Początek roku akademickiego to szansa dla każdego studenta, by aplikować o wyjazd za granicę w ramach programu Erasmus+ . Można studiować lub odbywać praktyki, a wybór destynacji jest bardzo szeroki 28 państw członkowskich Unii Europejskiej! Kinga z Akademii WSB w Cieszynie wyjechała i chce podzielić się z Wami swoim doświadczeniem.
Wybrałam Vigo w Hiszpanii
Rozpoczynając studia na Akademii WSB w Cieszynie obiecałam sobie, że to będzie mój czas — czas na rozwijanie moich pasji, kształtowanie charakteru i nabycie niedostępnych dla mnie wcześniej umiejętności. Jednym z moich celów był wyjazd na wymianę studencką za granicę. Zawsze marzyłam o Hiszpanii, trochę znałam ten kraj i język, a perspektywa uczenia się tam była urzekająca. Po pierwszym roku studiów złożyłam aplikację, zdałam wymagający test z języka angielskiego i zakwalifikowałam się na wymianę studencką do Universidade de Vigo w Hiszpanii. Mój ‘Erasmus’ umożliwił mi spojrzenie na moje życie z innej perspektywy, poznanie świata i studentów z najróżniejszych państw świata — USA, Meksyku, Turcji, Węgier, Japonii, także Polski.
Dwa języki naraz — angielski techniczny i hiszpański
Wszystkie zajęcia prowadzone były w języku angielskim. Wykładowcy w interesujący i kreatywny sposób przekazywali nam wiedzę. Realizowałam takie przedmioty jak: Mechanics of Materials, Graphical Engineering, Materials Science and Technology, Electronic Technology, więc systematycznie uczyłam się angielskiego słownictwa technicznego. Na uczelni miałam też możliwość bezpłatnego uczenia się języka hiszpańskiego ze studentami różnych narodowości.
Imprezy, wycieczki – smak studenckiego życia
Uczelnia miała bardzo dobrze rozwiniętą grupę studenckich opiekunów, którzy zajmowali się nami ‘Erasmusami’. Organizowali nam spotkania integracyjne i imprezy tematyczne. Pomagali szukać mieszkań osobom, które miały problem ze znalezieniem zakwaterowania. Organizowali nam wycieczki – w ten sposób poznałam takie miasta jak Baiona, Tui, A Toxa, A Lanzada. Z nowymi przyjaciółmi wyjechałam na tygodniową wycieczkę na Azory, na wyspę Sao Miguel. Zobaczyłam stolicę archipelagu Ponta Delgada, Laguna sete cidades, czarną plażę w Mosteiros, Lagoa de Fogo, Caldeira Velha, czyli gorące źródła ukryte w lesie oraz jedyną w Europie plantację herbaty. Po zakończonym roku akademickim zwiedziliśmy Santiago de Compostela i Porto, byliśmy również na tzw. końcu świata – punkt ten jest również głównym celem pielgrzymek.
‘Kasa’ w Euro wystarcza na utrzymanie
Program Erasmus+ zapewnia stypendium, w moim przypadku było to 450 euro miesięcznie, płacone w dwóch ratach — jedna przed wyjazdem w wysokości 80% całego stypendium i 20% po powrocie do Polski. Stypendium wystarczało na pokrycie kosztów mieszkania (275 Euro na miesiąc) oraz wyżywienie. Jednak wielu z nas finansowo wspierała rodzina, a niektórzy pracowali. Podróże oczywiście wiązały się z dodatkowymi kosztami.
España, mi amor
Program Erasmus+ był dla mnie szansą na doskonalenie moich umiejętności językowych i sprawił, że poszerzyłam swoje horyzonty. Pozwolił mi globalnie spojrzeć na świat — można powiedzieć, że stałam się obywatelką Europy. Nie będzie to ostatnia wymiana, w której biorę udział. Już planuję ponowny wyjazd w styczniu, także do Hiszpanii, gdzie oprócz studiowania, będę ponownie miała możliwość uczenia się języka hiszpańskiego. Jeżeli mielibyście pytania dotyczące programu Erasmus+, śmiało piszcie e-mail: kingazacher@o2.pl.
Aplikowanie na studia za granicą w programie Erasmus + w 5 punktach:
- Sprawdź Informacje. O wyjazd możesz ubiegać się tylko w Twojej macierzystej uczelni. Brane pod uwagę są dobre wyniki w nauce i znajomość języka obcego.
- Złóż dokumenty. Najczęściej wymaga się listu w języku obcym uzasadniającego chęć wyjazdu, CV, i formularz osobowy. Ostatnim etapem aplikacji jest test językowy.
- Oczekiwanie. Koordynator programu Erasmus+ na Twojej uczelni decyduje, kto dostanie tę szansę i pojedzie na wymianę.
- Umowa. Porozumienie o programie zajęć tzw. Learning Agreement określi wykaz przedmiotów i liczbę punktów ECTS, a twoja uczelnia warunki wyjazdu, wypłaty i rozliczenia stypendium. Każdy stypendysta jest zobowiązany ubezpieczyć się przed wyjazdem.
- Najlepsza przygoda w Twoim życiu. Warto rozejrzeć się za tanimi lotami oraz za mieszkaniem. Bardzo pomocna w znalezieniu zakwaterowania jest strona httpss://erasmusu.com/pl