Stawiając na ekologiczny styl życia, z rozmysłem dokonujemy zmian w każdej jego sferze: trendy zero waste i secondhandy obecnie przeżywają prawdziwy rozkwit. W przypadku bielizny sytuacja była nieco bardziej skomplikowana, aż do chwili, gdy natrafiłam na ekologiczne salony bieliźniarskie.

Fotografia wygenerowana przez A.Malek w programie Canva
Fotografia wygenerowana przez A.Malek w programie Canva

Łączenie designu, dobrej jakości materiałów, wygody i stylu w branży bieliźniarskiej, spełniając jednocześnie wszystkie wymagania zrównoważonej produkcji, jest niezwykle trudne. Jednak w Wiedniu istnieją pracownie, które postawiły sobie za cel stworzenie kobiecej, doskonale dopasowanej i ekologicznej bielizny.

Nowoczesne kobiety nie muszą już rezygnować z estetyki czy komfortu noszenia, konsumując jednocześnie wysokiej jakości produkty pochodzące z przyjaznej dla środowiska produkcji. Koronkowe dessous, majtki, body, biustonosze czy stroje kąpielowe- wszystko to można znaleźć w Stolicy Walca, a do tego w wersji ekologicznej! Oto kilka subiektywnie wybranych przeze mnie, zielonych butików bieliźniarskich.

Koszyczek, czyli „Körbchen”

Miłośnicy romantycznej koronkowej bielizny poczują się jak w domu w pracowni „Körbchen” przy Margaretenstraße. W otwartym w 2020 roku warsztacie szyta jest ręcznie bielizna, stroje kąpielowe i ubrania do relaksu przez sześciu krawców i krawcowych. Oferta obejmuje także braletki w zestawach pasujących do majtek. Wszystko produkowane jest w sposób zrównoważony i fair trade.

Materiały pozyskiwane są tylko z dwóch źródeł: większość pochodzi z nadprodukcji i resztek przemysłu mody luksusowej, a pozostałe to koronki i stroje kąpielowe importowane z Niemiec i Włoch, produkowane od 2021 roku niemal w 100% z recyklingowanych włókien. Dodatkowo cała działalność krawiecka jest zasilana energią ekologiczną, a uszkodzone elementy można naprawić w sklepie, dzięki czemu bielizna ta posłuży wam na długo.

Powrót do przyszłości

Studio Miyagi określa swoje proste, czasem futurystyczne projekty jako „Przyszłość Bieliźniarstwa”. Tutaj znajdziesz szeroki wybór różnych produktów: bieliznę, ale także odzież sportową, stroje kąpielowe, ubrania codzienne oraz bieliznę męską. W kolekcji „Black Base” zaciera się granica między bielizną a odzieżą sportową, co sprawia, że jest ona bardzo wszechstronna.

Jeśli chodzi o środowisko i pochodzenie materiałów- wszystko jest tu przejrzyście udokumentowane: austriackie włókna, barwione i tkane w Niemczech lub we Włoszech. Celuloza pochodzi ze zrównoważonego zarządzania lasem lub materiałów pozyskiwanych z nadprodukcji. Projekty są rozwijane w Wiedniu, a produkcja odbywa się w Chorwacji i na Słowacji.

A może jednak retro

Projekty Danieli Paradeis są inspirowane wzorami vintage i produkowane ręcznie w trosce o środowisko naturalne. Uwaga, jeśli myślicie w tym momencie o nudnych podwiązkach i funkcjonalnej bieliźnie, jesteście w błędzie. U tej projektantki znajdziecie klasyczne kroje, ale także błyszczące bikini i elementy bondage czy inne, których nie znajdziecie w zwyczajnym sklepie.

Możecie umówić się z nią na spotkanie i dostosować projekt do swoich indywidualnych potrzeb. Materiały pochodzą z nadprodukcji europejskiej i są przetwarzane ze szczególnym uwzględnieniem potencjalnych alergii. Podszycie wykonane jest z antyalergicznych materiałów a wszelkie zapięcia, pierścienie itp. są bezniklowe.

Wszystkie jesteśmy piękne

Na zakończenie mój ulubiony ideowo sklep: Ebenbild, który dąży do obalenia stereotypu „doskonałego ciała”! Dla założycielek Jennifer i Sophie bielizna to druga skóra, która ma nas chronić, wzmacniając jednocześnie naszą pewność siebie oraz dbając o komfort noszenia. To dla nich priorytet.

Codzienne elementy, wygodne podstawy i delikatne koronkowe biustonosze produkowane są ze zrównoważonych, europejskich materiałów i idealnie dostosowują się do ciała. W realizacji przetwarzane są głównie materiały z nadprodukcji, a opakowania są w 100% recyklingowane. Pracownia znajduje się w 7. dzielnicy Wiednia, a odzież można zamawiać na stronie internetowej.

Mam nadzieję, drogie czytelniczki, że obudziłam wasze zainteresowanie ekologiczną bielizną. Być może jednym z kolejnych powodów waszej wizyty w stolicy Mozarta nie będzie Schönbrunn czy tort Sachera, a właśnie któryś z opisanych przeze mnie butików bieliźniarskich…

Körbchen: Margaretenstraße 80/3; 1050 Wien

MIYAGI: Stumpergasse 44, 1060 Wien
Daniela Paradeis: danielaparadeis.com
Ebenbild by Anma OG: Neustiftgasse 31;1070 Wien

 

 

Ten artykuł został napisany przez  autorkę w ramach wolontariatu w wyniku realizacji projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych pt. „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych”, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autorki i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Komisji Europejskiej oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+, które nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.