Nareszcie jest! Stworzyłyśmy kolejny numer magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH. Został w całości napisany w ramach wolontariatu, jak zwykle przez osoby, które właściwie znamy – mocno wrośnięte w Śląsk Cieszyński. Listę dystrybucyjną magazynu publikujemy na naszym profilu na facebooku.

Rok 2021 był dla nas łaskawym rokiem. Mimo pandemii, nieczęstych osobistych kontaktów, nam, małej grupce członkiń Stowarzyszenia KKK starczyło zapału, by wydać dwa numery czasopisma CIESZYŃSKIE NA OBCASACH (wiosenny i zimowy), prowadzić portal cieszynskienaobcasach.pl, w którym ukazały się 93 artykuły i zrealizować cykl spotkań pod wspólnym tytułem „Kobiety pytają o miasto”. 

👉 W ramach zadania „Kobiece medium OBYWATELSKIE CIESZYŃSKIE NA OBCASACH” spotykałyśmy się m.in. z przedstawicielkami samorządu Cieszyna, z polityczkami – burmistrzyniami, posłankami i senatorką, o czym przeczytacie w artykule „Świat (bez) kobiet”, opiniowałyśmy też ważne akty prawne, jak „Raport o stanie miasta” i efekty dwuletniej rewitalizacji w Cieszynie. 

portal kobiet Śląska Cieszyńskiego www.cieszynskienaobcasach.pl
Portal kobiet Śląska Cieszyńskiego www.cieszynskienaobcasach.pl

👉 Największym wyzwaniem roku 2021 był zainicjowany i koordynowany przez nas cykl 14. spotkań w ramach zawiązanego nieformalnego partnerstwa ludzi dobrej woli. Zgodnie postawili oni przed sobą wielkie wyzwanie – rewitalizację Mostu Wolności w Cieszynie, miejsca szpecącego wizerunek wjazdu do Polski. Dzięki wsparciu Starosty Cieszyńskiego i kierowanego przez niego urzędu mogłyśmy zaprosić do tego projektu władze i pracowników naukowych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie i mecenasa, jakim stało się PPG Industries, co skutkować będzie w 2022 roku spektakularną odmianą otoczenia mostu. O inspiracji tej metamorfozy historią okrętu „SS Cieszyn” możecie przeczytać w artykule „Most Wolności wizytówką Cieszyna”. 

👉W publikacji „Zaczarujmy Głęboką!” przeczytacie, o co pytałyśmy na spotkaniu z rajcami miejskimi. Mamy nadzieję, że miasto podejmie nasz apel i w partnerstwie publiczno-prywatnym wystąpi o środki na drugi etap rewitalizacji tego głównego szlaku handlowego Cieszyna. Nie o wybrukowany już trakt nam chodzi, ale o los handlowców i promocję miasta dzięki ulicy Głębokiej, która powinna stać się markowym produktem Cieszyna. 

👉 Na spotkaniu komisji rady miejskiej Cieszyna pytałyśmy powody zatwierdzenia projektu rewitalizacji Rynku, którego realizacja poskutkowała pustą, pozbawioną zieleni betonową przestrzenią. O tym, jak mądrze ją wykorzystać, podpowiadamy w artykule „Ławeczka cieszyńskich kobiet”.

👉 We wniosku do budżetu miasta na 2022 rok pytałyśmy o dzieci i młodzież – kiedy w mieście pojawią się innowacyjne, tanie i mobilne miejsca do aktywności/integracji dla dzieci w wieku 10-14 lat. Istniejące place zabaw to sztampa kierowana tylko do jednej grupy wiekowej – do przedszkolaków, dyskryminująca starsze dzieci. O naszej nieco prowokacyjnej propozycji możecie przeczytać na portalu w artykule „Rewolucja w Cieszynie AD 2022 – Dzień dziecka inny niż wszystkie”.

👉 Mocno zajmuje nas brak publicznych WC w naszych miejscowościach, co pokazujemy na przykładzie powiatowego Cieszyna. Wskazujemy na przyczyny kolejek do damskiej toalety i opisujemy rozwiązania – o europejskim standardzie – w artykule „Dyskryminacja toaletowa w mieście”.

👉 Efektem spotkania z szefową Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Cieszynie jest publikacja na temat przygotowania miasta na ekstremalne sytuacje spowodowane m.in. zmianami klimatu, przerwami w dostawie gazu, prądu, wody i zerwania komunikacji elektronicznej. Od sprawności i kompetencji tej jednostki koordynującej zależy nasze bezpieczeństwo. Także my sami powinniśmy dobrze przygotować na wypadek ogłoszenia awarii i sytuacji kryzysowej w naszym miejscu zamieszkania. Przeczytacie jak to zrobić w artykule „Przygotuj swój domowy zestaw ratunkowy”.

👉 Wierzymy, że siłą Śląska Cieszyńskiego są kobiety; zaryzykowałyśmy nawet tezę, że „To kobiety uratują planetę” – przeczytajcie w artykule, jak można to zrobić.

Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych jest wydawcą magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH
Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych jest wydawcą magazynu CIESZYŃSKIE NA OBCASACH

👉 Naszą wielką przyjemnością i tegoroczną dumą jest współpraca z autorkami i autorami artykułów w naszym magazynie. Dziękujemy wspaniałym, znanym w mieście i powiecie osobom za nieodpłatny wysiłek stworzenia wartościowych treści ku pożytkowi PT. Czytelniczek i Czytelników. Trzymamy się zasady, by w każdym artykule wyodrębnić miejsce na konkretne informacje, adresy, kontakty, które możecie wykorzystać dla własnego dobra i przyjemności. W Nowym 2022 roku życzymy sobie i Wam, by magazyn CIESZYŃSKIE NA OBCASACH pozostał wizytówką cieszyńskich kobiet i był nadal redagowany. Zapraszamy Was do jego dalszego tworzenia. 

Jako Redaktorka Naczelna życzę Wam, by świat, w którym żyjemy, stał się w miejscem, w którym prawa i potrzeby dziewcząt i kobiet stały się oczywistością, a ich uznanie i poszanowanie było wspierane i respektowane przez świat chłopców i mężczyzn, w tak piękny i mądry sposób, jaki został opisany w artykule „Chłopaki nie płaczą – a może powinni?”.

Z pozdrowieniami i życzeniami wszelkiej pomyślności,

Wasza Roma Rojowska

Wydanie magazynu dofinansowano z programu @niwcrso