Rak prostaty może przez wiele lat nie dawać znać o sobie, bezobjawowo rozwijać się w męskim ciele. Kiedy zacznie coś boleć, zazwyczaj jest za późno. A wystarczy coroczne badanie z krwi, by obudzić czujność i szybko zadziałać. Jeśli ma opory, potrzebuje więcej prywatności, zrób swojemu facetowi prezent i zafunduj mu konsultację wraz z badaniem USG w gabinecie urologa. Średnia cena to 120–200 zł, a może uratować mu życie. W tym roku Dzień Mężczyzny przypada 19 listopada. Masz więc dużo czasu, żeby Go przekonać do badania.

Silna płeć i boi się?

wystraszony mężczyznaKażdy mężczyzna robi przegląd techniczny swojego samochodu. Znacznie gorzej traktuje siebie samego, bo na ogół nie wykonuje badań profilaktycznych. Większość mężczyzn unika lekarzy jak ognia, szczególnie urologa. Panowie wstydzą się ujawnić problem, a długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty zniechęca do działań. Na dodatek strach przed badaniem i diagnozą odsuwa myśl o profilaktyce.
Niestety takie podejście zbiera śmiertelne żniwo. Rak prostaty (gruczołu krokowego) to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych u mężczyzn (drugi po raku płuc), który stanowi duże zagrożenie dla życia. Schorzenie to znajduje się w pierwszej piątce onkologicznych przyczyn zgonów.

Zwiększ czujność, gdy Twój partner…

Mężczyźni często ukrywają swoje urologiczne dolegliwości. Ale jeśli zauważysz, że Twój ukochany coraz częściej wstaje w nocy do toalety, narzeka na bóle, a co gorsze pojawia się krew w moczu – koniecznie idź z nim do urologa! Niestety zdarzyć się może, że przykładny pacjent robi coroczne badania, nie ma żadnych objawów, ale wyniki PSA dynamicznie rosną. Jeżeli wtedy Wasz lekarz uspokaja, że wszystko jest ok. poszukaj innego specjalisty i skonsultuj diagnozę.

Co to jest ta prostata

Gruczoł krokowy (nazywany też sterczem lub prostatą) jest elementem męskiego układu płciowego. Ma wielkość kasztana i położony jest wokół cewki moczowej bezpośrednio pod pęcherzem moczowym. Gruczoł ten produkuje wydzielinę, która obok plemników jest główny składnikiem nasienia.

Sprawdź czy Twój facet jest w grupie ryzyka

Niebieska wstążkaWiększość zachorowań na raka prostaty dotyczy mężczyzn po 50. roku życia, niestety obecnie coraz młodszych panów dotyka ten problem. Dlatego Europejskie Towarzystwo Urologiczne zaleca robić badania profilaktyczne mężczyznom po 40 roku życia lub wcześniej, gdy w rodzinie zdiagnozowano taki nowotwór.
Czynnik genetyczny ma bardzo istotne znaczenie, ale często nie uzyskamy informacji o chorobie krewnych, o której oni sami nie wiedzą! Stwierdzono, że na zachorowalność ma wpływ dieta wysoko tłuszczowa, jak również siedzący tryb życia. Czynnikiem sprzyjającym jest również wstrzemięźliwość seksualna, a także nawracające stany zapalne dróg moczowych.

Gdzie szukać pomocy w Cieszynie

Jeżeli ktoś z Twoich bliskich ma urologiczne problemy, to w pierwszej kolejności musi zgłosić się po skierowanie do lekarza rodzinnego. Niestety w ramach ubezpieczenia na wizytę u specjalisty czeka się kilka miesięcy – dokładnie jak długo, można to sprawdzić poprzez stronę NFZ, wpisując miejscowość i branżę: httpss: //terminyleczenia. nfz. gov. pl/.
W Cieszynie w ramach NFZ przyjmuje poradnia urologiczna w Szpitalu Śląskim ul. Bielska 4 tel. 33 852 05 11. Znacznie wcześniej można umówić wizytę w gabinetach prywatnych. Cena konsultacji wraz z badaniem USG wynosi od 120–200 zł. Listę lekarzy możemy znaleźć na różnych portalach medycznych, (np. www. znanylekarz. pl) na których poprzez Internet można umówić wizytę, sprawdzić doświadczenie danego specjalisty. Warto zwrócić uwagę, czy wybrany lekarz pracuje również w szpitalu czy tylko w przychodniach.

Badanie gruczołu krokowego

Do kalendarza męskich badań profilaktycznych powinno wejść coroczne oznaczanie PSA (Prostate Specific Antigen). To rodzaj markera nowotworowego, który umożliwia rozpoznanie zmian zachodzących w prostacie już na wczesnym etapie. Oznaczenie PSA wykonuje się podczas zwykłego badania krwi. Na 48 godzin przed badaniem należy wstrzymać się od intensywnego wysiłku fizycznego (również jazdy na rowerze), stosunków seksualnych.
Stężenie PSA całkowite podwyższa się w przypadku nowotworu prostaty, ale może sygnalizować zarówno łagodny przerost stercza, a także inne schorzenia ze strony układu moczowo-płciowego. Jego poziom jest też zależny od wieku mężczyzny, przyjmuje się 2,5 ng/ml w wieku 40 lat do 6,5 ng/ml w wieku 75 lat. Należy pamiętać, że wynik PSA w zakresie 4–10 ng/ml często stwarza trudności interpretacyjne i nie należy wpadać w panikę, a wraz z lekarzem potwierdzić przyczynę takiego stanu, wykonując kolejne badania. Dodatkowym badaniem z krwi jest określenie stężenia PSA wolnego. Stosunek tych dwóch wartości może określić stan chorobowy.
W czasie wizyty urolog przeprowadza badanie palpacyjne (per rectum) stanu prostaty oraz badanie USG układu moczowego. Jeżeli te wstępne badania wskazują na podejrzenie choroby nowotworowej, urolog zleca przeprowadzenie rezonansu magnetycznego oraz biopsji prostaty. Standardowa biopsja może być wykonywana w ramach ubezpieczenia NFZ, jednakże znacznie dokładniejszym badaniem jest biopsja fuzyjna gruczołu krokowego.

Na czym polega biopsja fuzyjna

Ta metoda polega na jednoczesnym połączeniu obrazów rezonansu magnetycznego z obrazem z USG wykonywanym przez odbyt. Dzięki temu biopsja jest jeszcze bardziej precyzyjna, pozwala na zmniejszenie ilości pobieranych wycinków. Ten sposób badania zmniejsza traumatyczność zabiegu i jednocześnie ogranicza konieczność kolejnych biopsji.
Warto też podkreślić, że zastosowanie biopsji fuzyjnej daje największe szanse na wykrycie raka prostaty. Potwierdzenie jego obecności przez badanie histopatologiczne jest warunkiem koniecznym do rozpoczęcia terapii. Niestety do tej pory w koszyku badań refundowanych przez NFZ nie ma biopsji fuzyjnej, a jej komercyjny koszt wynosi ok. 4 000 złotych.

Rak to nie wyrok, tylko trzeba działać!

Wynik badania histopatologicznego po biopsji wskazujący na chorobę nowotworową to duży cios, nawet dla najsilniejszego mężczyzny. Dlatego tak ważne jest wsparcie i działanie ze strony partnerki. W pierwszej kolejności konieczne jest założenie karty DILO (diagnozy i leczenia onkologicznego), może to zrobić lekarz rodzinny. Dzięki niej do siedmiu tygodni od jej założenia musi być przeprowadzona poszerzona diagnostyka w dowolnej przychodni urologicznej, która ma podpisany kontrakt z NFZ na pakiet onkologiczny. Karta ta daje możliwość bezpłatnych badań oraz rozpoczęcie terapii.
Warto pamiętać, że wczesne wykrycie nowotworu prostaty daje ogromne szanse na wyleczenie. Bo przecież planujemy długie życie!

Przeczytaj jak wielu sławnych artystów wygrało tę walkę i stało się ambasadorami badań profilaktycznych tego „męskiego” nowotworu: httpss: //kobieta. onet. pl/zdrowie/profilaktyka/badania/znani-mezczyzni-ktorzy-mieli-raka-prostaty-rak-to-nie-wyrok/ck0kqy8

Źródła:
www. onkologia. org. pl/rak-gruczolu-krokowego/
www. gazetasenior. pl/prostata-bez-tajemnic-badania-ktore-trzeba-wykonac
httpss: //pl. wikipedia. org/wiki/Swoisty_antygen_sterczowy
www. zabiegidavinci. pl