedCithi Zebrzydowice tel. 791 020 403 (która jako jedyna w Polsce organizuje turnusy z dietą odkwaszającą). Na portalu internetowym stowarzyszenia Manko znajdziemy pełną listę partnerów, opis usług i proponowane ulgi.
Niestety w naszym powiecie znikoma ilość instytucji państwowych i prywatnych przystąpiło do tych projektów, choć nie muszą ponosić żadnych kosztów związanych z bycia partnerem . A korzyści leżą po obu stronach, dlatego zachęcam do zgłoszenia swojej firmy jako partnera: Śląskiej Karty Seniora pod adresem :seniorzy.slaskie.pl/article/jak_zostac_partnerem//oraz Ogólnopolskiej Karty Seniora pod adresem: glosseniora.pl/file/formularz_oks_firma.pdf
Dysponujesz wolnym czasem ? Przekaż go do banku czasu, albo zostań wolontariuszem
Osoby dysponujące bardzo cennym „produktem” jakim jest wolny czas, mogą go zaoferować w banku czasu. Jest to instytucja samopomocowa, opierająca się na bezgotówkowej wymianie usług pomiędzy jej członkami. W zależności od swoich umiejętności i zasobów uczestnicy banku deklarują, jakie rodzaje usług mogą świadczyć na rzecz innych, a jakich potrzebują. Usługi świadczone na rzecz innych członków banku czasu są odnotowywane – pomaga w tym system wzajemnych podziękowań i komentarzy. Dzięki wyrobionej w ten sposób reputacji możemy poprosić o potrzebną w danej chwili pomoc, której udzieli jedna z osób należących do systemu oferująca interesującą nas usługę
Wielkim darem serca jest poświęcenie się pracy wolontariackiej. Według danych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego tylko 19 % seniorów poświęca swój czas na prace społeczne na rzecz innych ludzi czy społeczności. Działając jako wolontariusz możemy pomóc seniorom, dzieciom, osobom niepełnosprawnym, chorym czy zwierzętom. Oczywiście trzeba mieć do tego stosowne predyspozycje, posiadać duży zasób empatii. Jednakże chętni mogą znaleźć odpowiednie dla siebie pole do działania, a przy okazji nieocenioną wdzięczność i satysfakcję.
Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy kocha i coś daje, bo większym szczęściem jest dawać niż brać – Max Scheler
Mieszkasz sam? Zabezpiecz się: koperta życia, teleopieka, czujniki gazowe mogą uratować ci życie
Niestety wiele seniorów mieszka samotnie. Dlatego warto zawczasu pomyśleć o własnym bezpieczeństwie. Jeżeli chorujesz i stale bierzesz leki to doskonałą a jednocześnie prostą metodą informowania o swoim stanie zdrowia jest „Koperta Życia”. To ogólnopolska inicjatywa zrealizowana przez Urząd Miasta Cieszyna na wniosek Cieszyńskiej Rady Seniorów. ) „Kopertę życia” umieszcza się w lodówce (na półce w drzwiach).W kopercie znajduje się karta z informacją o numerach kontaktowych do najbliższych, aktualnych chorobach, uczuleniach, zażywanych lekach. Podane dane w znaczny sposób przyśpieszają przekazanie ważnych informacji ratownikom medycznym i innym służbom. Na drzwiach lodówki dodatkowo przykleja się logo koperty życia, jako wskazówkę, że taka informacja w niej się znajduje. Lodówki znajdują się praktycznie w każdym mieszkaniu i są na tyle duże, że łatwo jest je ratownikom zlokalizować.
W domach w których używa się gazowych podgrzewaczy wody ( tzw. Junkersów) czy pieców węglowych istnieje niebezpieczeństwo zatrucia gazem lub czadem. Zainstalowanie czujnika ostrzegającego o pojawieniu się niebezpiecznego gazu to jednorazowy wydatek rzędu 100-200 zł, który niejednokrotnie może uratować nam życie.
” Człowiek jest szczęśliwy tylko wtedy, kiedy kocha i coś daje, bo większym szczęściem jest dawać niż brać – powiedział Max Scheler, niemiecki filozof. Oczywiście musimy wypośrodkować podział czasu dla innych i siebie tak, aby w pełni wykorzystać drugą młodość. A to jak przeżyjemy nasze „srebrne lata”, jeżeli zdrowie pozwala, zależy od nas samych. Tylko musi nam się chcieć, bo–nie starzeje się ten, kto nie ma na to czasu”- niech te słowa Beniamina Franklina będą mottem dla nas wszystkich .