Starsze pokolenie (powojenne) doskonale wiedziało, jak oszczędzać wszelkie zasoby. Nie wynikało to z proekologicznego ducha, lecz z braku podstawowych rzeczy. Babcie myły i suszyły woreczki foliowe, a folię aluminiową używały wielokrotnie. Trudne czasy zamieniły się w okres dostatku, zapominamy o oszczędzaniu. Ignorowaliśmy wpływ naszych złych nawyków na planetę. Czas wziąć ponownie odpowiedzialność! Przekażmy młodszemu pokoleniu sztukę szanowania zasobów. W artykule znajdziesz proste triki na życie zgodne z naturą i proekologiczne nawyki.
To my dorośli decydujemy o przyszłości planety i dlatego tak ważne jest wychowanie młodego pokolenia na osoby ze świadomością proekologiczną. Kształtowanie wartości ekologicznych u dzieci poprzez praktyczne działanie to świetny sposób, aby nauczyć je szanować zasoby naturalne i dbać o środowisko. Pamiętaj, że to ty jesteś dla twojego dziecka wzorem, dlatego pokazuj mu, jak dbasz o środowisko i dlaczego jest to ważne. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak wychować dziecko w proekologicznym duchu.
Naprawa, pchle targi i zabawki second hand
Dzieci często psują zabawki i szybko się nimi nudzą. Jak nauczyć je szanowania i dbania o swoje rzeczy? Oto kilka pomysłów, które pomogą
ci kształtować świadome podejście do konsumpcji i dbać o środowisko. Po pierwsze, świadoma naprawa uszkodzonych przedmiotów uczy szacunku i dbałości, poprawia też motorykę małą dziecka, a majsterkując, możemy wartościowo spędzić czas z naszymi dziećmi. Jeśli dziecko marzy o nowej zabawce, sprawdź najpierw oferty na portalach odsprzedażowych czy w sklepach z drugiej ręki w twojej okolicy lub umieść post na portalu społecznościowym, że chętnie odkupisz lub się zamienisz na coś innego.
Można też zorganizować pchli targ tylko z zabawkami dziecięcymi, gdzie dzieci są sprzedawcami – to świetna frajda i nauka wartości pieniądza. Używana zabawka czy książeczka to jest automatycznie gorsza, wręcz przeciwnie – lepsza, bo ratuje świat! Pamiętaj jednak, aby wybierać produkty dobrej jakości, które mogą posłużyć dziecku przez dłuższy czas.
Otaczaj dziecko jakością – przekazuj wartości
Bądź świadomym rodzicem w wyborze zabawek dla dzieci i w kształtowaniu ich świadomości dotyczącej codziennych nawyków związanych z opakowaniem i przechowywaniem żywności. Zwracaj uwagę na plastikowe pojemniki, nie każdy jest wykonany z „bezpiecznego” plastiku. Powinien być wykonany z plastiku, przeznaczony do wielokrotnego użytku i najlepiej wolny od BPA – nie używaj np. butelek PET więcej niż jeden raz. Unikaj produktów wielokrotnie zapakowanych, jak w przypadku wielu przekąsek dla dzieci, często są zapakowane z osobna.
Uważaj też na zabawki wykonane z miękkiego plastiku, a najlepiej unikaj plastikowych zabawek – mogą one zawierać substancje rakotwórcze lub inne związki niekorzystnie wpływające na zdrowie dziecka. Zainwestuj w pieluchy wielorazowe – redukujesz tak nie tylko ilość odpadów, ale także zużycie surowców. Używaj ściereczek bawełnianych zamiast jednorazowych chusteczek higienicznych. Wybieraj ubrania dziecięce z naturalnych materiałów, takich jak bawełna organiczna, eliminuj sztuczne włókna.
W kwestii mebli dziecięcych, postaw na rozwiązania, które rosną razem z maluchem i wykonane są z materiałów nieszkodliwych dla dziecka. Ochrona środowiska zaczyna się od małych, codziennych, ale świadomych wyborów. Bądź świadomym konsumentem, kształtując przyszłość twojego dziecka i naszej planety.
Literatura ekologiczna dla najmłodszych
Ochrona naszej planety zaczyna się od najmłodszych, a edukacja ekologiczna stanowi klucz do lepszej przyszłości. Już wielu autorów stawia na ekologię jako bohaterkę w swoich książeczkach dla dzieci. Czytając swoim dzieciom np. serię „Bobas odkrywa naukę” autorstwa Ruth Spiro lub pięknie ilustrowaną książkę „Planeta zamknięta w słoiku” Martina Staneva, w przystępny dla dzieci sposób możesz przekazać wartości proekologiczne, które twoje dziecko będzie pamiętało na całe swoje życie.
Pamiętaj, że każdy wybór, który podejmujesz jako rodzic, ma wpływ nie tylko na codzienne życie twojego dziecka, ale także na stan naszej planety. Dlatego bądź odpowiedzialnym konsumentem, wybierając produkty, które są trwałe, ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia najmłodszych.
Ten artykuł został napisany przez autorkę w ramach wolontariatu w wyniku realizacji projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych pt. „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych”, dofinansowanego przez Unię Europejską i realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autorki i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Komisji Europejskiej oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+, które nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.