Trzy czwarte kobiet na świecie wykonuje nieodpłatną pracę – pranie i prasowanie (aż 90%), gotowanie, opieka nad osobami zależnymi. Kurde, dlaczego tak wciąż jest, na ile jest temu winny patriarchat i czy potrzebujemy genitaliów, żeby włączyć pranie? – pyta Martyna Kaczmarek feministka i aktywistka młodego pokolenia Polek (Instagram @martynakaczmarek) w powalającej rozmowie Magdy Mołek w jej cyklu W MOIM STYLU. Wywiad nie musi być z „gwiazdą”, musi ścinać z nóg, żeby ruszyć naszą głową. I takie są wywiady Magdy co tydzień we wtorek.
Co jest niemęskiego w tym, żeby nastawić pranie? Sprzątanie, opieka, zakupy – nie mają płci, nie potrzebujemy genitaliów (męskich i żeńskich), aby wykonywać te obowiązki domowe. Jeśli czegoś nie umiesz, musisz się tego nauczyć niezależnie od tego czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Czy feminizm kończy się gdy musisz wnieść lodówkę na 6. piętro?
W wywiadzie jest też o nierównym wieku emerytalnym dyskryminującym dla mężczyzn i o wysokości emerytury kobiet, która jest średnio niższa o 1000 zł niż mężczyzn, a także o zlikwidowaniu ok. 70% państwowych żłobków w Polsce i o tym jak to zmieniło sytuację młodych matek. Usłyszysz też, że małe dzieci naturalnie przyjmują feminatywy – chirurżka, prezydentka, burmistrzyni, posłanka – to dorośli mają problem z przyjęciem informacji, że feminatywy istniały i były popularne już w XIX wieku. Obejrzyj/posłuchaj rozmowy z Martyną i odrób lekcję dla siebie, swoich mężczyzn, swoich dzieci, wnuków, bo walczysz w ten sposób o swoją pozycję u nich i w otaczającym Cię świecie.
Uwielbiam czytać komentarze pod materiałami na You Tube. Dla mnie są najlepszą recenzją, jeśli się nie przekonałaś, że MUSISZ posłuchać/obejrzeć, bo to TY odpowiadasz za stan tego i przyszłego świata dla dziewczynek i kobiet, to przeczytaj kilka z nich:
- Martyna to jedna z tych aktywistek, które obserwuję z prawdziwą przyjemnością i chętnie się od niej uczę. Można krzyczeć i wynosić lud na barykady, odrzucając swoją agresją a można robić to z ciepłem, akceptacją i chęcią nawiązania dialogu – właśnie tak, jak robi to Martyna.
- Wspaniała rozmowa. Powinni o tym uczyć w szkole, rodzice powinni uczyć tego dzieci. Tak powinien wyglądać świat. 🙂
- podczas słuchania padło odniesienie do ciekawego badania o dostępność pigułki po i viagry (ok 11 minuty), Magda zadała bardzo ciekawe pytanie, o to, co to mówi o nas i naszym społeczeństwie. odpowiedz, mam wrażenie, bardziej skupiła się na pigułce, mnie jednak ciekawi to drugie, i ogólnie w zestawieniu również, co to mówi w takim razie o Polsce, fakt, że viagra dla mężczyzn, jako w nielicznym kraju w Europie (i nie tylko), jest wydawana bez recepty
- Cudowna, bardzo mądra i potrzebna rozmowa. Wychowujemy troje dzieci, w tym wpisującą się w 'chłopięce standardy’ dziewczynkę i wrażliwego chłopca który rozmawia z nami o swoich emocjach. Bardzo staramy się uważać na to jak mówimy do dzieci bo wiem jak niektóre stwierdzenia potrafią być stygmatyzujące. Niesamowicie ciekawy wątek o feminatywach. Dziękuję!! ❤️
- Kilkanascie lat temu urodziłam dziecko. Oczywiste było że to JA idę na macierzyński. Kilka lat później urodziłam bliźniaki i znów oczywistym było, że to JA idę na urlop macierzyński. Nikt mi nie zadał pytania: może tatuś dzieci mogłyby chociaż na trzy tygodnie wziąć urlop. Nie ! Nie miałam niestety wyboru… zabrakło też zwykłej rozmowy 😪 To była OCZYWISTOŚĆ. Matka- kobieta urodziła i to ona ma „ogarnąć ” resztę. Jednak cały czas „walczę ” o równe prawa, o szacunek i o wolność. I walczyc nie przestanę 💪 Dziękuję za tą rozmowę ❤
- Bardzo dobry wywiad, ciekawa rozmowa. Dziękuję <3 Mamy dużo do nadrobienia jako społeczeństwo. Uczę moje córki, dużo rozmawiamy, obserwują moją działalność społeczną, widzą w jaki partnerski sposób funkcjonuje nasze małżeństwo i z przyjemnością patrzę jakie są świadome, pomimo swojego młodego wieku (12,11 lat). Mam też syna (14 lat) i wiem, że będzie miał zdrowe podejście do feminizmu, związku. Ta zmiana może dokonać się szybciej niż nam się wydaje. Mam jedną refleksję – słuchając wątku o umiejętności negocjacji w swojej sprawie, uważam że tu trzeba na równi kształcić i dziewczyny i chłopaków. Tego niestety w szkole nie uczą, a dużo z tych umiejętności zależy od predyspozycji osobowościowych. Zaczęłam obserwować profil Martyny i na pewno polecę go moim dzieciom 🙂 dziękuję pani Magdo! Życzę zdrowia!! Pani głos musi być dobrze słyszalny!!!
- Cudowny wywiad ❤️ mam dwie córki (13 i 9 lat) i odkąd pamiętam mówię im że mogą robić to na co mają ochotę i siłę dopóki daje im to szczęście i samozadowolenie. Ja sama uwielbiam składać meble, nasze meble kuchenne złożyłam (prawie) sama, mówię moim dzieciom że to takie lego dla dorosłych 🤣 ograniczenia są tylko w naszych głowach.
- Bardzo interesujące wszystko co Panie mówią. Ja mieszkam w UK i irytuje mnie kiedy we wszelkich formularzach jestem pytana o tytuł i mam do wyboru Mrs (Pani), Miss (Panna) lub Ms (inne stany cywilne). Hej, no nie kumam co kogo interesuje mój stan cywilny. Panowie bez względu na stan cywilny mają Mr. Tylko chciałam powiedzieć, że problem nie dotyczy wyłącznie Polski.
- Cześć dziewczyny, super temat. Dzięki serdeczne. Mam to szczęście że mój mąż jest wspaniały i przejął sporo domowych obowiązków, pranie, sprzątanie, dziecko. Nasze życie bardzo się zmieniło odkąd wyjechaliśmy za granicą. Pierwsza rzecz jaką zrobiłam na emigracji to właśnie podwiązanie jajowodów. Jeśli chodzi o przedszkola to jakieś straszne ceny w PL. Długo już nie byłam w PL i szczerze trochę się stresuję na ewentualne odwiedziny. Pani Magdo więcej takich tematów. Pozdrawiam Ania 😘
- Śmieszy mnie jak facet mówi, ze nie umie prać (w pralce) lub włączyć zmywarki a większość mężczyzn uważa, ze jest lepszym kierowca lub zna się lepiej na komputerze a jednego przycisku nie potrafią ogarnąć🤦
- Mam dla panów jednocześnie złą i dobrą wiadomość. Otóż są mężczyźni, którzy wspierają i kochają swoje partnerki/żony. Piorą, gotują, sprzątają, wychowują dzieci. Jednocześnie bez problemu wnoszą lodówkę na 3 piętro i naprawiają samochód. Robią kariery w swoich zawodach, są wysportowani i zadbani. A te ich żony/partnerki to FEMINISTKI. proszę sobie wybrać, która wiadomość dla Was jest dobra a która zła.
P.S. Pogrubienia w komentarzach moje – R.R.