W służbie społeczeństwu Śląska Cieszyńskiego

Ponad 30 lat Fundacja służy cieszyńskiemu szpitalowi. W formie darowizn zebrano ponad 9 mln zł, a szpitalne oddziały i Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe zostały wyposażone w specjalistyczną aparaturę o wartości blisko 8  mln zł. Dzięki Fundacji została też uruchomiona Stacja Dializ zaopatrzona w nowe sztuczne nerki. Zakupiono i zmodernizowano pierwszy tomograf komputerowy, wprowadzony został scentralizowany system monitorowania, wybudowano szpitalny parking, powołano przyszpitalną Szkołę Rodzenia „Cieszynka”, organizowano koncerty charytatywne oraz szereg otwartych akcji prozdrowotnych dla mieszkańców regionu.

Okruchy historii

Za swoją aktywność Fundacja otrzymała w 2011 roku tytuł Srebrnego Lidera, przyznawanego w plebiscycie czasopisma Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia w kategorii „Działania na rzecz pacjenta”. Historia Fundacji rozpoczęła się w 1991 roku, kiedy to Maciej Krzanowski, ówczesny dyrektor ZZOZ w Cieszynie, wraz z innymi pasjonatami, którym nieobce były problemy cieszyńskiej służby zdrowia, założyli ją. W maju 1991 roku FZŚC została ustanowiona aktem notarialnym, a już 25 czerwca 1991 roku odbyło się pierwsze zebranie założycielskie. Fundatorami były nie tylko osoby prywatne: Maciej Krzanowski i Paweł Witala, którzy wyszli z inicjatywą i wyłożyli prywatne pieniądze na założenie Fundacji, ale także instytucje, które reprezentowali ks. Emil Gajdacz z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej, Teresa Bubik w imieniu Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety, Bernard Andrzejewski z Fabryki Farb i Lakierów POLIFARB Cieszyn, Stanisław Jonkisz w imieniu Fabryki Nakryć Stołowych POLWID, Zbigniew Gąszczyk z ramienia firmy SPEDPOL. Prezesem Zarządu Fundacji I. Kadencji został Bronisław Roik, a Prezesem Rady Fundacji Andrzej Georg.

Fundacja zrodziła się z wizji pomocy cieszyńskiej służbie zdrowia, mocno niedofinansowanej i na co dzień walczącej z różnymi problemami: a to z brakiem specjalistycznej aparatury, której wymagał postęp w dziedzinie metod diagnostycznych, operacyjnych i badań laboratoryjnych, a to z brakiem podstawowych materiałów opatrunkowych, bielizny pościelowej i leków. Problemem stawały się także naprawy sprzętu i drobne remonty. Powstały w 1966 roku Społeczny Komitet Opiekuńczy Szpitala Śląskiego nie dawał rady zaspokoić wszystkich potrzeb. Bez wpłat i darowizn trudno byłoby funkcjonować. Fundację utworzono dlatego, że dopuszczalne przez prawo sposoby pozyskiwania przez nią środków były większe niż możliwości istniejącego SKO Szpitala Śląskiego. Na konto Fundacji szybko zaczęły napływać pierwsze wpłaty od osób indywidualnych i pracowników zakładów pracy.

W ciągu 30 lat działalności Fundacji, znaczącą pozycję w przychodach stanowiły i stanowią darowizny od osób prywatnych i instytucji, odpis 1% z podatku, dotacje ze źródeł rządowych i samorządowych, zbiórki publiczne, nawiązki sądowe oraz wsparcie innych organizacji pozarządowych.

30 – lecie działalności to okazja, by podziękować naszym partnerom i współpracownikom oraz wszystkim, którzy swoją wiedzą, kompetencjami, umiejętnościami, talentem, zaangażowaniem i życzliwością wspierają pracę naszej Fundacji. Dziękujemy za zaangażowanie, serce i zaufanie –  Prezes FZŚC Janusz Martynek

Z myślą o drugim człowieku – Osiągnięcia Fundacji Zdrowia Śląska Cieszyńskiego

Rok 1992 jawił się jako gorszy od poprzedniego. Środki masowego przekazu informowały o drastycznych ograniczeniach świadczeń medycznych. Pacjentów proszono o partycypowanie w kosztach leczenia, szczególnie drogich leków. W starym budynku księgowości (nr 14 – przyp. red.) umieszczono nowy mammograf. Ten nowoczesny aparat cieszyński szpital otrzymał z Ministerstwa Zdrowia, ale koszt większości prac adaptacyjnych został pokryty ze środków zebranych przez Fundację Zdrowia Śląska Cieszyńskiego. W ten sposób Fundacja swoje losy nierozerwalnie związała z cieszyńskimi placówkami medycznymi. Na przestrzeni lat oddziały szpitalne sukcesywnie wspierane były zakupami nowoczesnego sprzętu i aparatury medycznej. Spektakularnym przedsięwzięciem było otwarcie w 1998 roku Stacji Dializ, tak bardzo potrzebnej pacjentom z naszego regionu, skazanych – do tej pory – na długie i uciążliwe dojazdy do innych miast. Stacja Dializ, nosząca imię Fundacji, regularnie dotowana jest zakupem nowych urządzeń do hemodializ (każda sztuczna nerka to koszt ok. 36 tys. zł). Ostatnio Stacja otrzymała aparat USG (55 tys. zł) oraz 14 specjalistycznymi łóżek. Wśród zakupów zrealizowanych przez Fundację znajdują się tomograf (koszt łączny 772 tys.zł), fakoemulsyfikator (119 tys. zł), stół do operacji (ok. 97 tys. zł), USG (365 tys. zł), bronchoskop (56 tys. zł), uzdatniacz wody (78 tys. zł), defibrylator (73 tys. zł), RTG z ramieniem (163 tys. zł), elektromiograf (47 tys. zł), system monitorowania (177 tys. zł), łóżka specjalistyczne (234 tys. zł), napęd ortopedyczny (68 tys. zł), videogastroskop (30 tys. zł), endoskop (54 tys. zł) i wiele, wiele innych. Nie ma szpitalnego oddziału bez fundacyjnego daru. Pełny wykaz zakupów znajduje się na stronie www.fundacja.cieszyn.pl

Śmiertelne pandemiczne zagrożenie, które nie ominęło Polski, wyzwoliło w mieszkańcach naszego regionu pokłady empatii. Do szpitala i pogotowia płynęła pomoc rzeczowa i finansowa, która przełożyła się na zakup maseczek, kombinezonów, pulsoksymetrów, aparatu do znieczulenia (ok. 160 tys. zł), wideolaryngoskopu (prawie 10 tys. zł), USG (55 tys. zł) czy urządzenia do dekontaminacji powietrza (12 tys. zł). Wsparto pomocą również Domy Pomocy Społecznej (ponad 35 tys. zł) oraz Cieszyńskie Pogotowie Ratunkowe (100 tys. zł).

Nie tylko zakupami żyje Fundacja

W ostatnich latach organizowano wiele imprez promujących działalność Fundacji. Były to koncerty charytatywne, sympozjum naukowe ginekologiczne, akcje prozdrowotne podczas Festiwali Organizacji Pozarządowych oraz Senioraliów, akcja „Bądź dawcą szpiku, podaruj komuś życie”, sfinansowanie filmu historycznego o Szpitalu Śląskim, organizacja Szkoły Rodzenia „Cieszynka”, wydanie książki o tematyce nowotworowej, konkurs plastyczny dla dzieci – to także codzienność tej organizacji.

Plany na przyszłość

Niestety, dochody Fundacji zmniejszają się z roku na rok. Są różne tego powody, m.in. mnogość nowo powstałych innych fundacji i stowarzyszeń. Trudno znaleźć sponsorów. Fundacja, wspólnie z Dyrekcjami obu placówek medycznych, zastanawia się nad różnymi możliwościami pozyskania środków. Wiele planów wciąż czeka na realizację. Fundacja zaprasza wszystkich, którzy mogą i chcą pomóc nie tylko w zbieraniu środków, ale także w organizacji wydarzeń mających na celu szeroko rozumianą promocję zdrowia. Aktualnie włączamy się w akcję wspierającą działalność Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

Fundacja jest organizacją pożytku publicznego, ma zatem uprawnienia do wpłaty 1% z naszych podatków.

Strona internetowa FZŚC  http://fundacja.cieszyn.pl/

Możliwości wpłaty online http://fundacja.cieszyn.pl/wplaty-on-line.html

https://pomagam.pl/9e7ned

Numery kont bankowych dla darczyńców:

  • PKO – 97 1020 1390 6602 0019 0280
  • ALIOR BANK – 29 2490 0005 0000 4530 3366 7484
  • BS – 37 8113 0007 2001 0038 1213 0002