Tytuł artykułu jest dość przewrotny i nieco zaczepny. No, bo jak? Supermenka, a kto to taki?  W mediach niemal każdego dnia mamy do czynienia z super bohaterami, których atutem są super moce. Nawet małe dziecko zapytane na ulicy potrafi wymienić super moce swoich ulubieńców. Tym razem jednak zajmiemy się zupełnie innymi super mocami. Super mocami zwyczajnych kobiet, z krwi i kości, kobiet takich jak Ty, których motto brzmi „Słaba, ale udźwignie”.

To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby… – Wisława Szymborska „Portret kobiety”

Jaki jest świat kobiet, każdy na ogół wie. Dom, praca, rodzina, to najczęściej wymieniane ogniwa. I trudno się z tym nie zgodzić. Jednak gdy się zastanowić głębiej, to wymienione elementy stanowią zaledwie malutki ułamek spraw, którymi żyją kobiety. Nauka, sztuka, medycyna, literatura, edukacja — można byłoby wymieniać bez końca gałęzie i obszary, w których dokonania kobiet pozostawiły swój bezcenny ślad.

Dlatego warto powiedzieć kilka słów o współczesnej działalności społecznej prowadzonej przez kobiety. Posłużymy się przykładem zaledwie dwóch —  Stowarzyszeniem  Kongres Polskich Kobiet w Austrii oraz Fundacji Wspólna Przestrzeń. Ich działalność statutowa, forma pracy może się w wielu punktach różnić, jednak każda z nich ma w sobie ogromny potencjał i nieograniczoną możliwość działania, realizowania tego, co wydaje się łatwe, czasem niemożliwe lub trudne, jednak zawsze warte próby.

Współczesne Supermenki są w różnym wieku, mają odmienne doświadczenia i kwalifikacje, pochodzą z różnorodnych środowisk, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, pragną się realizować na wielu płaszczyznach. Działają w wolnym czasie, nie pytają o wynagrodzenie, nie dbają o zaszczyty. Krok po kroku budują relacje, tworzą więzi. Wzajemnie się motywują. Dają sobie siłę i poczucie bezpieczeństwa. Bezcenną świadomość, że w każdej chwili jest obok ktoś gotowy wysłuchać, wesprzeć lub zwyczajnie po ludzku zapytać: „Co u Ciebie?”. W tym właśnie tkwi tajemnica, a jednocześnie odpowiedź, po co to robią.

Oczywiście, jak w każdej grupie zdarzają się też konflikty, różnice zdań, i to jest zupełnie normalne, a nawet potrzebne. Z każdej sytuacji kryzysowej wychodzą silniejsze, odważniejsze i mądrzejsze. Idą dalej, optymizmem, otwartością i zaangażowaniem, przyciągają kolejnych członków i sympatyków, kontynuują współpracę, budują swoją markę.

Krystyna Ostręga -prezeska Stowarzyszenia Polskich Kobiet w Austrii oraz Mariola Fanselow – prezes Fundacji Wspólna Przestrzeń w Parlamencie Austrii – Wiedeń 2024. Fot. Joanna Nowak
Krystyna Ostręga -prezeska Stowarzyszenia Polskich Kobiet w Austrii oraz Mariola Fanselow – prezes Fundacji Wspólna Przestrzeń w Parlamencie Austrii – Wiedeń 2024. Fot. Joanna Nowak

Zakres tematyczny podejmowanych działań przez Stowarzyszenie Kongres Polskich Kobiet w Austrii ma bardzo szerokie spektrum. Począwszy od cyklicznych wizyt w Parlamencie Austrii, poprzez ekologię, zagadnienia związane z samorozwojem, promocją zdrowia i zdrowego stylu życia,  poznawaniem nowych trendów na rynku pracy, a na działalności kulturalnej kończąc.  Każde spotkanie oprócz merytorycznych treści daje znacznie więcej niż wiedzę, czy artystyczne przeżycia — bezcenną wartością jest możliwość wspólnego spędzenia czasu, poznania nowych ludzi, wymiany poglądów. Stowarzyszenie bardzo dużą wagę przykłada do współpracy z innymi organizacjami zajmującymi się pomocą osobom doświadczającym przemocy. W tym przypadku powszechnie znane hasło „Nigdy nie będziesz szła sama” nabiera właściwego znaczenia.

Zupełnie inaczej jest w Fundacji Wspólna Przestrzeń, której struktura organizacyjna jest znacznie uproszczona, jednak zakres podejmowanych działań jest równie szeroki. Swoim zasięgiem obejmuje wydarzenia na terenie wielu województw, ze swoją działalnością wychodzi poza granice Polski, nawiązuje wciąż nowe kontakty, pozyskuje partnerów. W Fundacji działają ludzie od lat zaangażowani promocję kultury, historii oraz talentów ze wszystkich dziedzin sztuki. Istotnym aspektem prowadzonych działań jest uniwersalny przekaz łączący zagadnienia czysto naukowe z zabawą czy działalnością artystyczną. Możliwość swobodnego, bezpośredniego kontaktu z profesjonalnymi artystami, czy też uznanymi twórcami życia naukowego, stwarzają okazję do poznawania osiągnięć kulturalnych i dokonań sławnych osób.

Obie wymienione organizacje stworzyły kobiety — takie jak Ty, które w pewnym momencie swojego życia zapragnęły zrobić coś niełatwego. Podjąć się zadania trudnego, a ich myślą przewodnią była i nadal jest chęć działania, jednoczenia środowisk i ludzi, budowania mostów międzypokoleniowych i międzykulturowych.

Bez względu na to, co teraz robisz, jeśli chcesz w przyszłości podjąć podobne wyzwanie, wiedz, że działalność społeczna to szansa, nadzieja i przyszłość wielu kobiet. Każda z nas, która choćby w niewielkim stopniu uczestniczyła, uczestniczy, tworzy, czy też współtworzy otaczającą rzeczywistość, staje się świadomą, pewną siebie kobietą. Staje się Supermenką.

Ten artykuł został napisany przez  autorkę w ramach wolontariatu i wydany drukiem w bezpłatnej publikacji “Vademecum ekologiczne – 2024”. Powstała ona w wyniku realizacji projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych” realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Publikacja została wydana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja i zawarte w niej artykuły odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.