Magazyn Pomocy dla Ukrainy Krainy Marzeń – humanitarny punk wsparcia uciekinierów wojennych w Cieszynie
Są ludzie, którym „dawanie” sprawia wielką radość w sercu. Bez wahania pomagają innym, bo uważają to za oczywiste. Współcześni bohaterowie skromnie robią swoje, nie czekając na pomoc państwa i poświęcają swój wolny czas dla dobra potrzebujących.
Skąd się wzięli Bohaterowie?
Zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie (24 lutego 2022 roku), gdy tylko fala uciekinierów przekroczyła granicę z Polską, olbrzymia rzesza polskiego społeczeństwa ruszyła ofiarom z pomocą. Również mieszkańcy Cieszyna i okolic nie pozostali obojętni. Każdy pomagał jak mógł, między innymi organizowano zbiórkę odzieży, środków czystości, produktów spożywczych i innych na rzecz napływających gości, jak również dla Ukraińców pozostałych w ojczyźnie. Media społecznościowe okazały się niezawodnym narzędziem łączącym i wspomagającym coraz większą grupę wolontariuszy, powstawały różnego rodzaju grupy „dla Ukrainy”.
Ofiarować, znaczy dawać drugiemu to, co wolałoby się zatrzymać dla siebie – Selma Lagerlof
Kilka bardzo zaangażowanych osób, w związku z rosnącymi obowiązkami, postanowiło sformalizować swoją działalność w postaci stowarzyszenia. Ponieważ czas naglił, zdecydowano się nadać drugie życie istniejącemu, ale nie działającemu stowarzyszeniu Kraina Marzeń. Zmieniono statut, powołano nowy zarząd oraz członków, w ten sposób Stowarzyszenie Pomocy „Kraina Marzeń” dostało swoje drugie życie. Z założenia głównym działaniem było utworzenie w Cieszynie darmowego punktu wsparcia dla ofiar wojny, w którym to w niekrępujący sposób mogły otrzymywać humanitarną pomoc.
Od 4 kwietnia 2022 r. Stowarzyszenie podjęło się realizacji zadania publicznego i przejęło po Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej magazyn darów na Miejskich Halach Targowych w Cieszynie przy ulicy Stawowej. W gestii Miasta pozostały koszty lokalu, mediów itd., Stowarzyszenie wzięło na swoje barki sprawy zaopatrzenia w dary oraz całą obsługę.
Czym jest Magazyn Pomocy dla Ukrainy z Krainy Marzeń?
Ludzkie podejście oraz przyjazny klimat tego miejsca sprzyjał temu, że w darmowym sklepie szybko pojawił się bardzo duży ruch. Magazyn wygląda jak zwykły supermarket, podzielony na kilka działów głównych: spożywczy, kosmetyczno-chemiczny oraz odzieżowy. Znaleźć tu można również leki, zabawki, wózki i foteliki samochodowe dla dzieci, wyposażenie mieszkań itp. Towary mają logiczny układ na półkach, odzież jest starannie rozwieszona na wieszakach. W obsłudze Magazynu członkom Stowarzyszenia pomagają wolontariusze, część na stałe, część dorywczo; około dwudziestu wsparło swą pracą działalność tego punktu, wśród nich są również obywatele Ukrainy. Ci ostatni często się zmieniają, bo wielu z nich wróciło do ojczyzny.
Liczba odbierających regularną pomoc sięga około 80 osób dziennie (nie licząc ich rodzin) z Cieszyna i okolic. Z racji dużego zapotrzebowanie od początku istnienia „Magazyn Pomocy dla Ukrainy” był otwarty codziennie, w maju grafik zoptymalizowano do 6 dni w tygodniu, a od 1 czerwca będzie czynny w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 9.00 do 17.00.
Przed wydaniem towaru jest sprawdzany paszport lub inny dokument oraz data przekroczenia granicy, aby upewnić się, że pomoc na pewno trafi do uciekinierów wojennych. Stowarzyszenie kieruje się regulaminem, w którym określono warunki otrzymania pomocy (znajduje się na ladzie przy wejściu). Ponieważ liczba wszystkich produktów jest ograniczona, goście z Ukrainy dostają magazynowy asortyment w niewielkiej ilości oraz częstotliwości (mogą dwa razy na tydzień odebrać towar). Odzieży jest na tyle dużo, że można po nią przyjść dowolną liczbę razy.
W Magazynie goście otrzymują wsparcie nie tylko w formie rzeczowej, ale również potrzebne informacje czy kontakty. Członkowie stowarzyszenia są na tyle zaangażowani, że udzielają pomocy prywatnie, ogłaszając na własnych profilach w media społecznościowych o poszukiwanych przez Ukraińców rzeczach pierwszej potrzeby.
W Magazynie Pomocy dla Ukrainy są również organizowane i wysyłane całe transporty darów dla wojska i mieszkańców w walczącej Ukrainie.
Co wyróżnia Bohaterów?
Wszystkich członków Stowarzyszenia i wolontariuszy łączy chęć pomagania i zaangażowanie. Nowe zbiórki są regularnie ogłaszane na profilu Facebooka „Stowarzyszenie Pomocy Kraina Marzeń” – na szczęście wciąż jest odzew ze strony darczyńców. Należy podkreślić, że wszystkie dary pochodzą od osób prywatnych i firm. Ofiarodawcy z reguły nie ujawniają się, pozostają anonimowi, przywożąc towar lub przekazując pieniądze. Jeden z Dobrych Aniołów stale przesyła tylko SMS z informacją o kolejnym przyjeździe dużego transportu darów.
Są też cieszyńskie firmy, którym los pokrzywdzonych głównie kobiet i dzieci nie pozostaje obojętny i stale wspierają Magazyn Pomocy dla Ukrainy finansowo lub w produktach. Do nich zaliczają się PPG Industrial Coatings, LAKMA SA czy Beskid Plus. Zdarzają się również miłe niespodzianki i wsparcie przychodzi od firm spoza powiatu cieszyńskiego np. Pro-Eco-Investment Sp. z o.o. z Krakowa.
Większość członków Stowarzyszenia i wolontariuszy pracuje zawodowo i to swój wolny czas poświęcają na pomaganie innym. Często odbierają telefony z prośbą o pomoc późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Ich numery prywatne są ogólnodostępne, bo nie boją się wyzwań i zawsze są chętni do udzielenia pomocy. Wielu z nich dodatkowo opiekuje się całymi rodzinami Ukraińców. Każdy z nich jest współczesnym bohaterem, a ich pomoc po prostu płynie z serca.
Ktokolwiek potrafi dawać z siebie jest bogaty – Erich Fromm
Jak zostać Bohaterem?
Stowarzyszenie Pomocy „Kraina Marzeń” można wesprzeć darami materialnymi, finansowo, jak i fizycznie pracą na Magazynie Pomocy dla Ukrainy, jako wolontariusz. Na stanach Magazynu ciągłe brakuje towarów takich jak:
– środków czystości, proszków do prania, płynów do mycia naczyń, mydeł, szamponów
– środków higienicznych (wkładek, podpasek)
– pampersów większych rozmiarów (5,6)
– leków (przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych) oraz produktów spożywczych o przedłużonej trwałości.
Innym rozwiązaniem jest pomoc finansowa. Dowolną kwotę można przekazać na rachunek Stowarzyszenia – pieniądze umożliwiają zakup niezbędnej żywności czy brakujących towarów.
Stowarzyszenie Pomocy „Kraina Marzeń” nr konta : 92160014621027907150000002
IBAN: PL92160014621027907150000002
Swift: PPABPLPK
Stowarzyszenie Pomocy „Kraina Marzeń”
ul. 3 Maja 18, 43-400 Cieszyn, tel. + 48 886 167 450 https://www.facebook.com/cieszyn.krainamarzen
NIP: 6443502092 , REGON: 243102488, KRS: 0000439467
Zarząd Stowarzyszenia Pomocy „Kraina Marzeń” tworzą:
Prezes – Sebastian Kabiesz, członkowie Zarządu: Edyta Diakowska-Kohut, Piotr Troszok, skarbnik – Wiesława Sikora
Członkowie Stowarzyszenia: Anna Szczyrba, Gabriela Lazarek, Andrzej Rozmus, Malwina Rolka, Anna Troszok, Joanna Watrakiewicz.
Punkty pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy przybyłych po 24 lutego 2022 r. aktualnie działające w Cieszynie znajdują się i są czynne :
1.Magazyn Pomocy dla Ukrainy – Stowarzyszenie „Kraina Marzeń” – Cieszyn ul. Stawowa 6, I piętro, od 02.06.2022 r.: poniedziałek-środa-piątek godz. 9.00 – 17.00
2.Punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy – parafia Ewangelicko-Augsburskiej Cieszyn ul. Wyższa Brama 18, poniedziałek-środa-piątek godz. 10.00 – 13.00, wtorek i czwartek 14.00 – 17.00
3.Powiatowy punkt zbiórki środków dla uchodźców Cieszyn ul. Graniczna 79 (obiekt przy Wydziale Komunikacji Starostwa Powiatowego), od poniedziałku do piątku godz.8.00 – 15.00 tel. 33 47 77 225
Adresy i godziny pracy pozostałych punktów pomocy w powiecie cieszyńskim oraz wiele innych informacji znajduje się na stronie Poradnika Cieszyn dla Ukrainy: www.cieszyndlaukrainy.pl