Artykuł przedstawia inicjatywy Stowarzyszenia Kongres Polskich Kobiet w Austrii (w skrócie KPKwA) i opisuje współpracę z Wydziałem Ds. Integracji i Różnorodności Miasta Wiedeń (w skrócie MA 17) oraz wydarzenia, jakie Kongres organizuje i ma w planach zorganizować w Wiedniu w kooperacji z Miastem.

„Sapere aude”, czyli „miej odwagę być mądrym”, to znane powiedzenie przypisywane Horacemu, spopularyzowane przez szerzyciela myśli oświeceniowej Immanuela Kanta. To zachęta do przełamywania obaw i podejmowania wyzwań, ponieważ prawdziwa mądrość zaczyna się od świadomego i odważnego podejmowania decyzji oraz rozpoczynania działań z rozwagą. Podobnie jak sentencja Horacego inspiruje do osobistej odwagi i rozwijania potencjału, tak Kongres Polskich Kobiet w Austrii podejmuje działania, idealnie wpisujące się w ducha tego przesłania.

Mimo trudnego, ale dobrego początku, Kongres znajduje motywację do organizacji różnorodnych projektów, warsztatów i spotkań, aktywnie wspierając rozwój polskiej społeczności, zwłaszcza kobiet, w Wiedniu. Działania Kongresu stanowią inspirację do świadomego i mądrego działania, co zgodne jest z cytowaną powyżej sentencją Horacego o połowie drogi, którą pokonuje ten, kto dobrze zaczyna. Kongres wraz z wiedeńską społecznością polską zyskują wsparcie Miasta i inspirację, aby promować prawa kobiet oraz polską różnorodność w Wiedniu.

Współpraca Kongresu z Miastem Wiedeń

Ponad rok temu KPKwA nawiązał bliską współpracę z Wydziałem Ds. Integracji i Różnorodności Miasta Wiedeń. W ramach tej kooperacji Kongres stał się ważnym partnerem Miasta w kwestiach związanych z równością płci, prawami kobiet oraz integracją społeczności polskiej w różnorodnym środowisku Wiednia. Z jednej strony, Kongres organizuje liczne spotkania i warsztaty dla polskiej społeczności, takie jak „Kobieta eko-praktyczna” (w ramach projektu „Jak kobiety ratują planetę”, koordynowanego przez Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych), podkreślając kluczową rolę kobiet w promowaniu zrównoważonych nawyków życia i zachęcając do świadomych wyborów. Jednocześnie Kongres aktywnie angażuje się w samo życie organizacji i stowarzyszeń polonijnych.

Ogromnym zainteresowaniem polskiej społeczności cieszyły się zrealizowane na początku tego roku warsztaty o planowaniu strategicznym, przeprowadzone przez doświadczoną ekspertkę ds. zarządzania projektami. Jednak Kongres nie ogranicza się wyłącznie do aktywności w środowisku polonijnym w Wiedniu, ponieważ uczestniczy w licznych wydarzeniach organizowanych przez Miasto Wiedeń, takich jak Forum Kobiet czy udział w festiwalach, seminariach i wykładach. Symbolicznym otwarciem współpracy z Wydziałem Ds. Integracji i Różnorodności było zorganizowanie polsko-brazylijskiego Dnia Kobiet ze stowarzyszeniem IKUSZ, zajmującym się analogicznymi tematami związanymi z integracją i równością płci. Te dwie na pierwszy rzut oka różne, a jednak w równym stopniu angażujące się w kwestie spraw kobiet organizacje, poznały się podczas warsztatu zorganizowanego przez MA 17.

Perspektywy na rok 2024

W roku 2024 KPKwA planuje zainicjować szereg działań we współpracy z Miastem Wiedeń, kładąc nacisk na różnorodność i integrację z niepolskojęzycznymi społecznościami. W ramach tych planów Kongres przewiduje zorganizowanie warsztatów o planowaniu strategicznym w języku niemieckim, dedykowanych właśnie niepolskojęzycznym społecznościom. Ponadto Kongres zamierza aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych przez Miasto, takich jak w festynie ulicznym „My w dzielnicach Ottakring i Penzing” planowanym przez MA 17 na 8 czerwca. Dodatkowo Kongres pragnie aktywnie angażować się w cykliczne spotkania dla polskiej społeczności, mobilizując i aktywizując Polaków i Polki mieszkające w Wiedniu, a także rozwinąć współpracę z różnymi organizacjami kobiecymi. Wszystkie te inicjatywy mają na celu promowanie wielojęzyczności, budowanie mostów między społecznościami oraz stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia.

Wydział Ds. Integracji i Różnorodności

Około 900 tysięcy osób mieszkających w Wiedniu ma zagraniczne pochodzenie. Wydział Ds. Integracji i Różnorodności Miasta Wiedeń może się pochwalić bogatą ofertą programową dla wszystkich osób, które mieszkają w Wiedniu. Jego ekspertki i eksperci świadczą darmowe doradztwo dla mieszkańców i mieszkanek Wiednia, zarówno miejscowych, jak i nowoprzybyłych, organizując wydarzenia informacyjne w ponad 20. językach. Bardzo prężnie działa w tym zakresie zespół Start Wien, który obok pracy doradczej wspiera nowoprzybyłych voucherami na naukę języka niemieckiego (w wysokości 200 euro).

Wydział monitoruje również dane związane z migracją, integracją i różnorodnością w istotnych obszarach życia, takich jak demografia, edukacja, rynek pracy i zdrowie. Kongres aktywnie uczestniczy w projekcie „Community Kommunikator*innen”, promującym wolontariat na rzecz wspólnego życia w Wiedniu. Uczestnicy projektu przekazują wiedzę o Mieście Wiedeń w swoich społecznościach, przekazują sugestie i potrzeby, wspierają współpracę między różnymi grupami społecznymi i organizują wydarzenia w kooperacji z Miastem.

Miej odwagę być mądrym

Działania Kongresu Polskich Kobiet w Austrii stanowią inspirację do świadomego i mądrego działania. Współpraca z wiedeńską społecznością polską przyczynia się do rozwoju i integrowania, umożliwiając odważne i aktywne zaangażowanie w życie miasta. Jak sentencja Horacego wskazuje, połowę drogi pokonuje ten, kto dobrze zaczyna – Kongres skupia się na konkretnych krokach ku pozytywnym zmianom, a wspólnota polska w Wiedniu zyskuje wsparcie i inspirację do bycia mądrzejszą i bardziej aktywną.

Dane kontaktowe Wydziału Ds. Integracji i Różnorodności Miasta Wiedeń:

Integration und Diversität, Regionalstelle West, 1150 Wien, Gasgasse 8 – 10, Stiege 1, 1. Stock

Tel.+43 1 4000 15928, Fax +43 1 4000 99 15928, Mobile +43 676 8118 15928

Melden Sie sich hier für unseren Newsletter an: https://www.wien.gv.at/newsletter/integration/

 

Ten artykuł został napisany przez  autora w ramach wolontariatu w wyniku realizacji projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych pt. „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych”, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Komisji Europejskiej oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+, które nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.