Program unijny ERASMUS PLUS – czy ktokolwiek w Europie nigdy o nim nie słyszał? We wrześniu 2022 roku Stowarzyszenie Kongres Polskich Kobiet w Austrii przystąpiło do jego odpowiednika „dla dorosłych” i tak oto zawitał on w naszej wiedeńskiej rzeczywistości. Jako partnerki przystąpilyśmy do projektu noszącego znaczący tytuł „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno – energetycznych”, który koordynuje Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych z Cieszyna.

W trakcie dwuletniej realizacji skupiamy się na środowisku naturalnym oraz zmianach klimatycznych i ich przeciwdziałaniu. Ważnym założeniem jest zwrócenie uwagi na sposoby oszczędzania energii w naszych gospodarstwach domowych, a tematyka no waste jest nam od zawsze bliska. 

Chcemy wzmocnić troskę obywatelską o nasze środowisko, a poprzez promowanie nawyków proekologicznych na szczeblu indywidualnym, lokalnym oraz globalnym zwiększyć zainteresowanie losem obecnych i przyszłych pokoleń. Ważnym celem projektu jest wymiana doświadczeń obu stowarzyszeń, 

Przystąpiłyśmy do projektu z nadzieją na podniesienie naszych kwalifikacji, jakości pracy, jak również otwarcia się na współpracę z nowymi organizacjami kobiecymi oraz promowania ciekawych inicjatyw unijnych na terenie Austrii. Świadomość ekologiczna w Austrii jest na wysokim poziomie, niemniej jednak można w tej kwestii jeszcze wiele zdziałać. Liczymy na to, iż udział w tym projekcie pozwoli nam działać na szerszą skalę i spojrzeć na rolę kobiet w edukacji ekologicznej z całkiem nowej perspektywy. 

Publikowane w tym vademecum artykuły napisane zostały przez nasze członkinie i współpracowniczki i są dowodem, jak wiele możemy się od siebie wzajemnie nauczyć. Nabyte umiejętności wykorzystamy w działalności naszego stowarzyszania, bo już innym okiem spoglądamy na otaczający nas krajobraz – ludzki i przyrodniczy.

 

 

 

 

 

Ten artykuł został napisany przez autorkę w ramach wolontariatu i wydany drukiem w bezpłatnej publikacji “Vademecum ekologiczne”. Powstała ona w wyniku realizacji projektu „Jak kobiety ratują planetę. Współpraca organizacji kobiecych z Polski i Austrii wobec wyzwań klimatyczno-energetycznych” realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Kongres Polskich Kobiet w Austrii. Publikacja została wydana przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Publikacja i zawarte w niej artykuły odzwierciedlają jedynie stanowisko jej autorów i Komisja Europejska oraz Narodowa Agencja Programu Erasmus+ nie ponoszą odpowiedzialności za jej zawartość merytoryczną.