Kalabria to urokliwa kraina na południu Włoch. Zagrożona wybuchem pobliskiej Etny i trzęsieniami ziemi, pełna beztroskich turystów i rdzennych mieszkańców, którzy niekiedy zapominając o podstawowych zasadach zachowania na plaży czy w mieście, bywają niebezpieczeństwem dla kobiet i dzieci.

 Z przeprowadzonych badań wynika, że to my, kobiety częściej poruszamy się pieszo, korzystamy z komunikacji zbiorowej, czy też  spacerujemy z dziećmi. Czy czujemy się w naszych miastach bezpiecznie? Często boimy się przestrzeni publicznej ze względu na molestowanie, kradzież czy gwałt. Obawy związane z bezpieczeństwem osobistym nie zawsze pozwalają nam na poruszanie się po mieście tak, jakbyśmy pragnęły.

Bezpieczne o każdej porze

KalabriaWiele kobiet doświadczyło dyskomfortu, a w niektórych przypadkach nawet strachu związanego z przejściem ulicą późnym wieczorem lub w nocy. Ataki na kobiety na ulicy są dużym problemem i poczucie niepewności często towarzyszy wielu z nas, wracającym późnym wieczorem do domu. Realna jest potrzeba uczynienia miast strefą bezpieczną dla kobiet i dzieci.

Nasze Międzynarodowe Stowarzyszenie ODWAŻNE KOBIETY proponuje kilka następujących  innowacji mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa kobiety w mieście.

  • Powrót do domu wieczorem i w nocy to zawsze potencjalnie niebezpieczny moment: szukanie kluczy i otwarcie drzwi wejściowych sprawiają, że kobiety są bardziej bezbronne, bo zmniejsza się ich zdolność do dostrzegania ryzyka. Dobre oświetlenie drzwi wejściowych może być zarówno pomocą dla tych, którzy muszą wejść, jak i dobry środek odstraszający dla atakujących.
  • Parking i przystanek autobusowy to kolejne miejsca, w których często może dochodzić do  ataków na samotne kobiety, stąd ważne jest, aby były dobrze oświetlone i często kontrolowane przez służby bezpieczeństwa.
  • Stworzenie aplikacji do rozmów video z dyżurującą wolontariuszką, aby towarzyszyć samotnym kobietom w powrocie do domu, a także umożliwiającej geolokalizację rozmowy i automatyczną możliwość wezwania policji. Nagranie rozmowy wideo pozwalałoby na wykorzystanie jej jako zeznania video – cyfrowego dowodu w postępowaniu karnym przeciwko atakującemu.
  • Dzielnica przyjazna kobiecie”. W każdej dzielnicy utworzenie lokali interwencyjnych z przeszkoloną kadrą świadczącą pomoc w rozmaitych sytuacjach zagrożenia, do której może zwrócić się kobieta w trudnej sytuacji.
  • Szkolenie taksówkarzy i kierowców autobusów, aby wspierać i pomóc kobietom, które są w niebezpieczeństwie.
 Gdy ziemia drży

Mieszkającym daleko od pasa sejsmicznego otaczającego planetę trzęsienie ziemi może wydawać się problemem mało istotnym. Z Kalabrii widać jednak piękny i niebezpieczny wulkan Etna, a aktywność wulkaniczna i trzęsienia ziemi to zbliżone procesy geofizyczne. Południowe Włochy leżą w takim sejsmicznym pasie. I ziemia u nas drga dość często.

Trzęsienia ziemi, w odróżnieniu od huraganów, są znacznie trudniejsze do przewidzenia. To sprawia, że ze skutkami trzęsień ziemi muszą zmagać się osoby, które kompletnie nie są na to przygotowane.

Często zdarza się, że to my, kobiety, wpadamy w panikę, zabieramy nasze dzieci i uciekamy, nie biorąc pod uwagę podstawowych zasad. Dlatego bardzo ważne jest posiadanie informacji, co należy robić w przypadku trzęsienia ziemi.

Najważniejsze to nie wpadać w panikę. Jeśli jedziesz samochodem, nie parkuj w pobliżu mostów i plaż. Jeśli przebywasz na świeżym powietrzu, odsuń się od budynków i linii energetycznych. Trzymaj się z daleka od zakładów przemysłowych i linii energetycznych, a także od brzegów jezior i morskich plaż.

Jeśli przebywasz w pomieszczeniu, szukaj schronienia przy drzwiach umieszczonych w ścianie nośnej (tej grubszej) lub pod belką, ponieważ może to uchronić Cię przed możliwym zawaleniem. Schroń się pod stołem. Nie korzystaj z windy, ponieważ może ona utknąć między piętrami i uniemożliwić ci wyjście. Jeśli uda ci się wyjść bezpiecznie z domu, idź na plac, gdzie nie ma drzew czy budynków.

W Kalabrii i na Sycylii departament ochrony ludności wraz z wieloma organizacjami pozarządowymi przygotował system powiadomień o niebezpieczeństwach tzw. “IT ALERT”, który przesyła informacje na telefony komórkowe mieszkańcom, ostrzegając przed niebezpieczeństwem. Wprowadzenie takiego systemu ostrzegającego o trzęsieniu ziemi może zapobiec wielu ofiarom śmiertelnym. W szkołach młodzież informowana jest o zagrożeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi i o tym, jak w takiej sytuacji należy się zachować.

Nasze Stowarzyszenie ODWAŻNE KOBIETY wzywa i zaprasza do współpracy wszelkie stowarzyszenia, fundacje, działaczki społeczne, kobiety angażujące się w politykę, ponieważ bezpieczne miasto dla kobiet to bezpieczne miasto dla wszystkich!

Ten artykuł został napisany przez  autorkę w ramach wolontariatu w wyniku realizacji projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych pt. „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych”, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autorki i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Komisji Europejskiej oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+, które nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.