Czy bawełniane maseczki chronią nas przed zarażeniem się? Nosić czy nie nosić ? Skąd się biorą darmowe, bawełniane maseczki w powiecie cieszyńskim oraz krótkie kalendarium koronawirusa w Polsce.
To częste pytania zadawane od początku epidemii COVID-19. Natłok sprzecznych informacji nie ułatwiał nam, zwykłym śmiertelnikom wyrobienia sobie opinii. Czy bawełniane maseczki są barierą dla wirusów, skąd wziąć i jak je prawidłowo używać to były dodatkowe dylematy.
Gdy z początkiem roku 2020 oglądałam doniesienia z Chin o rozwoju epidemii, widziałam, że tam wszyscy nosili ochronne maseczki (chirurgiczne i bawełniane). Dlatego dziwne wydawało mi się stanowisko naszego Ministra Zdrowia. W wywiadzie z dnia 26 lutego 2020 r. dla Rzeczpospolitej Polskiej Łukasz Szumowski stwierdził, że maseczki nie pomagają ani nie zabezpieczają przed zachorowaniem i nie wie, dlaczego Chińczycy je noszą (sic!). To stanowisko było nie zmienione do 9 kwietnia br.
Nasi sąsiedzi Czesi mieli inne zdanie w tej kwestii. Już 19 marca wprowadzili nakaz zasłaniania ust i nosa, który obowiązuje na terenie całego państwa w przestrzeni publicznej, po wyjściu z domu.
Co lekarze sądzą o maseczkach
na FB pani senator z Bielska –Białej, kardiolog Agnieszka Gorgoń-Komor zamieściła wpis o zasadności noszenia maseczek :
„ ..Ministerstwo Zdrowia zamieściło komunikat, w którym nie zaleca noszenia maseczek ochronnych…
‼ Wg ekspertów i autorytetów w dziedzinie medycyny, NOSZENIE MASECZKI OCHRONNEJ – nie tylko przez osoby chore, ale przez wszystkich – JEST BARDZO WAŻNYM ELEMENTEM PROFILAKTYKI‼
Powodów jest kilka:
🛡 inkubacja COVID-19 może trwać 14, a nawet 21 dni. Możemy nie wiedzieć, że jesteśmy chorzy, możemy nie mieć objawów, a nosząc maseczkę – chronimy innych,
🛡 maseczka pomaga w ograniczeniu dotykania okolic twarzy,
🛡 ma aspekt psychologiczny – powoduje dystans, który przy pandemii jest bardzo istotny,
🛡 może pomóc także osobie zdrowej. Nie eliminuje, ale może ograniczyć kontakt z wirusem,
🛡 w wielu krajach, które dobrze radzą sobie z epidemią koronawirusa noszenie maseczek w miejscach publicznych jest OBOWIĄZKOWE.
W związku z powyższym wydaje się, ww. komunikat Ministerstwa to tylko usprawiedliwienie, dla braku wystarczającej liczby maseczek.”
Instrukcja, jak prawidłowo postępować z maseczkami jedno i wielorazowymi (źródło: dr n.med. Agnieszka Gorgoń-Komor)
To, że w handlu brakuje maseczek wszyscy się mogli przekonać już w lutym. Ponadto ceny dostępnych maseczek zaczęły gwałtownie rosnąć. Stały się wręcz nie osiągalne dla wielu Polaków, głównie tych z mniej zasobnym portfelem.
Rusza solidarność społeczna
Wbrew oficjalnym opiniom noszenia maseczek oraz w obliczu totalnego braku sprzętu ochronnego dla medyków, inicjatywę przejęli społecznicy. Już w połowie marca zaczęli działać wolontariusze na rzecz mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Jedną z ekip stworzyła mieszkanka Skoczowa Beata Branc-Gorgosz. Utworzyła na facebooku grupę SZYJEMY DLA SZPITALI i swoim entuzjazmem zachęciła do działania już 159 osób (dane na 11.04.2020). Do grona społeczników należą krawcowe, krojczynie, osoby wykańczające, ale również kierowcy, dostawcy jedzenia itd.
Dzięki ich pracy powstają profesjonalne, jednorazowe maseczki, kombinezony, ochraniacze na buty i kaptury dla szpitali. Dodatkowo w dużych ilościach są szyte bawełniane maseczki. Wszystkie wyroby rozdawane są ZA DARMO, trafiły do Szpitala Śląskiego w Cieszynie, Bielskiego Centrum Onkologicznego w Bielsku-Białej, szpitali w Bystrej, Zielonej Górze, Wrocławiu oraz licznych DPS-ów, domów dziecka i mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Produkty powstają głównie z materiałów podarowanych przez samych członków społeczności oraz sponsorów, a także dzięki zbiórce społecznej na portalu zrzutka.pl. Akcja została wsparta głównie przez skoczowskie firmy: ZP SOBIK, piekarnię BYRDZIAK, producenta czekolady LUDWIG, firmę BHP CYGANEK, firmę MEDIACJE BBG, Parafię Ewangelicko-Augsburska z Drogomyśla, Obiadolandię, Pizzerię Zamkową, obiady Fatex. To już nie tylko FB-owa grupa, to społeczne przedsiębiorstwo, wkrótce będzie dostarczać przyłbice. Pani Beata zaprasza do współpracy wszystkich chętnych głosząc: „tylko razem damy radę!”
Akcja społecznego szycia maseczek wielorazowych rozwinęła się również w gminie Zebrzydowice. Materiał i gumki dostarczył UG, a organizacją szycia zajęła się Wanda Kowalska wraz z innymi członkiniami Stowarzyszenia Aktywny Senior na Granicy. Do szycia dołączyły się również inne mieszkanki Zebrzydowic. Gotowe maseczki zapakowane w woreczki foliowe wraz z instrukcją użytkowania są dostarczane bezpłatnie wszystkim potrzebującym w gminie.
Bezinteresowne szycie bawełnianych maseczek również organizuje Izabela Brachaczek, sołtys Kończyc Małych. Kilkuosobowa grupa sama kupuje materiały, szyje i rozdaje mieszkańcom, pensjonariuszom DPS „Bursztyn” i innym potrzebującym.
Solidarność społeczna drzemie w nas, potrafimy zrobić coś dla siebie i innych!
Wybrane kalendarium „Koronawirus 2020 w Polsce”
4 marca–pierwszy pacjent u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem
10 marca–wprowadzenie kontroli na granicach zewnętrznych z UE
11 marca–Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała zakaźną chorobę COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 za pandemię
11 marca–zamknięcie placówek oświatowych
15 marca– zamknięcie granic, wprowadzenie 14. dniowej kwarantanny dla powracających do kraju
16 marca – wyznaczenie 19 szpitali w Polsce jako zakaźnych, w tym Szpitala Śląskiego w Cieszynie (oddział)
20 marca–ogłoszenie stanu epidemii
24 marca–zaostrzone zasady bezpieczeństwa (m.in. ograniczenie w przemieszczaniu się)
1 kwietnia–dalsze ograniczenia w przemieszczaniu się
16 kwietnia- decyzją Ministra Zdrowia RP od tego dnia wszyscy poruszający się w przestrzeni publicznej muszą mieć zasłonięte usta i nos.
Pełną chronologię rozwoju koronowirusa w Polsce i zagranicą znajdziesz tutaj.
PAMIĘTAJ!
Zostaw profesjonalne maseczki medykom i innym bezpośrednio narażonym!
Używaj maseczek bawełnianych zgodnie z zaleceniami!
Same maseczki nie wystarczą!
Często myj ręce mydłem przez 30 sekund w ciepłej wodzie!
Zachowaj bezpieczny dystans 2 m od nie domowników!
Zostań w domu, chroń siebie i bliskich!