Zapomnijmy na zawsze o tanich biletach lotniczych

Lot z Katowic na Maltę trwa ok. 2,5 godziny. Jeśli mieszkasz 100 km od lotniska, tak jak my, ponosisz koszt benzyny na dojazd autem. Koszt pozostawienia samochodu na parkingu na 2 tygodnie to opłata od 135,00-240,00 PLN (im dłużej, tym taniej). Wybrałyśmy prywatny parking, strzeżony, z błyskawicznym dojazdem do lotniska i pomocą przy lokowaniu bagażu. Taki parking (wydają faktury) jest tańszy od lotniskowego o mniej więcej połowę kwoty.

Cena biletów lotniczych wzrosła i nie ma nadziei, że wróci do poziomu tanich lotów z czasów przed pandemią COVID-19. Bilety są drogie, bo wpływa na nie m.in. gwałtowny wzrost cen paliw. Niech Was też nie zwiedzie początkowa cena za lot podawana przez przewoźników, bo do niej trzeba wliczyć znaczące koszty bagażu i ubezpieczenia lotniczego. Naszym zdaniem należy obecnie liczyć się z kosztem 1 500,00 PLN/osobę.

Malta wymaga maseczek w samolocie, ale w drodze powrotnej do Polski już one nie obowiązują (polskie rozporządzenie zniosło ten wymóg).

Transfer z lotniska do miejsca zakwaterowania

Na lotnisku Luqa Airport można skorzystać ze stosunkowo taniej publicznej komunikacji i taksówek. My opłaciłyśmy transfer, który oferuje szkoła językowa – koszt to 40 EUR w obie strony (przylot i wylot). Po wyjściu z hali lotniska czeka kierowca z opisaną kopertą zawierającą dane zakwaterowania, klucze i mapkę Malty z lokalizacją szkoły językowej. Wygodny samochód z uprzejmym pracownikiem, zapewnia komfort dojazdu pod same drzwi miejsca zakwaterowania i obsługę bagażową. Trzeba przyznać, że wszystko działa jak w zegarku, a już na miejscu czeka gospodarz apartamentu szkolnego czy też rodzina goszcząca.

Kursantki i kursanci najczęściej wybierają bezpieczny pobyt w apartamentach szkolnych lub u rodzin goszczących, co oferuje szkoła językowa. Przykładowy koszt 14-dniowego pobytu oferowanego przez szkolę wynosi 434,00 EUR/osobę. Apartament szkolny to zwykle kilka 3-4 pokoi 2-osobowych i 2 jedynki ze współdzielonymi łazienkami i kuchnią. Do dyspozycji jest lodówka, Wifi, pralka, klimatyzacja, żelazko. Zwykle standard jest wystarczający. Zarówno kwatery prywatne, jak i apartamenty położone są  blisko szkoły, w pieszej odległości 7-12 minut.

Niestety, zdarza się – tak jak nam – ulokowanie w starym budownictwie w warunkach nieakceptowalnych. Można jednak interweniować i wnosić o przekwaterowanie. Zarówno w szkolnych apartamentach, jak i u rodzin goszczących, trzeba dysponować własnymi ręcznikami i kupować sobie papier toaletowy.  Część osób kupuje jednak noclegi na bookingu lub przez airbnb, i jak słyszałyśmy, byli b. zadowoleni.

Podejmując decyzję o zakwaterowaniu trzeba wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale i lokalizację. Szkoła językowa Maltalingua znajduje się w St. Julian’s, to raczej  “głośna” turystyczno-rozrywkowa dzielnica. Decydująca jest znajomość własnych oczekiwań i zwyczajów, bo dzielenie mieszkania z innymi osobami ma plusy i minusy. Jest to wyśmienita okazja do bliskiego poznania osób z innych krajów i kultur. Bez względu na poziom zaawansowania językowego musisz po prostu rozmawiać po angielsku na żywo i zawierasz znajomość z ciekawymi ludźmi, dla których pasją i pilną potrzebą jest nauka języka. Ale znaczenie mają też codzienne zwyczaje, kultura osobista i zachowanie czystości w częściach współdzielonych przez współmieszkanki/współmieszkańców.

Szkoła oferuje także wycieczkę na wyspę Gozo, ale oferta zależy od terminu przyjazdu na kurs i czasami od pogody.

Kurs angielskiego, native speakerzy, sale lekcyjne i cena

Szkoła językowa Maltalingua jest najlepiej ocenianą szkołą językową na Malcie – znalazła się w finale konkursu ST STAR English School Europe na rok 2020/2021 w kategorii Study Travel Star Awards. Ma  wiele certyfikatów, a także akredytację EAQUALS, prestiżowej organizacji, która ocenia szkoły językowe za osiągnięcia w nauczaniu języków obcych. Przed wyborem mobilności w tej właśnie szkole, przeprowadziłyśmy bardzo wnikliwą analizę  wskaźników oceny jakości szkoły.

Szkoła zajmuje cały przytulny trzypiętrowy zabytkowy budynek, który został zaadaptowany dla celów dydaktycznych i wypoczynkowych. Sale lekcyjne są klimatyzowane, ilość osób na zajęciach nie przekracza  8-12. Na tarasie na dachu (90m² z ławkami i parasolami i basenem) jest miejsce do rekreacji i popularny bar/kawiarnia.

Jak zauważyłyśmy, podczas przerw większość osób przynosi własne jedzenie, które można nieodpłatnie podgrzać. Podczas pierwszej przerwy panuje największy ścisk w kolejce po kawę (1,50 EUR, w kawiarniach 1,50,2,30 EUR), Taras przypomina wówczas istną wieżę Babel! W jednym czasie przebywa tam  ze 100 osób różnych narodowości, o różnym kolorze skóry, w różnym wieku, ale wszyscy porozumiewają się w tym samym języku – angielskim! Miło jest popatrzeć na energię i zapał tylu osób, których przywiodła na Maltę z różnych kontynentów ta sama ambicja poznawania języka.

Zapanować nad tym międzynarodowym tyglem może tylko personel dydaktyczny. Nauczycielkami/nauczycielami są zawsze native speaker’zy.  Kursantki i kursanci przed przyjazdem wypełniają test online, a  przed pierwszymi zajęciami w szkole proszeni są na indywidualną krótką rozmowę z nauczycielką/nauczycielem. Test i konwersacja decydują o przydziale do grup językowych – od A1 do C1. Na każdym z trzech bloków lekcyjnych (blok to 2 x 45 min.) wszyscy otrzymują podręczniki (seria Oxford) oraz kserokopie z ćwiczeniami. Każdy blok ma część wspólną i pracę w parach lub 3-4 osobowych grupach. Taka metoda pracy pozwala, w zależności od dowolnie zajmowanego miejsca, konwersować wszystkim ze wszystkimi. Jest to ważne doświadczenie, które uświadamia, że nie istnieje jeden british english – słychać mocny akcent: włoski, niemiecki, francuski (ci ostatni mają tendencję do nie wymawiania “h”), japoński, brazylijski i wiele, wiele innych. W piątki pisze się test z przerobionego w tygodniu materiału – gramatyka i słownictwo.

W szkole działa darmowy (szybki!) Internet, co przydaje się bez przerwy do zaglądania do elektronicznego słownika oraz do udziału w cotygodniowej ankiecie oceniającej (łączymy się smartfonami poprzez QR ) efekty pracy szkoły (poziom zadowolenia z zajęć, zakwaterowanie, obsługa personelu i in.).

Intensywny kurs angielskiego – cena, plan dnia, certyfikaty

Kurs Intensywny “Crash Course” to 30 lekcji tygodniowo i kosztuje 347 EUR., a poza sezonem, czyli od września do czerwca 278 EUR.. Zatem koszt 2 tygodni w maju wyniósł 556 EUR/osobę.

Zajęcia językowe odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00. Pierwszy blok odbywa się od 9:00-10:30. Potem jest przerwa na kawę do 11.00. Kolejny blok jest między 11.:00-12:300. Te pierwsze cztery godziny zajęć obejmują umiejętności komunikacyjne, czytanie, rozumienie ze słuchu, pisanie, mówienie, gramatykę, wymowę i poszerzenie zakresu słownictwa. Po godzinnej przerwie na lunch (12:20-13:30), realizowany jest blok konwersacyjny (13:30 a 15:00), który odbywa się w innych grupach i z innymi nauczycielkami/nauczycielami.  W środy szkoła po obowiązkowych zajęciach oferuje dodatkową lekcję dla chętnych z wymowy języka angielskiego. 

Szkoła po odbytym kursie wręcza dwa rodzaje certyfikatów: jeden to dyplom szkolny z liczbą odbytych godzin i obecnością wyliczoną w procentach (na każdych zajęciach skrupulatnie jest ona odnotowywana). Drugi certyfikat to poświadczenie udziału dofinansowanego z Funduszu Unii Europejskiej.

Spotkałyśmy kursantki z Polski i Czech, pracownice wyższych uczelni, które przyjeżdżały na tygodniowy kurs. Rozmawiałyśmy  też z Koreankami, Japonkami, Włoszkami, Brazylijkami, Argentynkami, Panamkami, które przyjechały nawet na okres  3-6 miesięcy. Większość z nich płaciła za kurs ze swoich prywatnych środków, jedna z Japonek popołudniami pracowała online jako graficzka dla japońskich klientów i w ten sposób opłacała swój półroczny pobyt na Malcie. Przylatywały na Maltę opanować język angielski, by móc potem podjęć studia w Stanach Zjednoczonych lub zdobyć pracę w Europie. Twierdziły, że język angielski w ich krajach w szkole podstawowej i średniej przygotowuje językowo na najniższym podstawowym poziomie, a kurs językowy w Maltalingua oferował wysoki poziom i  korzystne warunki finansowe.

Jeśli chodzi o wiek kursantek i kursantów, to bez statystyki widać było dwie najliczniejsze grupy –  do 40 roku życia i między 40-60+.  Zainteresowaniem cieszą się także indywidualne konwersacje prywatne (biznesowe).

Kluby, bary, restauracje – nie wszystkich na to stać

Dzielnica St. Julian, w której znajduje się szkoła językowa i szkolne apartamenty,  jest popularnym miejscem głównie dla turystów. Na każdym kroku znajdują się tutaj bary, restauracje, lodziarnie. Czujący się na siłach po wyczerpujących umysłowo zajęciach językowych kursanci/kursantki odwiedzają wieczorem dzielnicę Paceville z klubami muzycznymi i dyskotekami.

Menu oferowane w nadmorskich restauracjach oferuje pełny posiłek na poziomie 20-30 EUR. Taniej można zjeść pizzę (10-15 EUR), spagetti, a najtaniej (za 0,50 EUR) popularne cieplutkie (i tłuste!) pastizzi – tradycyjne maltańskie ciastko z Ricottą lub groszkiem – jedzone na nadmorskim bulwarze na ławce. Na wysokie ceny posiłków w restauracjach na Malcie wpływa fakt dostarczania większości produktów żywnościowych z innych krajów drogą morską, najczęściej jarzyn i owoców z Sycylii i Libii. Malta jest niewielką skalistą wyspą, której uprawy obejmują winorośl, chmiel (są dumni ze swojego piwa CISK i własnych win), ziemniaki czy sezonowo truskawki.

Przygoda życia

Podsumowując, kurs nie tylko poprawił umiejętności językowe naszych najmłodszych członkiń Stowarzyszenia KKK uczestniczących w mobilności językowej, ale pozwolił im przeżyć niesamowitą przygodę edukacyjną – były świadomymi celu, pilnymi, pełnymi zapału i ekscytacji uczennicami. Filmik zrealizowała nasza członkini Dominika Kaczmarska, która właśnie ukończyła studia licencjackie z dietetyki i jest trenerką personalną. Pomoc w jego realizacji oferowała druga najmłodsza członkini KKK Karolina Karwot, świeżo upieczona inżynier informatyki, z którą jesteśmy związane od roku, dzięki zrealizowanym w naszym Stowarzyszeniu praktykom studenckim.

Dlatego wielkie podziękowania należą się operatorowi funduszu unijnego – Zespołowi PO WER – Edukacja szkolna i Edukacja Dorosłych z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji i Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Warszawie, którzy uwierzyli w nasz projekt rozwoju organizacji kobiecej dzięki nauce języka angielskiego. Dofinansowanie umożliwiło nam pokrycie kosztów kursu, zakwaterowania oraz podróży. Natomiast organizacja wyjazdu okazała się niezwykle wartościowym doświadczeniem i integracyjnym rezultatem, tak ważnym dla przyszłości naszego  Stowarzyszenia.

Logo do PO WER