Jako lektorka języka polskiego w Austrii, pracuję na co dzień z młodymi ludźmi. Tym razem chciałam odwrócić scenariusz – nauczyć się czegoś od moich studentów i dowiedzieć się, jak prowadzi się ekologiczny styl życia z perspektywy Generacji Z. Moi studenci pochodzą z różnych krajów jak m.in. Austria, Niemcy, Polska, Ukraina, Słowacja. Każdy z nich ma inne doświadczenia związane z edukacją ekologiczną, ale wszyscy są zgodni – Żyjemy ekologicznie, nawet nie zastanawiając się nad tym, stwierdza Masza, jedna z moich studentek.

Ekologiczna generacja

Generacja Z, urodzona między 1990 a 2020 rokiem, jest niezwykle zróżnicowana. Opisuje się ich jako introwertyków, osoby, którym „podano wszystko na tacy” oraz wychowanych w erze nowych technologii i globalizacji, które nie przywiązują dużej wagi do kraju zamieszkania i są wielozadaniowcami. Jednak często pomija się fakt, że są to również osoby bardzo świadome ekologicznie.

Vikoriia, 22-letnia studentka, twierdzi – Wierzę, że moje codzienne wybory i działania mają wpływ na środowisko. To, jak konsumuję różne rzeczy i produkty, czy segreguję śmieci, to wszystko ma znaczenie. Jednak warto też zauważyć, że największe wpływy mają duże korporacje, które zanieczyszczają środowisko.

Ekologia na każdym kroku

Filip, jeden z moich studentów, opowiada, że w świecie instagramerów i tiktokerów zdrowy styl życia i ochrona środowiska są tematami, które stale towarzyszą młodym ludziom. Nieekologiczne zachowania wśród dzisiejszej młodzieży są postrzegane jako ignorancja. Filip podkreśla – Mogę z pewnością stwierdzić, że moje otoczenie ma duży wpływ na moje podejście do ekologii i mój styl życia. Telewizja i media społecznościowe przypominają nam na każdym kroku, jak ważna w dzisiejszych czasach jest ochrona środowiska. Dodatkowo moi znajomi często opowiadają mi o swoich działaniach na rzecz ochrony przyrody. Ekologiczny styl życia stał się teraz bardzo modny, dlatego trudno nie zajmować się tym tematem

Dajcie nam nadzieję

Moi studenci mają dużą wiedzę na temat ekologicznego stylu życia, ale rzadko otrzymują pozytywne informacje o rezultatach swoich działań. Media skupiają się na globalnych katastrofach ekologicznych i nieodwracalnych szkodach w środowisku.

Magdalena, jedna z moich studentek, mówi jednak, że potrzebują więcej nadziei – Dowiedziałam się wielu rzeczy przez Internet i w szkole, ale większość informacji jest bardzo negatywna i przygnębiająca. Za mało mówi się o działaniach, które mają pozytywny wpływ na środowisko. Ludzie potrzebują również dobrych wiadomości, które dawałyby im nadzieję.

Czasy się zmieniają – wiedza też

Oliwia, jedna z moich studentek, która od wielu lat jest weganką, zwróciła moją uwagę na fenomen greenwashingu. Wyjaśniła mi, że wiele międzynarodowych firm stosuje tę strategię marketingową zwaną też „zielonym kłamstwem” lub „ekościemą” – klienci myślą, że kupują produkty wyprodukowane zgodnie z zasadami ekologii i ochrony środowiska, podczas gdy prawda jest inna.

Oliwia już jako nastolatka interesowała się zdrowym i ekologicznym stylem życia – Od kilku lat staram się żyć bardziej ekologicznie. Już jako 14-latka interesowałam się tym i uważałam, że to bardzo ważne. Dla mnie wiele rzeczy stało się zautomatyzowane. Nie myślę, że „muszę” rezygnować lub „muszę” kupować rzeczy z drugiej ręki. Po prostu to robię.” Od roku Oliwia nie kupiła sobie żadnej nowej odzieży, bo nie potrzebowała. 

Kochamy naszą planetę

Młoda generacja wie, czego pragnie w przyszłości. Iryna protestuje Nie chcę w przyszłości nosić maseczki ze względu na zanieczyszczone powietrze„. Oliwia wzywa Walczymy o klimat i neutralność klimatyczną. Viktoriia dodaje – Moją motywacją jest przyszłość, w której widzę zwierzęta, przyrodę i dużo zieleni, a nie tylko wieżowce. Dlatego ekologiczny styl życia ma ogromne znaczenie. Dla Magdaleny ważna jest wrażliwość – Najbardziej mnie motywuje empatia wobec ludzi i środowiska. Staram się żyć jak najbardziej oszczędnie, ponieważ kocham tę planetę i chciałabym widzieć dla niej przyszłość.

Chciałabym w tym miejscu podziękować moim studentom z Instytutu Slawistyki Uniwersytetu Wiedeńskiego za podzielenie się swoimi przemyśleniami i przede wszystkim za ich codzienny wkład w naszą wspólną przyszłość na tej planecie.

 

 

 

 

 

Ten artykuł został napisany przez autorkę w ramach wolontariatu i wydany drukiem w bezpłatnej publikacji “Vademecum ekologiczne”. Powstała ona w wyniku realizacji projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych” realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Publikacja została wydana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja i zawarte w niej artykuły odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.