Zmiany klimatyczne dotykają każdego z nas. Wyższe temperatury, pożary, utrata plonów – to efekt emisji gazów cieplarnianych, a szczególnie CO2. Jednym ze źródeł emisji dwutlenku węgla jest transport. Czy zmiana organizacji pracy może wspomóc walkę ze zmianami klimatycznymi?

Jak najbardziej! Wiele spośród badań przeprowadzonych po pandemii dowodzi, że ograniczenie ruchu w transporcie publicznym pomogło znacznie zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Warto więc wykorzystać tę wiedzę, by wprowadzić trwałe zmiany w organizacji środowiska pracy.

Praca zdalna a ograniczenie emisji CO2

Praca, którą możemy wykonywać poza tradycyjnym biurem, pozwala ograniczyć korzystanie z samochodu czy środków transportu publicznego. Dzięki niej nie musimy dojeżdżać do miejsca pracy i spędzać mnóstwa godzin w korkach. Możliwości, jakie daje nam współczesna technika, wpływają też na ograniczenie podróży służbowych, podczas których korzystamy z aut/pociągów/samolotów. 

Praca zdalna wiąże się najczęściej z korzystaniem z komputera oraz innych urządzeń elektronicznych emitujących dwutlenek węgla. Jednak mimo wszystko jego ilość produkowana przez komputery, drukarki i skanery jest mniejsza niż emisja CO2 pochodząca z transportu. 

Zużycie energii podczas pracy zdalnej

Pracownik, którego miejscem pracy jest jego własny dom, może efektywniej kontrolować zużycie prądu. Ponadto, firmy, w których pracownicy wykonują większość swoich obowiązków z domu, ograniczają zapotrzebowanie na energię związane z ogrzewaniem, oświetleniem czy klimatyzacją. Taki stan rzeczy nie tylko pomaga chronić klimat, ale również generuje korzyści (głównie finansowe) dla firm: niższe rachunku za prąd oznaczają wyższe zyski. 

 Dobre praktyki

Jak pokazała pandemia, praca zdalna jest możliwa w wielu branżach. Najczęściej wykorzystują ją:

  • programiści;
  • graficy komputerowi;
  • copywriterzy;
  • agencje social mediowe;
  • wirtualne asystentki. 

Dzięki platformom do czatów video, programom usprawniającym zdalną pracę (np. Asana/Trello), rozmowom tel. i mailom nie musimy jeździć na spotkania z klientami. Pozwala to, poza zmniejszeniem emisji CO2, zaoszczędzić czas nam i naszym klientom. Ci, dla których ekologia jest istotna, na pewno to docenią. Praca zdalna stwarza ogromne możliwości i daje mnóstwo korzyści. Warto więc przeanalizować, czy i w jakim zakresie możemy wprowadzić pracę zdalną w naszej firmie. Dzięki temu dołożymy małą cegiełkę do walki z efektem cieplarnianym.

 

 

 

 

 

Ten artykuł został napisany przez autorkę w ramach wolontariatu i wydany drukiem w bezpłatnej publikacji “Vademecum ekologiczne”. Powstała ona w wyniku realizacji projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych” realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Publikacja została wydana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja i zawarte w niej artykuły odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.