Münichsthal to bardzo czysta wieś położona w niezwykłej dolinie, około 20 km na północny-zachód od Wiednia. Duże ekologiczne znaczenie ma naturalny zbiornik wodny, na końcu, którego znajduje się źródło Münichsthalerbach, które jest znaczącą częścią wsi. W Münichsthal mieszka 835 osób, w tym ja już od czterech lat.

Chronione tereny zielone (14 ha) są dla miłośników leśnych wędrówek atrakcją turystyczną, gdyż można w nich napotkać rzadkie gatunki owadów, ptaków, roślin i drzew.  Jeśli podążasz w górzeki w Münichsthal w Weinviertel, po prawej stronie strumienia zobaczysz kilka starych piwnic z winami. Mała Kaplica św. Huberta znajduje się na terenie wypoczynkowym obok niewielkiego stawu rybnego. Ścieżka prowadzi dalej do miejskiego wąwozu.

Za pierwszym zakrętem pojawia się replika Groty Lourdes (Münichsthaler Lourdesgrotte), katolickiego miejsca pielgrzymkowego, przed którą znajdują się liczne ławeczki. Po lewej stronie groty znajduje się dzwonek, aby kapłan mógł nim głośno bić wzywając wiernych na msze. Po prawej stronie droga krzyżowa prowadząca w górę do lasu wykonana przez najmłodszych mieszkańców naszej wsi. 

Dalej ścieżka prowadzi wzdłuż Münichsthalbach doliną, mijając lessowe zbocza i bagnisty teren. Kilka znaków prowadzi nas do skrzyżowania, przy którym w letniej porze znajduje się leśne przedszkole „Waldfüchse”, oferujące zajęcia przybliżające obcowanie z przyrodą. Źródło Münichsthalbach również znajduje się w lesie, główna ścieżka prowadzi aż do Leithen, skąd mamy piękne widoki na okolice i Kotlinę Wiedeńską.

Münichsthal szczyci się pięknymi ogrodami kwiatowymi przed domami, czystymi chodnikami i wykoszonymi rowami melioracyjnymi. W naszej miejscowości jest dużo psów, sama posiadam dwa. Wzdłuż ścieżek spacerowych znajdują się automaty z woreczkami na psie odchody, jest to dla mnie dowód na to, że gmina i mieszkańcy dbają o to, aby wieś była czysta i schludna. Dobrze jest spacerować po czystych i pozbawionych nieprzyjemnych „niespodzianek” chodnikach.

Mieszkańcy dbają o segregację śmieci. Dwa razy w roku przez urząd gminy organizowana jest zbiórka zbędnych i uszkodzonych sprzętów gospodarstwa domowego: stare meble, sprzęt AGD itp. Bioodpady wywożone są raz w tygodniu, co zapobiega rozmnażaniu się nieprzyjemnych zapachów i uciążliwych insektów.

W Münichsthal dwa razy do roku organizowane jest sprzątanie wsi – wiosną i jesienią. W tym przedsięwzięciu biorą udział wszyscy mieszkańcy: młodzież, dorośli, seniorzy i najmłodsi obywatele. Po wysprzątaniu odbywa się wspólne świętowanie z lampką wina i soku winogronowego pochodzącego z lokalnych winnic.

Mieszkańcy wspólnie planują, jak jeszcze lepiej mogą dbać o środowisko i zwiększyć atrakcyjność swojej miejscowości. Austriacy są narodem dość oszczędnym i niechętnie wyrzucają zużyte rzeczy. Strychy starych domów są pełne „skarbów” z przeszłości i dnia codziennego. Można powiedzieć, że stare rzeczy dostają tutaj nowe życie, co bardzo służy naszemu środowisku. Sama wykorzystuję „starocie” np. stare garnki i wiadra przerabiam na doniczki do ogrodu.

Ekologia nie jest obca naszym mieszkańcom. Korzystają z ekologicznego prądu – wiatraki, energia słoneczna. Uprawiają własne warzywa i korzystają z darów przydomowych sadów. Zwierzęta gospodarcze czerpią dobrodziejstwa natury. Można by powiedzieć, że mieszkam w idealnej gminie. Otóż, jak wszędzie, jest jeszcze dużo do zrobienia w kwestii ekologii. W moich oczach Münichsthal jest na dobrej drodze do osiągnięcia tych najlepszych rezultatów.

Krótki opis Münichsthal:

Gmina – Gemeinde Wolkersdorf, powiat – Bezirk Mistelbach, w części Weinviertel i województwo – Land Niederösterreich.

Liczba mieszkańców: 835 osób

Całkowita powierzchnia: 537,62 ha,

Tereny zabudowane: 11,49 ha,

Winnice: 37,09 ha,

Lasy: 44,83 ha,

Ziemie uprawne: 407,67 ha,

Zbiorniki wodne: 3,34 ha,

Chronione tereny zielone: 13,97 ha,

Pozostałe tereny: 19,23 ha.

 

 

 

 

 

Ten artykuł został napisany przez autorkę w ramach wolontariatu i wydany drukiem w bezpłatnej publikacji “Vademecum ekologiczne”. Powstała ona w wyniku realizacji projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych” realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Publikacja została wydana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja i zawarte w niej artykuły odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.