Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, jakby wyglądały twarze bez brwi? Brwi to ważny element wyglądu naszej twarzy, a także makijażu. Niby nie zwracamy na niego uwagi, ale jak go nie ma, lub coś z nimi jest nie tak, to od razu rzuca się w oczy.

 

Trendy na brwi? Tak.

Modę na określony kształt brwi w XX wieku wyznaczały poszczególne dekady. Brwi zmieniały się jak w sinusoidzie. Sto lat temu stały się narysowanymi na skórze cienkimi liniami, nienaturalnie zaokrąglonymi, nadającymi kobiecej twarzy smutny i postarzający wygląd. Z biegiem kolejnych kilku dekad brwi zyskały bardziej naturalny wygląd, choć podkreślano je za pomocą kredek.
Dopiero ruch hippie i disco z lat 70. i 80. całkowicie zmienił ich kształt – brwi przestały być przesadnie regulowane, stały się bardziej krzaczaste, choć wyczesane. Gwałtowny zwrot w modzie, który dokonał się w latach 90. i w nowym stuleciu spowodował powrót do cienkich, wyregulowanych i zaokrąglonych linii.
Obecnie dąży się do zachowania pełnej naturalności brwi, zaczesywania ich do góry i delikatnej regulacji, stawiając na piękno i gęstość. Jeśli natura nie dała nam takich brwi, mamy do tego świetne narzędzia.

 

Metody podkreślania brwi
Brwi można pielęgnować i podkreślać na różne sposoby. Gdy zaczynamy dostrzegać, że chcemy coś w nich zmienić, sięgamy po cień, pomadę lub kredkę, próbując nadać im kształt i kolor. To dobre, choć jednodniowe sposoby na podkreślenie walorów i uwydatnienie piękna.

Gdy nasze brwi są zbyt jasne, cienkie, niesymetryczne, zbyt drastycznie wyskubane np. w młodości, ratunkiem jest makijaż permanentny, będący formą tatuażu wykonywanego na skórze w miejscu brwi.
Obecne trendy i możliwości techniczne pozwalają dzięki tej metodzie nadać brwiom nieskazitelny kształt oraz wystopniowany odcień. Zachowuje się przy tym naturalny kolor włosków, dostosowany do urody. Koszt? To inwestycja w granicach tysiąca złotych gwarantująca trwałość na okres 2 – 4 lat. Minusy? Finansowo nie każda z nas może sobie na to pozwolić. A czasami obawiamy się samego zabiegu, który bywa nieprzyjemny. Alternatywą pomiędzy powyższymi metodami jest henna.

Henna: proszkowa, żelowa czy pudrowa?

Henna, dla osób niezwiązanych z tym tematem, kojarzy się z kruczoczarnymi brwiami, albo z tatuażami dla dzieci w nadmorskich kurortach, ewentualnie z wizerunkiem tańczącej Madonny w teledysku Frozen pokazującej subtelnie pomalowane dłonie. Tradycyjna proszkowa henna, aby mogła pomalować brwi musi aktywować pigment za pomocą utleniaczy, które wnikają do kory włosa. Jest to metoda nietrwała – taka henna starcza na ok. tydzień i z czasem osłabia strukturę włosków.
Henna pudrowa to zupełnie coś innego – to innowacyjna metoda koloryzacji i stylizacji brwi, w całości oparta na składnikach pochodzenia roślinnego, które zawierają dodatkowo elementy odżywcze. Najczęściej jest to wyciąg z liści lawsonii (rośliny o nazwie henna – w której znajduje się wysoka zawartość olejków eterycznych i barwników), barwniki, takie jak wyciąg z liści indygo, oraz minerały, przeciwutleniacze, a nawet panthenol.

W przypadku henny pudrowej nie ma konieczności stosowania nadtlenku wodoru czy amoniaku. Przy zabiegu używa się za to specjalnego, ziołowo-nawilżającego aktywatora, płynu, który łączy się z proszkiem. Tym samym zabieg staje się jednocześnie upiększający, jak i pielęgnacyjny. Brwi poza pięknym kształtem i idealnym kolorem są lśniące, dogłębnie odżywione i zdrowe. Ważną zaletą henny pudrowej jest długotrwała koloryzacja utrzymująca się na komórkach naskórka. Trwałość zależy od indywidualnych cech – średnio jest to od 6 – 10 dni na skórze, natomiast na włoskach około 5 – 6 tygodni.
Na rynku dostępne są również farbki żelowe, bardzo wygodne w użyciu, ponieważ nie wymagają żadnego przygotowania, gdyż dostępne są w tubkach. Bardzo dobrze koloryzują włoski, natomiast na skórze nie utrzymują się więcej niż kilka dni.

Geometria, architektura, stylizacja lub rekonstrukcja brwi – co oznaczają te pojęcia?

Te hasła są w modzie. Wszystkie te nazwy sprowadzają się do jednego – stworzenia brwi idealnych. Pojęcia te kryją pod swoją nazwą sposób w jaki można stworzyć idealny, symetryczny dostosowany do kształtu twarzy zarys brwi. Jest to również umiejętność, jaką zdobywają stylistki brwi na szkoleniach, po to, by z łatwością zaprojektować na twarzy klientki takie brwi, które mimo zafarbowania, będą wyglądały naturalnie.
Dzisiejsza stylizacja brwi to swego rodzaju sztuka, w której używa się wielu narzędzi: specjalnych nitek barwiących, do wyznaczania symetrii twarzy, miarek, pędzli, pisaków, czy past, którymi obrysowuje się kontur brwi.

Jak nakłada się hennę pudrową?

Sposób nakładania henny pudrowej nieco się różni od nakładania tradycyjnej henny. Sam zabieg trwa około 50 minut i składa się na niego przede wszystkim dobre przygotowanie skóry wokół brwi, czyli oczyszczenie jej z sebum za pomocą płynu micelarnego, delikatnego peelingu oraz szamponu do brwi. Następnie za pomocą nitki lub cieniutkiego pędzelka wyznaczane są linie, które mają nadać brwiom odpowiedni, symetryczny kształt. W następnej kolejności nakładane są kolejno maksymalnie trzy warstwy produktu. Finalny efekt daje zastosowanie tricku w postaci efektu ombre. Brwi po takiej stylizacji mają być jaśniejsze od wewnątrz do ciemniejszych na zewnętrznych końcówkach.

 

Fenomen stylizacji brwi trwa, a co mogą przynieść kolejne trendy?

Stylizacja brwi jest jednym z tych zabiegów, które pozwolą kobiecie poczuć się po prostu dobrze. Patrząc na zmieniające się w ciągu wieku trendy, możemy się spodziewać kolejnego. Moda nieustannie się zmienia, ale najważniejsze by umożliwiała nam czuć się w zgodzie z sobą i ze swoim wizerunkiem. Podkreślanie atutów swojej urody nigdy nie będzie passé, choć powinno się to robić z wyczuciem i umiarem.
Na usługę henny pudrowej umawiają się kobiety w każdym wieku – od nastolatek, po panie w wieku dojrzałym. Henna bardzo rzadko uczula, co dodatkowo jest zachętą do jej wypróbowania. Niestety, posiadanie henny pudrowej na własny użytek jest zupełnie nieopłacalne. Zestawy produktu to spora inwestycja. Dlatego na usługę najlepiej umawiać się do profesjonalnych salonów lub bezpośrednio do certyfikowanych stylistek brwi.