Artykuł dotyczy spotkania lokalnego „Kobieta Eko-praktyczna”, które odbyło się we wiedeńskim magistracie zrealizowanego w ramach projektu „Jak kobiety ratują planetę”. Zawiera szczegółowy opis wydarzenia.

We wrześniu 2022 r. po kilku miesiącach spotkań on-line z kadrą Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych, a jednocześnie koordynatorkami wspólnie realizowanego projektu „Jak kobiety ratują planetę”, my – członkinie Stowarzyszenia Kongres Polskich Kobiet w Austrii – przystąpiłyśmy do jego realizacji. Wszystkie działania z nim związane są ciekawe, ale w tym artykule, chcę się skupić na spotkaniu lokalnym „Kobieta Eko-praktyczna”, dotyczącym eko-zarządzania w gospodarstwach domowych, za  organizację, którego odpowiadałam. Była to dla Kongresu Polskich Kobiet w Austrii świetna okazja do zaangażowania w projekt szerszej wiedeńskiej, polonijnej społeczności. Dodam nieskromnie, że w organizacji spotkań tematycznych mamy spore doświadczenie i robimy to z radością.

Przygotowania

Nasze działania zawsze rozpoczyna wybór miejsca, które byłoby odpowiednie. Nie stawiamy barier, a więc musi być ono przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami, dzieci i być wystarczająco duże oraz w dobrej lokalizacji. Dostęp do kuchni jest dla nas również niezmiernie ważny, ponieważ nasi goście muszą być zaopiekowani, jak polska gościnność nakazuje. Dodatkowym utrudnieniem zawsze jest termin, bo wydarzenie trwające 8 godzin plus czas na przygotowania, może odbyć się tylko w sobotę (a jest to dla instytucji dzień wolny od pracy).

Podsumowując, lista życzeń  jest długa i niemalże niemożliwa do spełnienia. Ale nie dla Kongresu! W tym momencie zaowocowała podjęta wcześniej współpraca ze Wydział Integracji i Różnorodności Miasta Wiedeń, reprezentowanym przez Pana Mateusza Isakiewicza. Data wydarzenia została ustalona na 18.11. 2023 r., a adres jeden z najlepszych! Natychmiast ruszyła lawina pomysłów, spośród których każdy był bardziej szalony od poprzedniego i trudniejszy do zrealizowania. Ale my lubimy sobie zawieszać wysoko poprzeczkę. Nagle okazało się, że każdy element powinien być niezwykły. Rozpoczęłyśmy ustalenia: wygląd sali konferencyjnej zaaranżować tak, aby przypominał przytulne mieszkanie, poczęstunek najlepszy co oczywiście oznacza tylko ekologiczny (specjalnie na tę okazję zrobione zostały wędliny i świeżo upieczony swojski, zdrowy chleb). Trzeba było wziąć pod uwagę jeszcze jeden ważny aspekt, mianowicie, w sobotę dorośli na spotkanie owszem przyjdą, ale z dziećmi, więc trzeba zapewnić im opiekę i atrakcyjne zajęcia… i tak dalej i tak dalej.

Już za chwileczkę …
Zainteresowanie spotkaniem było ogromne Fot. Joanna Nowak
Zainteresowanie spotkaniem było ogromne Fot. Joanna Nowak

Nadeszła godzina „0”. My, organizatorki byłyśmy na miejscu już o 8.30. Trzeba było błyskawicznie przemeblować pomieszczenia, udekorować ściany, rozłożyć wieszak i zapełnić go ubraniami, przygotować półkę z książkami do wymiany oraz wykonać wiele niezaplanowanych wcześniej czynności. Pierwsi goście przybyli o godz. 10.30. Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie i miało następujący przebieg: oficjalne powitałam przybyłych gości i krótko przedstawiłam działalność Kongresu Polskich Kobiet w Austrii (były to informacje niezbędne, ponieważ wiele osób spotkało się z nami po raz pierwszy).

Następnie w imieniu w imieniu Wydziału Ds. Integracji i Różnorodności Miasta Wiedeń głos zabrał Mateusz Isakiewicz, wyrażając zadowolenie z naszej owocnej współpracy. Agnieszka Emedole zaś interesująco opowiadała o projekcie „Jak kobiety ratują planetę”, posiłkując się świetnie zrobioną i pełną humoru multimedialną prezentacją, przybliżającą kulisy znajomości, powstawania projektu, jego celów i trudności, na jakie napotykamy oraz o przebiegu współpracy ze Stowarzyszeniem Klub Kobiet Kreatywnych z siedzibą w Cieszynie.

Później na scenę wkroczyli nasi paneliści, przedstawiani z pomocą kolejnej prezentacji multimedialnej. Wystąpili kolejno: Barbara Mielnik – „Dlaczego warto segregować śmieci”, Izabela Dziedzic –„Pijawki lekarskie- zabobon, czy rozwiązanie zgodne z naturą”, Paul Bielec – „Tradycyjne metody wyrobu wędlin i pieczenia chleba”, Iwona Czekańska – „Dlaczego warto postawić na koncentraty”, Marta Krawczyk – „Jak ekonomicznie i ekologicznie podróżować po Wiedniu”, mgr Natalie Kosch – „Daj książkom drugie życie”, dr Joanna Dobkowska-Kubacka – „Drugie, trzecie, czwarte życie rzeczy”, mgr Anna Szewczyk – „Słowiańskie spojrzenie na ekologię w dobie współczesnej cywilizacji”.

Podczas spotkania prelegenci odwoływali się do przekazu, że to kobiety decydują o zakupach (w tym o zakupach produktów, z których przygotowywane są posiłki), tym samym mając wpływ na codzienne zachowania. Kobiety świadome ekologicznie podejmują trafniejsze decyzje, np. unikając produktów powodujących wysoką emisję gazów cieplarnianych. Przekazana i utrwalona została wiedza o możliwej zmianie nawyków
na proekologiczne — w obrębie pojedynczych osób i gospodarstw domowych, co ma wpływ na oszczędność energii zużywanej na transport, ogrzewanie, chłodzenie.

Zaprezentowano najnowsze produkty do higieny intymnej (wielorazowe podpaski), grzebienie, szczotki do włosów, maszynki do golenia wykonane z materiałów z recyklingu, wielorazowe płatki higieniczne, wielorazowe opakowania np. na owoce, przepisy na samodzielne wykonanie środków czystości, domowych wędliny oraz chleba. Goście chętnie zabierali ze sobą owoce z ekologicznych sadów oraz wymieniali się własnoręcznie zrobionymi przetworami. Znając specyfikę środowiska, przyjęłyśmy do realizacji formułę wydarzenia, która będzie atrakcyjna i interesująca dla wszystkich.

Mamy to!

Zainteresowałyśmy tematem projektu ,,Jak kobiety ratują planetę” przedstawicieli różnych środowisk. Gościłyśmy rodziny z dziećmi i osoby z niepełnosprawnościami. W przygotowania i realizację wydarzenia włączyły się wolontaryjnie: Koło Gospodyń Wiedeńskich, Global Family, Uniwersytet Dziecięcy Gaudeamus przy Akademii Górnośląskiej w Katowicach Oddział w Wiedniu, oraz Strzecha, za co serdecznie dziękujemy!

Spotkanie ,,Kobieta Eko-praktyczna” odbiło się głośnym echem wśród Polonii, dając przykład współpracy, integracji i wzajemnego wsparcia, co jest oprócz propagowania postaw proekologicznych kolejną wartością dodaną.

Ten artykuł został napisany przez  autorkę w ramach wolontariatu w wyniku realizacji projektu Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych pt. „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych”, realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autorki i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Komisji Europejskiej oraz Narodowej Agencji Programu Erasmus+, które nie ponoszą odpowiedzialności za jego zawartość merytoryczną.