W realiach współczesnego życia jesteśmy narażeni na różnorodne sytuacje awaryjne. Naszemu zdrowiu i bezpieczeństwu szkodzą wysokie temperatury, susze i deficyt wody, nawalne deszcze, powodzie i podtopienia. Zimą zagrożeniem są siarczyste mrozy i intensywne opady śniegu. Na wypadek przerw w dostawie prądu, gazu, wody i zerwania komunikacji elektronicznej, przygotuj swój domowy zestaw awaryjny. Sprawdź, co w nim powinno się znaleźć.
Zadania miejskich i gminnych centrów zarządzania kryzysowego
Władze gminy/miasta odpowiadają za efektywny sposób informowania mieszkańców o sytuacji kryzysowej. W ich imieniu ochroną cywilną ludności, zarządzaniem kryzysowym, a także sprawami ochotniczych straży pożarnych, zajmują się miejskie i gminne centra zarządzania kryzysowego. Od sprawności i kompetencji tych koordynująco-planujących jednostek zależy nasze bezpieczeństwo.
Pewnie trudno nam wyobrazić sobie kilka dni (lub tygodni) bez prądu, Internetu czy bieżącej wody. A jednak w nagłych wypadkach wszystko się może zdarzyć. O zaistniałym niebezpieczeństwie poinformuje Cię samorząd gminny (miejski) – ostrzeganie i alarmowanie mieszkańców to jedno z jego kluczowych działań. Zazwyczaj powiadamia się o niebezpieczeństwach za pomocą syren alarmowych, komunikatów w Internecie, w lokalnych mediach – radiu i telewizji. Niestety, w przypadku zniszczenia linii energetycznej na określonym terenie (podtopienia, nawałnice, wichury i in.), taki rodzaj powiadamiania jest niemożliwy.
Alerty RCB dla mieszkańców województwa/powiatu
Z pewnością wiesz, co to są alerty RCB w postaci SMS-ów, które otrzymujesz na swój telefon. RCB, czyli Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega o zbliżającym się zagrożeniu pogodowym – burzy, niebezpiecznym zjawisku meteorologicznym itd. Komunikaty te kierowane są do mieszkańców województwa/powiatu, ale nie informują już o lokalnych zagrożeniach na terenie samej gminy/miasta. Aby korzystać z Alertu RCB, nie trzeba instalować żadnych dodatkowych aplikacji.
Powiadomienia SMS dla mieszkańców gminy/miasta, ale nie w Cieszynie
W przypadku zagrożeń na terenie gminy/miasta najszybszym i najskuteczniejszym sposobem są powiadomienia o niebezpieczeństwach w systemie SMS. Tekstowa wiadomość SMS jest odczytywana przez mieszkańca natychmiast po jej wysłaniu, czyli w czasie rzeczywistym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku klęski żywiołowej, kiedy liczą się dosłownie minuty.
System powiadamiania SMS działa następująco: kiedy pojawia się niebezpieczeństwo, miejskie/gminne centrum zarządzania kryzysowego definiuje rodzaj oraz zasięg zagrożenia i wysyła jednym kliknięciem ostrzegawczy komunikat. SMS sprawdza się znakomicie w kryzysowych warunkach także dlatego, że dociera zarówno na tradycyjny telefon komórkowy, jak i na smartfony czy tablety. Niezbędnym zadaniem każdej gminy powinno być zatem poszerzenie kanałów komunikacji alarmowej o system komunikacji SMS. Cieszyn tego oficjalnie odmówił decyzją Burmistrzyni Gabrieli Staszkiewicz.
‘Must have’ przetrwania, czyli co musisz mieć w swoim domowym zestawie awaryjnym
Istnieje kilka rodzajów domowych zestawów przetrwania, które trzeba dostosować do własnych potrzeb i sytuacji życiowej. Gdy masz pod opieką małe dzieci, osoby starsze czy zwierzęta domowe, trzeba uwzględnić dla nich właściwy pokarm i zapas leków. Ważne, by dobrze przygotować i zaopatrzyć swój osobisty zestaw na wypadek ogłoszenia awarii i sytuacji kryzysowej w Twoim miejscu zamieszkania.
Domowy zestaw przetrwania (ang. home emergency kit) powinien być przechowywany w starannie przemyślanym miejscu, by łatwo można byłoby go zabrać na wypadek konieczności szybkiego wyjścia z domu. Wszystkich członków rodziny należy poinformować, gdzie ten zestaw jest przechowywany. Wyposażenie zestawu awaryjnego w żywność, wodę i niezbędne zapasy na wypadek ewakuacji powinno wystarczyć na 3 dni.
Domowy zestaw przetrwania: świece, zapałki, zapalniczki, latarki, baterie, gwizdek sygnalizujące pomoc (lub flary), apteczka, a w niej zapas leków (zwłaszcza recepturowych), środki higieniczne i do dezynfekcji, maseczki, zapas wody (butelka z filtrem do wody), żywność (najlepiej liofilizowana lub puszki) i klucz do konserw, koc termoizolacyjny (tzw. folia życia), telefon, ładowarka (najlepiej solarna), powerbank, gotówka i kserokopie ważnych dokumentów np. kopie polis ubezpieczeniowych, dane identyfikacyjne, dane konta bankowego, PIN-y zapakowane w folię (dokumenty należy zeskanować i zapisać na pendrive, w chmurze oraz wysłać do siebie mailem), zasilane bateryjnie radio, mapy, ręczniki i chusteczki higieniczne, płyn do dezynfekcji, worki na śmieci, nóż.
Zestaw powinno się zapakować do wodoszczelnej torby, plecaka lub pojemnika. Dobra wiadomość jest taka, że gotowy zestaw możesz kupić od wielu sprzedawców online, ale uprzedzamy – nie jest taki tani. Możliwe jednak, że masz w domu wiele z tych przedmiotów i przygotujesz go sama.
Bezpieczeństwo w podróży – samochodowy zestaw przetrwania
Jedną z wielu przyczyn ofiar śmiertelnych w zimie jest niewłaściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego oraz brak znajomości postępowania na wypadek unieruchomienia pojazdu czy też zabłądzenia podczas podróżowania np. w śnieżycy.
Żeby bezpiecznie podróżować, przygotuj zimowy zestaw ratunkowy, w którego składzie powinny się znaleźć m.in. łopatka do śniegu, pojemnik z solą kamienną, radio zasilane bateriami, migające światło, racje żywnościowe, termos z gorącą herbatą (i tabliczka czekolady), rękawice, czapka, koc termoizolacyjny, linka holownicza, łańcuchy na koła, kable do akumulatora, mapa drogowa, jaskrawo kolorowa tkanina do użycia jako flaga sygnalizacyjna.
Na zakończenie dobra rada – jeśli chcesz ochronić siebie i swoją rodzinę, ubezpiecz także swoje mieszkanie.
W przypadku zagrożeń otrzymasz tu pomoc
- dzwoniąc pod ogólnoeuropejski numer alarmowy 112
- korzystając z bezpłatnej aplikacji np. “Numery Alarmowe – pl”, która zawiera 20 numerów alarmowych. Połączysz się z potrzebnym automatycznie po wybraniu ikonki słuchawki i dodając swoją lokalizację.
- więcej szczegółowych informacji otrzymasz w Cieszynie w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego, ul. Kochanowskiego 14, tel. 33 479 43 67.
Wywieszenie przez Ciebie flagi/tkaniny oznacza, że potrzebujesz pomocy
- Biała flaga to potrzeba ewakuacji – chcesz opuścić miejsce. w którym teraz jesteś.
- Niebieska flaga to potrzeba pomocy medycznej – prosisz o lekarza lub inną formę pomocy medycznej.
- Czerwona flaga to potrzeba wody i żywności – prosisz o jedzenie i picie.
„Ratunkowe” gadżety, które możesz zamówić w Internecie lub kupić w aptece
Mogą Ci ułatwić służbom ratunkowym skontaktowanie się z Twoją rodziną w sytuacji niesienia pomocy:
- silikonowe opaski na rękę ICE (In Case of Emergency) – na jej odwrocie można nanieść numer telefonu do osoby, którą poinformują o wypadku
- karta ICE – zawiera te same dane, z tym, że nosisz ją w portfelu
- przezroczyste mini naklejki z grupą krwi – naklejasz je na dowód osobisty, prawo jazdy czy paszport
- “Koperta życia“, którą umieszczamy w lodówce. Druki można pobrać m.in. w MOPS Cieszyn lub w Internecie.