Aktywne seniorki uprawiające nordic walking, ćwiczące na sali czy wykonujące artystyczne ozdoby, na szczęście nie są już zjawiskiem rzadkim. Coraz więcej grup mądrych kobiet zrzesza się, bo wiedzą, że “bycie ze sobą” daje radość życia i zdrowie. Z Iloną Jasińską i Bożeną Tomosz, liderkami grupy Kamratki, rozmawia Renata Owczarzy.

kobiety z kijkami w terenie
Z kijkami po Kaczycach

Od lutego 2011 roku przy świetlicy Domu Ludowego w Kaczycach prężnie działa nieformalna grupa kobiet „KAMRATKI”. W swoim kręgu skupia ok. 30 członkiń w wieku 50 + . Na cotygodniowych spotkaniach Panie działają na polu kulinarnym ( pieką ciastka, przygotowują różne potrawy ), artystycznym (organizowane są warsztaty np. z decoupage, quillingu, origami, papier- mache, zapraszają artystów na występy) . Ważną częścią ich działalności jest dbałość o kondycję fizyczną poprzez uczestnictwo w spacerach Nordic Walking. Do tradycji należy już organizowanie corocznych kuligów, wieczerzy Wigilijnych, wykonywanie ozdób świątecznych i wycieczek.

„Wiek daje nam czas dla siebie, pozwala na realizację marzeń i planów, które czekały na ten właściwy moment…”

Renata Owczarzy: niedawno świętowałyście 5 lat działalności, jak powstała Wasza grupa?

Bożena Tomosz (Instruktor Kulturalno-Oświatowy): pomysł wypłynął od samych mieszkanek Kaczyc, które przychodziły do Domu Ludowego z okazji różnych imprez lub kiermaszy i widząc naszą świetlicę wzdychały :” ..tu by było fajne miejsce naszych spotkań”. – Pomyślałam, że ze świetlicy może przecież korzystać każdy, dlatego też zrodził się pomysł utworzenia grupy seniorów. Drogą „pantoflową” rozeszła się informacja o możliwości spotkań. Sama byłam zdziwiona, że w tak krótkim czasie tyle chętnych pań się zgłosiło. Ustaliłyśmy , że spotykamy się zawsze we wtorki i tak się zaczęło . Kiedy dołączyła do nas Ilona Jasińska (wykwalifikowana animatorka społeczno –kulturalna), działalność nabrała różnorodności .

R.O:nazywacie siebie Kreatywnymi Kamratkami, jesteście z Kaczyc ( KKK) i od razu przychodzi mi na myśl , że macie podobne cele jak stowarzyszenie Klubu Kobiet Kreatywnych. Przełamujecie stereotypy dojrzałych kobiet, że życie toczy się tylko wokół Kinder –Kirche- Kuche ( tłum. Dziecko-Kościół-Kuchnia) . W czym widzicie największą wartość Waszej działalności ?

Ilona Jasińska (Przewodnicząca grupy KAMRATKI): chyba w kontaktach międzyludzkich. Realizujemy nasze motto „Wiek daje nam czas dla siebie, pozwala na realizację marzeń i planów, które czekały na ten właściwy moment…” To, że się co tydzień spotykamy, dzielimy własnym doświadczeniem, ciągle uczymy czegoś nowego, co sprawia nam przyjemność. Jedne z nas są bardziej sprawne manualnie więc wykonują różne cudeńka ,inne panie pomagają w przygotowaniu materiałów, poczęstunku, pieką wyśmienite ciasta. Każda ma w sobie to „coś”.

Kobiety robią stroiki świąteczne
Wspólne prace ręczne

B.T :głównie podpatrujemy w Internecie, uczymy się i potem przekazujemy tą wiedzę koleżankom. Czasami dostajemy jakieś ciekawe ozdoby, „rozkładamy je na czynniki pierwsze”, aby poznać technikę tworzenia. Chętnie bierzemy udział w warsztatach lub zapraszamy instruktorów rękodzieła na nasze zajęcia. Ostatnio udało się kilku Kamratkom wziąć udział w szkoleniu w Jeleśni, tam nauczono nas jak robić „prawie jak żywe” kwiaty z włoskiej krepy. Nasze rękodzieło prezentujemy na wystawach i kiermaszach.

 

 

R.O: jednym z celów Waszej działalności jest podnoszenie kondycji fizycznej , wybrałyście modny Nordic Walking. Czy Panie chętnie ćwiczą ?

Kobiety z kijkami nordic walking
Kamratki ćwiczą nordic walking

I.J : staramy się spacerować w miarę możliwości. Zrobiłam kurs dla instruktorów Nordic Walking, aby pokazywać jak prawidło maszerować. Maszerujemy z krokomierzem i zawsze wiemy jaki pokonałyśmy dystans i ile kalorii spaliłyśmy. Cotygodniowe przyjście na piechotę do Domu Ludowego to też już jest spacer i ruch dla zdrowia.

R.O : dużo podróżujecie, zwiedziłyście ciekawe miejsca w Beskidach, ale również Dolny Śląsk, Sandomierz, byłyście na Słowacji i w Pradze. Programy wyjazdów są zawsze bardzo bogate i wyczerpujące, pewnie również kosztowne, jak sobie z tym radzicie?

R.O : dzięki Pani pracy przyznano KAMRATKOM granty z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich . Zrealizowałyście dwa projekty z: w 2014 „ Aktywni i Kreatywni”( na 633 projekty – 133 zaakceptowane ) oraz w 2015 roku „Senior na czasie” ( na 525 zgłoszonych projektów- 199 zaakceptowanych ). Czy jest w planach następny projekt ?

Grupa kobiet przed budynkiem
Kamratki zwiedzają okolicę

I.J: po raz kolejny udało się nam otrzymać grant z FIO za projekt „Senior na 5+”. Muszę się pochwalić, ze przedstawiliśmy jeden z 83 zaakceptowanych projektów na 454 przesłane inicjatywy.

R.O : gratuluję, tym bardziej, że projekt był wysoko oceniony. Co obejmuje kolejny plan działań ?

I.J :każdy nowy projekt dodaje nam skrzydeł, stawiamy co raz wyżej poprzeczkę , nasze działania są coraz bardziej różnorodne. Oto nasze zadania:
– kultywujemy stare zwyczaje np. w Zielone Świątki zaprosimy uczestników na “wajecznicę ze szpyrkami i sznytlochem” usmażoną w plenerze, podaną na kromce chleba, zrobimy pokaz wyplatania wianków na noc świętojańską, które przekażemy współpracującej z nami młodzieży,
– będziemy rozszerzać nasze umiejętności z rękodzieła poprzez zajęcia z kanzashi i sutasz. Zorganizujemy warsztaty z koronkarstwa oraz warsztaty z recyklingu ( z wikliny papierowej, butelek typu “pet”, słoików – ozdoby na doniczki, wazoniki) ,
– będziemy kontynuować Nordic Walking – cykliczne spacery z kijkami pod czujnym okiem instruktora,
– planujemy Dzień Włóczykija (23.VII) – wycieczkę krajoznawczą ( z kijkami) dla seniorów za aktywność i wolontariat – Szlakiem Orlich Gniazd,
Podsumowanie projektu – w Światowy Dzień Fotografii- 19.VIII wystawa i przegląd pamiątkowych fotografii zrobionych w trakcie projektu oraz przedstawienie prac z zajęć manualnych.

R.O: istniejecie w sieci, posiadacie swoją stronę internetową i profil na facebooku, przeszłyście szkolenie komputerowe. Jak seniorki radzą sobie z Internetem?

I.J : dzięki szkoleniom oraz możliwości skorzystania z sali komputerowej w świetlicy Domu Ludowego, seniorki poznały podstawy obsługi komputera i korzystania z portali internetowych. Teraz przy naszej pomocy korzystają z nowych narzędzi. Niektóre panie samodzielnie sprawdzają naszą stronę w wirtualnej sieci, czy na bieżąco uzupełniam wpisy z działalności KAMRATEK i wręcz mnie poganiają!

R.O. : czy mężowie nie zazdroszczą wtorkowych spotkań? Nie chcą stworzyć męskich Kamratów”?

B.T. : mężczyźni mają bardziej wyspecjalizowane zainteresowania ( pszczelarstwo, wędkarstwo, myślistwo ), nie tak różnorodne jak nasze . Nasi panowie wiedzą, że w każdy wtorek … mają wolny czas. A dla naszych KAMRATEK to „święte godziny” oderwania się od codzienności.

Grupa przebierańców noworocznych
Kamratki i przyjaciele w zabawowym nastroju

R.O : jakie wyzwania stoją jeszcze przed Wami, jakie marzenia ?

I.J. : chętnie widziałybyśmy w naszych szeregach panie z instrumentami muzycznymi ( akordeon, gitara ), które by mogły akompaniować nam np. przy pracach rękodzielniczych, na wycieczkach, kuligach. To by bardzo uatrakcyjniło nasze spotkania i dało możliwość poznania regionalnych przyśpiewek. Marzy mi się zorganizowanie spektaklu z udziałem naszych seniorek. Panie mają duże poczucie humoru i zapewne byłaby to świetna zabawa dla KAMRATEK i widzów.

R.O. : w październiku 2016 w Cieszynie stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych organizuje IV Kongres Kobiet Śląska Cieszyńskiego. Będzie tam również panel tematyczny dotyczący seniorów. Mam nadzieję, że wśród uczestniczek nie zabraknie KAMRATEK z Kaczyc, już zapraszamy.

B.T, I.J. : z pewnością skorzystamy z zaproszenia i weźmiemy udział.

R.O.: dziękuję za rozmowę i życzę powodzenia w realizacji wszystkich zamierzeń i marzeń.

Hymn „KAMRATEK”- słowa Maria Przybyła

1.Choć rozpiętość wieku taka,
to szlachetność wieloraka,
są też babcie wiecznie młode,
dbają bardzo o urodę.

Ref : To KAMRATKI to KAMRATKI,
Najweselsze są to babki !!!
To KAMRATKI to KAMRATKI,
Najweselsze są.

2.Chociaż nieraz źle się mają,
Stawy czasem dokuczają,
Odchowały swoje dziadki,
To są właśnie te KAMRATKI.

Ref : To KAMRATKI to KAMRATKI….

3.Wreszcie mogą swe marzenia,
Doprowadzić do spełnienia,
A we wtorki się zbierają,
I na kijki zapraszają.

Ref : To KAMRATKI to KAMRATKI

Nieformalna grupa kobiet „KAMRATKI” działa przy świetlicy Domu Ludowego w Kaczycach, GOK Zebrzydowice, pod przewodnictwem Ilony Jasińskiej.
Spotkania w każdy wtorek godz. 16.00, miejsce: 43-417 Kaczyce, ul. Ludowa 10, tel. 32 46 93 893, Instruktor Kulturalno-Oświatowy -Bożena Tomosz