Międzynarodowe spotkania partnerskie członkiń naszego Stowarzyszenia KKK z koleżankami z Kongresu Polskich Kobiet w Austrii realizowałyśmy trzykrotnie w ciągu dwóch lat. Odbywały się one w ramach projektu „Jak kobiety ratują planetę” dofinansowanego przez Unię Europejską w programie Erasmus+ w latach 2022-2024. Jego celem jest edukacja ekologiczna i wymiana doświadczeń na temat zagrożeń klimatyczno-energetycznych z perspektywy kobiet oraz podniesienie kompetencji członkiń obu organizacji, stanowiącej niezawodową kadrę edukacji dorosłych.

Projekt umożliwił nam trzykrotnie osobiste kontakty — jedno odbywało się w Polsce, a dwa kolejne w Austrii. Każde ze spotkań poświęcone było innemu tematowi, odpowiadającemu szczegółowym celom projektu, które mają na celu wzmocnienie świadomości ekologicznej, wymianę dobrych praktyk oraz wsparcie działań na rzecz ochrony środowiska.

Pierwsze spotkanie: „Kobiece less waste w domu i naszym mieście” – Polska

Pierwsze spotkanie, które miało miejsce w Polsce w październiku 2022 roku, koncentrowało się na tematyce związanej z proekologicznymi praktykami w gospodarstwach domowych. Pod hasłem „Kobiece less waste w domu i naszym mieście” uczestniczki dyskutowały o sposobach oszczędzania energii, minimalizowania odpadów, wykorzystania energii odnawialnej oraz promowania zrównoważonego stylu życia. W kontekście kryzysu klimatyczno-energetycznego i paliwowego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę, uczestniczki analizowały uniwersalne rozwiązania i praktyki dotyczące efektywności energetycznej w domach.

Spotkanie obejmowało zarówno udział w XIV Ogólnopolskim Kongresie Kobiet we Wrocławiu z uwzględnieniem paneli dotyczących polityki ekologicznej jak i udziałem polskich polityczek, które obecnie sprawują funkcje ministrów w rządzie D. Tuska.

Odbyłyśmy również ekologiczną  peregrynację po regionie Śląska Cieszyńskiego i odwiedzenie m.in. Karpackiego Banku Genów oraz Muzeum Świerka i Woliery Pokazowej Głuszców.

Drugie spotkanie: „Przestrzeń publiczna w kobiecej perspektywie” – Austria

Drugie międzynarodowe spotkanie miało miejsce w Wiedniu, w Austrii, w marcu 2023 roku. Pod hasłem „Przestrzeń publiczna w kobiecej perspektywie” uczestniczki skupiły się na wymianie doświadczeń dotyczących ekologicznych rozwiązań stosowanych w przestrzeniach publicznych. Analizowano innowacyjne strategie związane z zielonym budownictwem, ograniczeniem ruchu samochodowego na rzecz transportu publicznego (metro, tramwaj, autobusy elektryczne, jednoślady), tworzeniem przyjaznych przestrzeni dla społeczności oraz gospodarowaniem odpadami. Zwiedziłyśmy miejskie wysypisko śmieci „48er-Tandler”, które jest znane także z prowadzenia sklepu oferującego do ponownego wykorzystania stare towary, co przyczynia się do aktywnego zapobiegania powstawaniu odpadów oraz ochrony klimatu.

Wzięłyśmy udział w konferencji „Idziemy po swoje” zorganizowanej przez Kongres Polskich Kobiet w Austrii (KPKwA) w budynku Parlamentu Austrii  Palais Epstein, gdzie poruszano tematy związane z równouprawnieniem i przestrzenią publiczną w perspektywie kobiecej ekologii. Zwiedzałyśmy także z przewodnikiem dzielnicę Seestadt, która jest jednym z największych projektów urbanistycznych w Europie. Dzielnica ta rozwija się jako “inteligentne miasto z sercem”, oferując mieszkania i przestrzeń dla nowych miejsc pracy, z założeniem utrzymania wysokiej jakości życia w połączeniu ze zrównoważonym rozwojem. W trakcie spotkań uczestniczki miały okazję odwiedzić Parlament Austrii (przewodniczką była posłanka Partii Zielonych p. Eva Ernst), który jest tam świadkiem debat o przestrzeniach publicznych zrównoważonych i przyjaznych dla wszystkich.

Trzecie spotkanie: „Bezpieczne miasto według kobiet” – Austria

Trzecie spotkanie,  w gminach Dolnej Austrii, miało na celu analizę kwestii bezpieczeństwa miast z perspektywy kobiet, w kontekście neutralności klimatycznej i energetycznej. Uczestniczki omawiały wizje miast przyszłości, które są przygotowane na zmiany klimatyczne i kryzysy, takie jak smog, przerwy w dostawach energii, ekstremalne zjawiska pogodowe oraz inne zagrożenia. Spotkanie było także okazją do dyskusji na temat zarządzania kryzysowego i roli samorządów w tworzeniu bezpiecznych przestrzeni miejskich.

Odwiedziłyśmy Gminę Eichgraben, gdzie spotkałyśmy się z radną z Partii Zielonych. Cecylią Thurner, która przedstawiła działania ekologiczne gminy. Zwiedziłyśmy oczyszczalnię wody w Markersdorfie gdzie zaprezentowano nam jej działanie. Mogłyśmy wykorzystać tę wiedzę — podczas spotkania lokalnego w Cieszynie w Transgranicznym Centrum Informacji Turystycznej — pod kątem porównania jej z parametrami technologicznymi oczyszczalni w Cieszynie (prelegentką była ekspertke, nasza wolontariuszka). W podobny sposób wykorzystałyśmy wizytę w ogrodach wertykalnych oraz domu pokazowym w Maria-Anzbach, należącym do biologa dr. Jürgena Herlera. W fabryce kosmetyków naturalnych „Świat Styksu” w Ober-Grafendorf miałyśmy możliwość zapoznać się z procesem produkcji  podczas zwiedzania zakładu.

Grupa docelowa i realizacja działań

W międzynarodowych spotkaniach brała udział kadra obu organizacji partnerskich, w sumie 16 osób – 8 reprezentujących Stowarzyszenie KKK  i 8 od Partnera z Austrii. Osoby te są aktywnie zaangażowane w edukację ekologiczną, prowadząc różnorodne działania, takie jak warsztaty, spotkania, publikacje i kampanie w mediach społecznościowych.

Rezultaty spotkań, oparte na wymianie wiedzy i doświadczeń, zostały szeroko udostępniane w formie materiałów edukacyjnych tj. wysokonakładowej publikacji „Vademecum ekologiczne”, webinariów i postów w mediach społecznościowych, co przyczyniło się do podniesienia świadomości ekologicznej zarówno w społecznościach lokalnych, jak i na szerszą skalę.

Oczekiwane rezultaty i dalsze kroki

Projekt miał na celu zintegrowanie i zmotywowanie kobiecych organizacji partnerskich do dalszej współpracy na rzecz ochrony środowiska i klimatu. Spotkania międzynarodowe umożliwiły transfer wiedzy, dzielenie się dobrymi praktykami oraz rozwijanie nowych strategii na rzecz edukacji ekologicznej. Rezultaty były wykorzystywane do opracowania publikacji edukacyjnych oraz organizowania z sukcesem spotkań lokalnych, które zgromadziły nie tylko mieszkańców, ale także przedstawicieli organizacji pozarządowych, władz samorządowych i mediów. Inicjatywa ta miała na celu nie tylko wzmocnienie świadomości ekologicznej, ale także inspirowanie do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju w obu krajach.

Podsumowanie dotychczasowych spotkań

Dotychczasowe spotkania międzynarodowe zakończyły się sukcesem, realizując wszystkie założone cele i programy. Uczestniczki wyraziły chęć kontynuacji współpracy i zaangażowania w kolejne działania projektowe. Wymiana doświadczeń w zakresie rozwiązań ekologicznych i zarządzania przestrzenią publiczną z perspektywy kobiet przyczyniła się do wzajemnego zrozumienia i wspólnego działania na rzecz lepszego środowiska dla przyszłych pokoleń.

Ten artykuł został napisany przez  autorkę w ramach wolontariatu w wyniku realizacji projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych pt. „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych”, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autorki i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Komisji Europejskiej oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+, które nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.