Świąteczny czas jest ze wszech miar wyjątkowy. Nasze zmysły pobudzają zapachy cynamonu, piernika, goździków, jodły i odgłosy skrzypiącego pod butami śniegu. To przykład tych czynników, które pozytywnie wpływają na nasz nastrój w tym okresie. Jego wyjątkowość należałoby odzwierciedlić również naszym ubiorem. Postaram się przekonać Państwa, że nietrudno nadać mu wyjątkowy, odświętny charakter. 

W kanonie klasycznej mody męskiej znajdujemy wiele ciekawych propozycji stylizacji na czas Świąt Bożego Narodzenia. Strój dżentelmena powinien przede wszystkim emanować nieskazitelnym szykiem i szacunkiem wobec tego, co dzieje się wokoło. Nasz ubiór ma być nienachalnym przykładem dla innych i podkreślać to, co w należyty sposób powinno być uczczone. 

W czym się najlepiej zaprezentować

Opcji ubioru mamy – wbrew pozorom – bardzo wiele. Nie musimy wcale sięgać po te najbardziej formalne, aby podkreślić wyjątkowość chwili. Na początek proponuję klasyczną aksamitną marynarkę, najlepiej w ciemniejszym kolorze (fiolet, granat, burgund) w połączeniu z gładkimi spodniami w kratę, z przewagą koloru komponującego się ze świątecznymi odcieniami (bordowym, czerwienią, zielenią, złotem, bielą). Taki zestaw sprawi, że będziemy wyglądali stylowo i adekwatnie do tej szczególnej okazji. Ważne, aby zachowując wyważoną elegancję z jednej strony, nie zapomnieć jednak o tym, że jest to czas radości, w którym powinniśmy czuć się zrelaksowani i swobodnie. Jako, że temperatura na zewnątrz bliska zeru lub niższa, naturalnym wyborem będą cieplejsze materiały i bardziej zimowe struktury. Do takich z pewnością należą tweedowe, wełniane ciepłe marynarki, zawsze modne sztruksowe spodnie czy zamszowe sztyblety.  

Więcej luzu

Świąteczna elegancja nie oznacza skrępowania i niewygody. Przeciwnie – nośmy to, co zapewnia nam komfort, nie rezygnując z elegancji. Doznania te odnajdziemy, nosząc lekki i ciepły sweter np. z wełny kóz kaszmirskich (kaszmiru), która charakteryzuje się bardzo cienkimi włóknami, zapewniającymi wyjątkową puszystość, delikatność i odświętny luksus.

Świąteczne wzornictwo

Zima to doskonała pora roku, w której dostojnie zaprezentują się ciepłe stroje w kratę, w szczególności z odpowiednio dobranymi dodatkami. Przykładem tego połączenia może być elegancki wełniany płaszcz, ozdobiony kraciastym (szkockim) wzorem księcia Walii. Pamiętajmy jednak o zasadzie, aby noszony na ubraniu wzór był jednolity pod kątem struktury. Umiar jest zawsze dobrym rozwiązaniem.  

Spacer miejski Daniela Gatnera
Spacer miejski Daniela Gatnera
Spacer miejski

Porządna puchowa kurtka z wysokim kołnierzem lub kamizelka (bezrękawnik), nie schodzące poniżej linii pośladków, w akompaniamencie ciepłej bawełnianej bluzy, sztruksowych spodni oraz wygodnych outdoorowych butów będą niezastąpione. 

Dodatki

Bez nich zadany szyk i oczekiwana elegancja nie otrzymają należytego blasku. Jeżeli mowa o świątecznych dodatkach męskiej garderoby, to nie sposób na pierwszym miejscu nie wymienić szala, rękawiczek czy nakrycia głowy. Jeżeli cenimy sobie najwyższą jakość ich wykonania i użytkowania, to na podium powinny znaleźć się akcesoria wykonane z wełny Merino. Jest to wyjątkowy materiał produkowany z wełny owiec rasy Merynos, występującej najliczniej w Australii. Wełna ta ma bardzo dobre właściwości termoregulacyjne (zimą izoluje od chłodu, latem chłodzi i chroni skórę przed promieniowaniem UV i przegrzaniem), antybakteryjne, antyalergiczne i jest bardzo przyjemna w dotyku oraz wytrzymała.  Wspominany wcześniej sztruks, ze względu na swoją prążkowaną, grubą strukturę nadaje się idealnie na chłodniejsze dni. Nakrycie głowy, poza klasyczną wełnianą czapką typu np. beanie, może stanowić męski wełniany lub tweedowy kaszkiet w tzw. jodełkę. Ciepłe rękawiczki z miękkiej skóry (czarne, bordowe lub ciemnobrązowe), ocieplone od wewnątrz, zawsze będą dobrze prezentowały się na męskich dłoniach. 

Obuwie. Ciepłe i wygodne, sznurowane męskie kozaki, sięgające nieco za kostkę, wypełnione od wewnątrz ciepłym kożuchem, a z zewnątrz pokryte licową skórą cielęcą sprawią, iż nasza świąteczna stylizacja nabiera ponadczasowego szyku.  

Koszula. Gruba bawełniana koszula albo ciepła flanela w delikatną szkocką kratę najlepiej wpiszą się w tło kominka i wygodnego fotela. Dlaczego ta tkanina? Ponieważ jest adekwatna do pory roku z uwagi na miękką i masywną strukturę, zapewniając dobre właściwości termoizolujące i jest bardzo trwała. 

Stylizacja przy wigilijnym stole 

Kiedy wrócimy z zimowego spaceru i jesteśmy gotowi, aby zasiąść, zaproponuję odpowiednią do wigilijnej pory stylizację. Naczelną zasadą jest podkreślenie swoim ubiorem tej doniosłej chwili i uroczystej atmosfery. Nie wyklucza to jednak jego wygody, pozwalającej razem z najbliższymi cieszyć się wspólnie spędzonymi chwilami. 

Zacznijmy zatem od doboru koszuli. Najlepiej, żeby była gładka, biała, jasnoniebieska, ciemnozielona lub w ciemniejszych odcieniach, wykonana z bawełny egipskiej (gęsty splot, masywna struktura), co zapewnia komfort i świetnie prezentuje sylwetkę mężczyzny. Koszula nie musi być noszona w zestawieniu z krawatem, ale koniecznie ma mieć długi rękaw, którego jednak nie zawijamy pod łokieć. Koszula powinna być obowiązkowo noszona z jednym guzikiem rozpiętym pod szyją albo w połączeniu z ciemną muchą. Wówczas koszula powinna być dedykowana pod muchę, biała, z odpowiednim paskiem zakrywającym guziki. Na wierzch świetnie nada się aksamitna marynarka sportowa w odcieniach fioletu lub ciemnej purpury czy też burgundowa, dodająca z pewnością uroczystego wyrazu. Marynarkę możemy przyozdobić w poszetkę z charakterystycznym, świątecznym akcentem.  

Do świątecznej stylizacji zgranym duetem będą dopasowane, ciemne spodnie z gładkiego strukturalnie materiału (nie jeansowe) lub szkockiej kraty o długości po kostkę, aby odkryć i nie zasłaniać wystających z butów skarpetek ze świątecznym akcentem. Skarpety powinny koniecznie mieć długość do wysokości połowy łydki. Obuwie powinno być klasyczne, zatem idealnie nadającymi się na taką okazję będą ciemne „oxfordy” z zakrytą przyszwą. 

Odświętny relaks, ale przy pełnej elegancji

Relaks przy choince zapewni nam wygodny, lekki (kaszmirowy) sweter round lub v-neck, pod którym powinna znaleźć się koszula z długim rękawem i sztywnym kołnierzem z zapięciem button-down. Odstawmy całkowicie na ten czas T-shirt, bluzy z kapturem, jeansy czy trampki. Nadeszła bowiem pora, by założyć aksamitną marynarkę, piękną bawełnianą koszulę i spodnie w kratę księcia Walii oraz rozpocząć celebrowanie tego wyjątkowego czasu, kiedy naszym stylem możemy, najlepiej jak tylko jest to możliwe, oddać jego szczególny charakter.