Podczas konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia br. Burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz poinformowała, że  w Cieszynie przebywa obecnie ok. 1200 osób uchodźczych z Ukrainy, które złożyły wnioski o 300 plus w MOPS-ie. Z tych danych wiemy, że połowa to kobiety w różnym wieku – młodsze i starsze, a druga połowa to dzieci. W oddziałach szkolnych znalazło miejsce 100 dzieci, a w przedszkolnych – 50, w miarę potrzeby udzielana jest tam pomoc w postaci dożywiania. Trwa wydawanie wszystkim chętnym produktów spożywczych, kosmetycznych, środków czystości i ubrań w punkcie, który działa w Miejskich Halach Targowych w Cieszynie przy ul. Stawowej 6, w dni powszechne od 9:00-17:00. Prowadzony jest w imieniu Gminy Cieszyn przez Stowarzyszenie Kraina Marzeń.  Dziennie do tego punktu – obsługiwanego przez wolontariuszki i wolontariuszy – po różnego rodzaju wsparcie dociera grupa 70-100 osób uchodźczych z Cieszyna i powiatu cieszyńskiego.

Burmistrzyni Cieszyna Gabriela Staszkiewicz wskazała na źródła wsparcia  – Mamy kontakty z wieloma cieszyńskimi przedsiębiorcami, którzy w różnym zakresie wspierają i zbierają materiały albo przekazują nam pieniądze, za które kupujemy środki spożywcze. Będziemy prawdopodobnie również apelować do miast partnerskich tych na Zachodzie Europy czy są chętni do wsparcia. Tych potrzeb jest dużo, do Cieszyna docierają osoby Ukrainy mieszkający w całym powiecie cieszyńskim, bo rzeczywiście nasze magazyny są dość dobrze zaopatrzone. Wsparcie to również bezpłatne przejazdy komunikacją miejską dla obywateli Ukrainy na podstawie Karty Miejskiej (ważna do końca czerwca – przyp. red.). Miasto zorganizowało też jeden transport – cztery palety – na Ukrainę do Pierejesława Chmielnickiego, miasta, które chciało z Cieszynem zawrzeć umowę partnerską.

Burmistrzyni poinformowała też, że przedstawiciele Ratusza oraz Stowarzyszenia Kraina Marzeń pojadą 9 maja do Wrocławia, gdzie w Hali Stulecia odbędzie się tzw. Okrągły Stół dla przedstawicieli rządu, samorządów i polskich oraz międzynarodowych organizacji na temat metod organizowania pomocy osobom uchodźczym w Ukrainy.

Zostanie tam podjęta próba wypracowania wspólnego stanowiska i systemowych rozwiązań, które pozwolą osobom z Ukrainy oraz Polakom dostosować się do nowych wyzwań. Konieczne są konkretne uregulowania prawne umożliwiające efektywną pomoc w wielu sprawach: budżetowych, edukacyjnych, zatrudnienia, opieki zdrowotnej, potrzeb mieszkaniowych i pomocy społecznej.

W Domu Narodowym w Cieszynie zaplanowano na 10 maja w godzinach 10:00 – 13:00 spotkanie dla cieszyńskich przedsiębiorców oraz osób uchodźczych z Ukrainy z ofertami zatrudnienia. Informacje o możliwościach pracy pojawiły się też spontanicznie na witrynach niektórych sklepów na Głębokiej. W Goleszowie na takim spotkaniu pracę znalazło 20 osób, powiedziała Burmistrzyni. W Cieszynie pracę oferuje firma Nordflam, potrzebni są kierowcy autobusów miejskich, a za kurs dla zainteresowanych  kobiet i mężczyzn może zapłacić Zakład Gospodarki Komunalnej.

Warto nadmienić, że pomoc udzielana jest tym osobom, które przybyły do miasta w wyniku działań wojennych na Ukrainie. Powiat cieszyński jest jednym z najbardziej zaludnionych w województwie śląskim przez osoby z Ukrainy. Dla przykładu miasto Ustroń jest miejscem,  w którym 15% mieszkańców stanowią osoby uchodźcze z Ukrainy. Część z nich ulokowano w ośrodkach, ale problemem jest znalezienie odpowiedniej ilości miejsc w przedszkolach. W Cieszynie takiego problemu nie ma.